رییس سازمان توسعه تجارت تشریح كرد

آخرین وضعیت تردد در مرزهای ایران

آخرین وضعیت تردد در مرزهای ایران

به گزارش فوری خرید رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید با وجود محدودیت های شكل گرفته تحت تأثیر كرونا، همچنان تردد در برخی از مرزهای كشور ادامه دارد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، با تایید ورود كرونا به ایران در ایام پایانی بهمن ماه، برخی از كشورهای همسایه در اقدامی پیشگیرانه محدودیت هایی در راه تردد در مرزهای مشترك خود با ایران اجرایی كردند كه این مساله به كاهش آمار صادراتی ایران و دشوار شدن انتقال كالاها انجامید.
در هفته های بعد، حدودا تمامی كشورهای همسایه با ایران با این ویروس درگیر شدند و خود مجبور به اتخاذ سیاست هایی جدی در داخل كشورهایشان شدند با این وجود با عنایت به اهمیت تداوم صادرات و جابجایی كالاها، مذاكرات برای باز ماندن برخی از مرزها ادامه یافت. با این وجود با گذشت بیشتر از یك ماه از این تغییرات، هنوز تعدادی مرزهای مشترك بسته هستند.
حمیدزادبوم – رئیس سازمان توسعه تجارت – درباره آخرین وضعیت تردد در مرزهای ایران، توضیح داد: مرز افغانستان، كردستان عراق و برخی مسیرها به سمت آذربایجان باز است. تركیه هم در مورد برخی كامیون ها امكان رفت و آمد وجود دارد. كامیون های ترك كه در ایران هستند و یا از تركمنستان می آیند، امكان ورود به تركیه را دارند. همینطور كامیون های ما كه از اروپا می آیند یا در تركیه هستند، می توانند وارد كشور شوند. از همان ابتدای مساله كرونا، از راه سفارتخانه ها و رایزن هایی كه در كشورهای همسایه داشتیم، رصد روزانه مرزها صورت می گرفت و از راه اپلیكیشن «راهنمای تاجر» و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی اطلاع رسانی های لازم انجام شد.
وی ادامه داد: در هر صورت برخی برنامه ریزی ها و تصمیمات كشورها كلی و برپایه تصمیم مقامات بهداشتی این كشورها برای ورود و خروج كالا صورت می گیرد و لزوما با پیگیری سفارتخانه ها حل نمی گردد. ما خوش بین هستیم این مسائل ظرف یك ماه آینده حل شود و رفت و آمدها به روال قبل برگردد.
هرچند ایران كوشیده با مدیریت منابع و تداوم تماس ها، در حوزه واردات مواد موردنیاز كشور، مشكلی به وجود نیاید اما تداوم شرایط حضور كرونا، می تواند روی صادرات ایران تاثیرات منفی بگذارد. مهدی علیپور – عضو سابق اتاق بازرگانی ایران – در گفت و گو با ایسنا می گوید: در شرایط فعلی حمایت دولت از فعالان اقتصادی اهمیت فراوانی دارد. همانطور كه ما در ایام قبل دیدیم از دولت ایالات متحده آمریكا گرفته تا دولت كشورهای همسایه ایران، سیاست هایی برای پشتیبانی از بخش های اقتصادی در نظر گرفته شده، در ایران هم ما باید این سیاست ها را دنبال نماییم.
وی افزود: تحت تأثیر انتشار كرونا برخی از مرزهای كشور بسته شده یا بعضی كشورها با سخت گیری جدی كالاهای ایرانی را می پذیرند. در این حوزه هم رایزنی برای تداوم صادرات و هم كوشش برای در نظر گرفتن برخی تسهیلات برای تولیدكنندگان به منظور عبور از شرایط فعلی، اهمیت فراوانی دارد.1399/01/08
14:00:27
5.0 / 5
4176
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فوری خرید