آشتی با كالای ایرانی،

در این شرایط باید از تولید حمایت كرد

در این شرایط باید از تولید حمایت كرد

فوری خرید: عضو هیات مدیره شركت سپید ماكیان اعتقاد دارد پشتیبانی از تولید و تولیدكننده داخلی در شرایط تحریم به نفع اقتصاد كشور است و اتكا به نفت و درآمدهای نفتی را می كاهد.محمد رسولی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: طبیعت تولید آزادی است و تولید باید آزاد باشد تا بتواند فعالیت كند؛ تولید امری، دستوری و تكلیفی جواب نمی دهد و اگر ما توانستیم در تامین مایحتاج مردم موثر باشیم، به این علت بوده كه آزادانه فعالیت كردیم.

چون ارز دولتی می گیریم اجازه صادرات نداریم

وی افزود: مشكلی كه اغلب واحدهای تولیدی دارند تامین نهاده ها، ارز یارانه ای و قیمت تكلیفی است. به ما تكلیف كردند كه مرغ را به صورت عمده فروشی با قیمت ۱۲ هزار تومان توزیع نماییم ولی این قیمت و تامین مواد اولیه جلوی دست و بال ما را گرفته است. به ما می گویند كه چون ارز دولتی می گیریم نمی توانیم صادر نماییم ولی اگر بتوانیم در كنار افزایش تولید، صادرات هم داشته باشیم اثرگذار است؛ چون صادرات خودش یك سوپاپ است. وقتی بتوانیم صادر نماییم، مازاد تولید داریم و سرریز تولید را می توانیم صادر نماییم. از آن طرف ارزآوری داریم و می توانیم خرید آزاد نماییم و در بند قرار نمی گیریم. ولی وقتی كه تكلیف باشد كار تولید سخت می شود.

هر یك كیلو مرغ صادراتی یك دلار ارزآوری دارد

عضو هیات مدیره شركت سپید ماكیان با اشاره به اینكه هر كیلو مرغی كه تولید می نماییم در صورت صادرات یك دلار ارزآوری دارد، اظهار داشت: درست است كه دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی از ما حمایت می كند ولی ما می گوییم اجازه بدهد كه صادر نماییم تا این یك دلار ارزآوری نصیب ما شود. الان كشورهای برزیل، تركیه و عربستان به افغانستان و عراق و كشورهای آسیای میانه صادر می كنند و یك دلار را به جیب می زنند در صورتیكه این یك دلار می تواند برای ما ارزآوری باشد تا مواد اولیه خویش را تامین نماییم بدون آنكه به بخش ارزی دولت فشاری وارد شود.

رسولی تصریح كرد: دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی از ما حمایت می كند ولی این پول به جیب ما نمی رود و می بینیم كه بین ما و مصرف كننده، به صورت طبیعی هر وقت كه دولت به میان می آید و تكلیف می كند، یكسری دلالان و واسطه گران به وجود می آیند كه حمایت دولت و مابه تفاوت نرخ دولتی با قیمت آزادی كه در بازار هست را به نفع خودشان تاراج می كنند.

دلالان از چشم دولت پنهان می مانند!

وی افزود: درحال حاضر توزیع مرغ به قیمت ۱۲ هزار تومان تكلیف شده و فروشگاه ها باید ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان بفروشند ولی در بازار تا ۱۷ هزار تومان هم به فروش می رود و این سه، چهار هزار تومان پولی است كه به جیب دلالان می رود در حالیكه اگر این سه، چهار هزار تومان در اختیار ما قرار بگیرد، دست و بال ما باز می شود بدون آنكه فشاری به دولت از نظر تامین منابع بانكی بیاوریم.

عضو هیات مدیره شركت سپید ماكیان در پاسخ به این پرسش كه در شرایط تحریم چگونه می توان از تولید حمایت كرد؟ اظهار داشت: معتقدم كه اگر آزادسازی باشد، تولید رونق می گیرد. در بحث مرغ توان كشور برای تولید مرغ بیشتر از نیاز داخلی است و نیازی به واردات نداریم، فقط باید از تولید داخل حمایت نماییم ولی متاسفانه واسطه ها از چشم دولت پنهان می مانند و دولت امكانات لازم به لحاظ تخصصی یا نیروی انسانی ندارد كه بتواند در مقابل این حجم عظیم از واسطه ها و دلالان مبارزه قاطع داشته باشد.

حمایت از تولید داخل باعث كاهش اتكا به نفت می شود

رسولی خاطرنشان كرد: اگر از تولید و تولیدكننده داخلی حمایت شود به نفع اقتصاد كشور است و از اتكای ما به نفت و درآمدهای نفتی می كاهد، چون بیشترین آثار تحریم متوجه نفت و درآمدهای نفتی است در حالیكه كالاهای اساسی و غذایی چندان شامل تحریم نمی گردد و ارزآوری و اشتغالزایی برای كشور دارد.

وی در انتها اضافه كرد: در همه دنیا تا حدودی نرخ مواد اساسی كنترل می شود منتها به روشهایی كه قابل كنترل باشد و از راه نهادها و تشكلهایی كه وجود دارند. انتظار ما این است كه در بخش تولید از ظرفیت تشكلهای ما استفاده كنند.
1398/08/27
14:19:22
5.0 / 5
4930
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تخصص , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید