با تلاش یك شركت دانش بنیان محقق شد

بهره مندی 15 استان كشور از نانو محلول ضدعفونی كننده دام و طیور

بهره مندی 15 استان كشور از نانو محلول ضدعفونی كننده دام و طیور

به گزارش فوری خرید یكی از شركت های دانش بنیان به دانش فنی تولید ضد عفونی كننده های نانویی با كاربرد در صنایع طیور و دام دست یافته و با توزیع ۲۵ هزار لیتر مایع از این ضدعفونی كننده ها باعث كاهش میزان مرگ ومیر دام و طیور شده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، گسترش بیماری ­های عفونی در مجتمع های پرورش دام و طیور باعث كاهش میزان بازدهی اقتصادی شده و می­ تواند خسارات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. از جانب دیگر بعضی از انواع این بیماری­ ها می­ تواند به انسان منتقل شده و برای سلامت جامعه خطرآفرین باشد. ازاین رو بهداشت سالن های نگهداری دام و طیور از اهمیت ویژه­ ای برخوردار می باشد. امروزه انواع مختلفی از مواد شیمیایی با هدف گندزدایی سالن نگهداری دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد و "نقره كلوئیدی" كه حاوی نقره با غلظت ها و اندازه های ذره ای مختلف است، در طول تاریخ برای درمان زخم ها و عفونت ها و از بین بردن آلودگی­ ها مورداستفاده قرارگرفته است. نفوذ نقره به درون سلول باكتری­ ها تغییرات زیاد ساختاری و مورفولوژیكی را بوجود می آورد كه به مرگ آن می انجامد. نانوذرات نقره می توانند از رشد و یا چسبیدن باكتری بر روی سطح جلوگیری نمایند و خواص گندزدایی به همراه داشته باشند.
در سال های اخیر كه فناوری نانو وارد عرصه های مختلف صنعتی شد، از مزایای این فناوری در تولید ضد عفونی كننده های غیر شیمیایی استفاده شد، بگونه ای كه محققان یكی از شركت های دانش بنیان فعال در حوزه نانو فناوری با بهره گیری از این تكنولوژی موفق به تولید ضدعفونی كننده غیرشیمیایی و سازگار با محیط زیست با عنوان نانوبیوساید NF شدند كه علاوه بر دارا بودن مزایای فراوان، در مقایسه با ضد عفونی كننده های شیمیایی و پایه الكلی، خیلی از معایب آنها را هم ندارد.
نانوذرات نقره موجود در نانوبیوساید NF از راه تولید اكسیژن فعال توسط نانوذرات نقره، دگرگون كردن میكروارگانیسم ها (تركیب با گوگرد موجود در RNA سلولی) و افزایش بار مثبت نقره در ابعاد نانو كه باعث تخریب غشای سلولی میكروارگانیسم ها خواهد شد، اثرگذار می شود. بر این اساس نانوبیوساید NF با پراكسیداسیون لیپیدها و پروتئین های غشایی و اختلال در غشاهای باكتریایی و تغییر در فعالیت آنزیم ها باعث از بین رفتن باكتری ها و قارچ ها می شود و با متلاشی كردن دیواره سلولی باكتری سبب مرگ آنها خواهد شد.
علاوه بر آن نانوبیوساید NF با چسبیدن روی گیرنده های آنتی ژنی و شكستن پوشش ویروس ها باعث نابودی ویروس ها می شود. اسپری كردن نانوبیوساید در مكان های آلوده، بار آلودگی محیطی را كاهش داده و باعث مهار گسترش آلودگی خواهد شد.
این نانو محصول نسبت به مواد پایه الكل از ایمنی بالاتری برخوردار می باشد و حساسیت پوستی ایجاد نمی كند و در عین حال امكان حذف بو از محیط دام و طیور را فراهم می آورد. سازگاری با محیط از دیگر مزیت های این محصول به حساب می آید، ضمن آنكه ماندگاری بالا و احتیاج به دوز پایین سبب شده تا مصرف كنندگان نسبت به خرید این فناوری علاقه مند شوند. از آنجایی كه این ماده ضدعفونی كننده نانویی در محیط ایجاد خواص آنتی باكتریال می كند، به مرور مصرف دارو در دام و طیور كاسته می شود.
نانوبیوساید NF برای دام های بزرگ، كوچك و صنعت طیور قابل كاربرد است. ضدعفونی حوضچه ورودی به سالن های پرورش، ضدعفونی محوطه مزارع پرورش طیور شامل سالن های پرورش، سقف، دیوارها، بستر، پنجره ها و اطراف سالن ها به صورت اسپری، ضدعفونی تجهیزات و لوازم آبخوری، دانخوری، ضدعفونی مخازن آب مصرفی و مسیرهای انتقال آب به داخل سالن و از بین بردن زیست فیلم در لوله ها و مخازن آب و ضدعفونی انبارهای خوراك (دیوار و سقف و كف و تجهیزات و میكسر) همچون موارد كاربرد این محصول است.
از دیگر كاربردهای نانو بیوساید NF می توان به ضدعفونی كود به منظور كم شدن بوی نامطبوع و پیشگیری از احتمال انتشار آلودگی، ضدعفونی البسه و پوشاك و لوازم شخصی كارگران (چكمه ها و دستكش ها، روپوش ها)، ضدعفونی قفس های طیور و دستگاه های جوجه كشی و ضدعفونی كامیون های حمل جوجه و مرغ، ضدعفونی سالن های كشتار (سقف و دیوار و كف)، ضدعفونی تمام مسیر و دستگاه های خط كشتار و سالن های بسته بندی و ضدعفونی فیلتر دستگاه های هواساز و پوشال كولرهای آبی كه منجر به كاهش شدید بار میكروبی از هوا و محیط دام و طیور می شود، اشاره نمود.
تابحال ۲۵ هزار لیتر ماده ضدعفونی كننده نانویی دام و طیور این شركت به بازار داخل عرضه شده، ضمن آنكه این محصول تابحال در ۱۵ استان توزیع شده است و از آن برای محافظت از مرغ گوشتی، مرغ مادر، شترمرغ، گوسفند، گاو، شتر، حیوانات و پرندگان خانگی استفاده می شود.
از آغاز سال تابحال ۲۵ هزار لیتر از ضدعفونی كننده نانویی به ارزش ۱۲ میلیارد ریال به صنعت دام و طیور عرضه شده و به علت جذابیت های این محصول، این شركت در حال رایزنی با شركت هایی از تركیه و سوریه است تا نسبت به صادرات این محصول اقدام نماید.1398/08/21
22:21:52
5.0 / 5
5034
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فوری خرید