یك مقام مسئول خبر داد

بازار سرمایه میزبان دو عرضه اولیه بزرگ در هفته آینده

بازار سرمایه میزبان دو عرضه اولیه بزرگ در هفته آینده

به گزارش فوری خرید معاون وزیر اقتصاد، از آغاز عرضه یك صندوق سرمایه گذاری با ارزش۷۰ هزار میلیارد تومان در هفته آینده اطلاع داد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، عباس معمارنژاد در حاشیه جلسه تشریح نحوه عرضه صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه (ETF) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تا ۳۱ اردیبهشت ماه، پذیره نویسی باقیمانده سهام دولت در سه بانک و دو شرکت بیمه ادامه دارد و افرادی که کد بورسی ندارند در شعب ۱۴ بانک می توانند پذیره نویسی کنند.
وی اضافه کرد: هنوز آمار تجمیعی از تعداد افرادی که پذیره نویسی کرده اند، جمع آوری نشده؛ اما تابحال حدود دو هزار میلیارد تومان از ۱۷ هزار میلیارد تومانی که برای فروش این واحدهای سرمایه گذاری در نظر گرفته بودیم، پذیره نویسی شده است.
معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان ثبت نام واحدهای صندوق سرمایه گذاری با نماد دارا یکم تمدید نخواهد شد، تصریح کرد: کسانی که در پذیره نویسی این صندوق از تخفیف استفاده می نمایند، در پذیره نویسی صندوق های بعدی امکان استفاده از تخفیف را ندارند.
معمارنژاد مدیریت صندوق دارای یکم را در اختیار شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن عنوان نمود و اظهار داشت: این شرکت ETF های دیگری را هم مدیریت کرده و از این نظر مدیریت این صندوق را به شرکت مذکور دادیم.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه بر مبنای قانون بودجه سالجاری تا سقف ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دولت می تواند از دارایی های خویش را در بازار سرمایه عرضه کند، اما بر مبنای اعلام های گذشته، تا آخر سال چند ده هزار میلیارد تومان در چارچوب ETF عرضه خواهد شد که آیا این با قانون بودجه منافات ندارد؟ خاطرنشان کرد: آنچه در قانون بودجه آمده پیشبینی درآمدها است نه ارقام واقعی؛ بلکه امکان کسب درآمد بیشتر از موارد مذکور در قانون بودجه هم وجود دارد.
معاون امور بانک و بیمه وزارت اقتصاد تصریح کرد: تابحال ۱۱ میلیون کد بورسی صادر شده و با ورود سهام عدالت به بازار سرمایه تعداد افراد دارای کد بورسی به ۵۰ میلیون نفر خواهد رسید.
معمارنژاد افزود: یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون یونیت در صندوق سرمایه گذاری دارایی یکم عرضه می شود و برآورد ما این است که در ایام پایانی پذیره نویسی، استقبال بیشتری صورت بگیرد؛ ضمن اینکه اگر مازاد بر پذیره نویسی از مردم جمع آوری شود به کسانی که تا ۳۱ اردیبهشت ثبت نام کنند ارقام اضافه برگردانده خواهد شد.
وی تاکید کرد: سال جاری بانک ها مکلفند تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از دارایی های خویش را عرضه کنند که در دوران ابتدایی سال جاری تابحال هفت هزار میلیارد تومان سهام بانک ها عرضه شده است.
معاون وزیر اقتصاد در مورد سایر واگذاری های اظهار داشت: گروه سرمایه گذاری امید متعلق به بانک سپه با ارزش ۷۰ هزار میلیارد تومان تا آخر سال جاری به صورت مرحله ای عرضه می شود که نخستین عرضه آن از هفته آینده آغاز خواهد شد.
معمار نژاد خاطرنشان کرد: گروه توسعه ملی وابسته به بانک ملی با ارزش ۲۳ میلیارد تومان و شرکت صنایع شیمیایی ایران به ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان از عرضه های بعدی سهام دولت در بازار سرمایه خواهد بود.

1399/02/23
23:25:30
5.0 / 5
3340
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فوری خرید