یك مقام مسئول:

تنها كالاهای در صف تأمین ارز اجازه ترخیص درصدی یا كامل دارند

تنها كالاهای در صف تأمین ارز اجازه ترخیص درصدی یا كامل دارند

به گزارش فوری خرید یك مقام مسئول اظهار داشت: گمرك در مورد مواردی كه كد رهگیری بانك به گمرك عرضه نشده است، صرفا می تواند نسبت به ترخیص درصدی اقدام نماید مشروط بر این كه این اقلام در صف تأمین ارز بانكی باشند.


به گزارش فوری خرید به نقل از گمرک، معاون فنی گمرک ایران در مورد درخواستهای عرضه شده در زمینه ترخیص کالاهای موجود در بنادر و گمرکات به صورت درصدی، اعلام نمود: با عنایت به درخواست برخی صاحبان کالا از گمرکات کشور در مورد ترخیص اقلام موجود در بنادر و گمرکات کشور و یا صدور اجازه‌ی ترخیص درصدی برای این کالاها، باید چند نکته‌ی مهم را مدنظر قرار داد. به قول ارونقی، وفق نص قانون، خروج کالا از اماکن گمرکی، مستلزم انجام تشریفات گمرکی است که این تشریفات گمرکی، با تسلیم اظهارنامه به گمرک صورت می پذیرد. ارونقی داشتن «ثبت سفارش» وزارت صنعت، معدن و تجارت را از الزامات اصلی اظهارکالا به گمرک و انجام تشریفات گمرکی شمرده و افزود: مطابق مصوبه‌ی شماره‌ی ۴۳۵۳ مورخ ۹۷/۱/۲۲ هیأت وزیران، واردات کلیه‌ی کالاها به صورت تجاری به کشور شامل مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه‌ی اقتصادی و سایر مبادی ورودی به جز موارد استثنا، بدون ثبت سفارش ممنوع می باشد. باید توجه داشت ارز مورد نیاز کلیه‌ی کالاهای ثبت سفارش شده در چهارچوب مقررات بانک مرکزی تأمین خواهد شد. معاون گمرک ایران در ادامه با اشاره به اختیارات تفویض شده به گمرک برای «ترخیص درصدی» اقلامی که فاقد کد رهگیری بانک هستند، اظهار داشت: وفق مفاد مصوبات ابلاغی، «صرفاً» به گمرک اجازه داده شده است تا نسبت به ترخیص درصدی از کالاهای دارای اولویت ۱ و ۲ گروه کالایی موجود در اماکن گمرکی، مناطق ویژه‌ی اقتصادی و آزاد تجاری- صنعتی یا آنهایی که به اماکن مذکور وارد می شوند، دارای ثبت سفارش بانکی بوده و «در صف تأمین ارز بانکی» قرار گرفته اند، اقدام نماید. وی افزود: بر این اساس، گمرک در مورد مواردی که کد رهگیری بانک به گمرک عرضه نشده است، صرفا می تواند نسبت به ترخیص درصدی اقدام نماید مشروط بر اینکه این اقلام «در صف تأمین ارز بانکی» باشند.
به قول ارونقی، البته به اذعان بانک مرکزی، بانکهای عامل برای کالاهایی که در صف تأمین ارز بانکی هستند، اعلامیه‌ی تأمین ارز صادر و صاحب کالا با عرضه اعلامیه‌ی تأمین ارز و رعایت سایر مقررات می تواند نسبت به ترخیص کل کالا اقدام نماید. ارونقی در خاتمه تصریح کرد: با عنایت به حجم مکاتبات و مراجعات روزهای اخیر، باید به این نکته‌ی مهم توجه داشت که گمرک ایران، همینطور گمرکات اجرایی کشور، مجاز به ترخیص درصدی یا کامل کالاهایی که «در صف تخصیص ارز بانکی» قرار دارند، نیستند و بر این اساس، از صاحبان کالا درخواست می شود از عرضه هر نوع درخواستی در خصوص ترخیص درصدی یا کامل کالاهای «در صف تخصیص ارز»، بدلیل نداشتن مجوز قانونی برای ترخیص توسط گمرک و تبعات بعدی آن خودداری نمایند.

1399/03/01
12:33:57
5.0 / 5
3313
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , ترخیص , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فوری خرید