از سوی مدیرگروه مشاوران اقتصادی دفتر رهبر انقلاب؛

نحوه عرضه سهام عدالت به بازار سرمایه اعلام گردید

نحوه عرضه سهام عدالت به بازار سرمایه اعلام گردید

به گزارش فوری خرید مدیرگروه مشاوران اقتصادی دفتر رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: مقرر است سهام عدالت به صورت تجمیع سهام در شركت های سرمایه گذاری استانی در بازار سرمایه ارائه شود.به گزارش فوری خرید به نقل از صدا و سیما، علی آقامحمدی در برنامه گفتگوی ویژه خبری ۴ شنبه شب شبکه ۲ سیما اشاره کرد: بعد از ابلاغ رهبر معظم انقلاب، سهام عدالت که تابحال ساز و کاری برای معامله نداشته به صورت شرکت های سرمایه گذاری استانی که سهام آن به صورت تجمیعی است وارد بورس و قابل خرید و فروش می شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: به بعضی از سهام ها نیز اجازه داده شده است اگر می خواهد عضو شرکت های سرمایه گذاری نباشد سهام شرکت های اصلی را داشته باشد.
آقامحمدی اظهار داشت: البته عضویت در شرکت های سرمایه گذاری استانی ممکنست ارزشمندتر باشد.
وی اضافه کرد: هر کدام از سهام به ۵۰ میلیون سهم تقسیم می شود و سهام را به صورت سبد سهم به متقاضیان سهام شرکت های اصلی می دهند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلان اینکه مردم برای سود بلندمدت سهام عدالت، خودرا در چارچوب شرکت های سرمایه گذاری استانی نگه دارند اظهار داشت: البته اگر کسی بخواهد سهام خودرا بفروشد می تواند.
آقامحمدی اضافه کرد: مردم می توانند برای چگونگی ورود خود به بازار سرمایه به شرکت های مشاوره سرمایه گذاری یا تعاونی های سهام عدالت مراجعه کنند.
وی اظهار داشت: چون سهام عدالت کوچک است برای سبد گردان به صرفه نیست به آنها ورود کند، اما اگر خانواده هایی سهام خودرا تجمیع کنند مبلغ قابل توجهی می شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: شرکت های سرمایه گذاری استانی یک میلیون عضو و سرمایه ی ۱۵ هزار میلیارد تومانی دارند که می توانند کارهای زیادی انجام دهند و از صندوق توسعه ملی وام بگیرند و وارد توسعه کشور شوند.
آقامحمدی اظهار داشت: البته عملکرد شرکت های سرمایه گذاری استانی به حرفه ای بودن مدیران آن بستگی دارد.
وی اضافه کرد: حالا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان با ورود سهام عدالت به بازار سرمایه، وارد زندگی آنها شده است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلان اینکه روزانه دست کم ۱۰ هزار میلیارد تومان در بازار ثانویه خرید و فروش انجام می شود اظهار داشت: مردم در چارچوب سهام، ارزش دارایی های خودرا به سبب تورم از دست نمی دهند.
آقامحمدی اضافه کرد: در سال دو میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در بورس معامله می شود و بورس نقدپذیر شده است.
وی اظهار داشت: سه میلیون و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان در بورس اوراق تهران و ۶۴۰ هزار میلیارد تومان در فرابورس، ارزش بازار سرمایه است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: سهام داران عدالت زمانی که در سامانه سهام عدالت عضویت خودرا قطعی کردند کد بورسی برای بورس دریافت می کنند البته چه در این سامانه ثبت نام کنند یا نکنند عضو شرکت استانی هستند، اما اگر می خواهند سهام شرکت های اصلی را دریافت نمایند باید در سامانه سهام عدالت ثبت نام قطعی کنند.
آقامحمدی اظهار داشت: کدهای سهام داران عدالت آماده است، برای اینکه صاحبان سهم هستند و می توانند معامله انجام دهند.
وی اضافه کرد: شورای عالی بورس هفته آینده زمان فروش سهام عدالت را تعیین می کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که ۵۰ درصد ارزش سهام خودرا پرداخت کرده اند کل سهم یک میلیون تومانی را دارند، اما افراد دیگر برمبنای سهم پرداخت شده نصف ارزش سهام یا بیشتر را دارند.
آقامحمدی اضافه کرد: حالا ارزش سهام یک میلیون تومانی حدود ۱۵ میلیون تومان است.
وی با اعلان اینکه ورود سهام عدالت به بازار سرمایه نقد شوندگی آن را بیشتر می کند اظهار داشت: شرکت هایی که حالا بورسی نیستند زمانی که وارد بورس می شوند افزون بر شفاف شدن آنها می توانند برای گرفتن تسهیلات از بانک ها سهام خودرا بجای وثیقه در گرو آنها قرار دهند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: حدود ۷۴ هزار شرکت شناسنامه دار فعال در کشور وجود دارد که چهار هزار شرکت بیش از ۱۰۰ نفر نیروی کار دارد.
آقامحمدی اظهار داشت: اگر از این چهار هزار شرکت ۱۰۰ شرکت وارد بورس شوند تحول بزرگی در این بازار ایجاد می شود.
وی اضافه کرد: حالا بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی و بیمه ها شرکت های خودرا وارد بورس کرده اند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: ممکنست تعداد کمی از شرکت ها سهامشان امکان عرضه مستقیم در بورس را نداشته باشند، اما برخی شرکت ها دراین زمینه افراطی عمل می کنند که با ورود سهام عدالت به بورس جلوی این مسئله گرفته شده است.
آقامحمدی اضافه کرد: با ورود سهام عدالت به بورس، اقتدار این بازار بیشتر و شورای عالی بورس حاکمیتی شد که باید قواعد خودرا بر این بازار اعمال نماید.
وی اظهار داشت: در سبد سهام عدالت ۴۹ شرکت بورسی و تعدادی نیز در حال بورسی شدن هستند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: شرکت های بزرگ دیگر معنا ندارد برای دریافت تسهیلات به بانک ها مراجعه کنند بلکه باید از بازار بورس تغذیه شوند و اگر این اتفاق بیفتد منابع بانک ها به اقشار ضعیف و متوسط جامعه اختصاص می یابد.
مدیر گروه مشاوران اقتصادی رفتر رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: با توجه به این که از ۸۰ میلیون جمعیت ایران ۶۰ میلیون نفر عضو بورس شده اند شرکت های خدمات آموزشی و دانش بنیان باید وارد عرصه آموزش و کسب درآمد از این ظرفیت شوند.
وی اضافه کرد: بورس ما حالا از نظر نیروی انسانی بورس خوب، جوان و با سوادی است، اما مرزهای ناشناخته زیادی مانند بورس کالا و انرژی دارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: با ورود سهام عدالت به بورس همه ساختارهای این بازار توسعه می یابد و ۱۰۸ کارگزاری آن بیشتر می شود، برای اینکه وقتی نیاز ایجاد می شود بازار سرمایه به سرعت خودرا منطبق می کند.


منبع:

1399/02/11
21:05:04
5.0 / 5
3958
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فوری خرید