تهیه استاندارد پژوهش محور ماسك در دستور كار سال ۹۹

تهیه استاندارد پژوهش محور ماسك در دستور كار سال ۹۹

به گزارش فوری خرید رئیس سازمانی ملی استاندارد ضمن عرضه گزارش عملكرد این سازمان در سال ۱۳۹۸، از تبدیل ذرت های آلوده به الكل با دستور رئیس جمهوری اطلاع داد و اعلام نمود: با عنایت به این كه به جز ماسك های سه لایه جراحی، برای سایر ماسك ها در سطح بین المللی استانداردی وجود ندارد، تهیه استاندارد پژوهش محور ماسك در دستور كار سال ۱۳۹۹ قرار گرفته است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، نیره پیروز بخت، رئیس سازمان ملی استاندارد، در نشستی خبری اظهار نمود: سال گذشته، به جز موارد تدوین شده در شورایعالی استاندارد، پنج قانون در ارتباط با اعتلای سازمان ملی استاندارد در مجلس شورای اسلامی و ۱۱ قانون در بخش هایی مانند هوای پاک، حفاظت از خاک، پشتیبانی از معلولان و غیره تصویب شده است. همینطور تا آخر سال ۱۳۹۸ بیشتر از ۳۳ هزار و ۹۰۰ استاندارد تدوین شده، که در سال گذشته، با عنایت به تغییر رویکرد سازمان در زمینه توجه به مشکلات جاری کشور، ۱۱۷۳ مورد تدوین و تجدید نظر در استانداردها انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه علیرغم مشکلات ناشی از تحریم رتبه ۲۱ ایران در ایزو حفظ شده است، اظهار داشت: تابحال ۵۲ استاندارد بین المللی به رهبری ایران تدوین و چاپ شده و ۴۹ مورد هم در دست اقدام است.
این مقام مسئول از موفقیت ۲۶۹ واحد خدماتی برای دریافت استاندارد تشویقی پارسال اطلاع داد و اظهار داشت: پارسال ۵ مهدکودک، ۱ شهر بازی، ۸ پارک آبی استاندارد تشویقی دریافت کرده اند. همینطور تابحال ۱۲۰۶۲ وسیله بازی در شهر بازی ها استاندارد دریافت کرده اند و هم اکنون ۱۸ شرکت بازرسی وسایل بازی شهربازی ها را انجام می دهند.
۴۲ شهربازی پلمپ شدند
پیروزبخت با اشاره به اینکه ۱۵۹ نوع وسیله بازی مشمول استاندارد است، اظهار نمود: هم اکنون ۲۵۹ مورد زمین بازی استاندارد لازم را دریافت نکرده اند و ۳۷۴ مورد شهر بازی باید جمع آوری شوند، البته ۴۲ شهر بازی به علت خطرناک بودن پلمب شده است.
وضعیت استانداردهای تجهیزات در رابطه با کرونا
این مقام مسئول درباره استاندارد تجهیزات مقابله با کرونا هم اظهار داشت: استاندارد ماسک پزشکی سه لایه تشویقی است و برای سایر ماسک ها هم در سطح بین المللی استانداردی وجود ندارد، اما تهیه استاندارد پژوهش محور ماسک در دستور کار سال ۹۹ قرار گرفته است.
همچنین به قول رئیس سازمان ملی استاندارد استاندرد دستکش های لاتکس تشویقی است و در اینباره هم دو واحد تولیدی در ارومیه و قزوین دارای استاندارد هستند. الکل ۹۶ درصد هم مشمول استاندارد الزامی است و از بین ۴۱ واحد فعال در این بخش تابحال ۳۲ واحد پروانه استاندارد دریافت نمودند.
وی همینطور از تدوین ۱۳ استاندارد ملی تجهیزات پزشکی و حفاظت شخصی در مقابل ویروس ها شامل دستکش های پزشکی، جراحی و معاینه یک بار مصرف، وسایل حفاظت تنفسی و ماسک های یک بار مصرف، پوشش ها و گان های جراحی و مواد ضدعفونی کننده اطلاع داد و اظهار داشت که این استانداردها به صورت مجانی در دسترس متولیان تولید این محصولات قرار دارد.
۳۰ محصول دانش بنیان گواهی استاندارد دریافت کرد
رئیس سازمان استاندارد با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی هستند، اظهار نمود: با عنایت به این که محصولات شرکت های دانش بنیان در واحدهای صنعتی مصرف می شود برای ۳۰ محصول دانش بنیان گواهی استاندارد صادر گردیده است.
وی با اشاره به اینکه تاییدیه های برای تسهیل واردات کالا صادر گردیده است، اظهار نمود: هم اکنون با سازمان غذا و دارو و وزارت کشاورزی تفاهمنامه های امضا شده که برای کاهش زمان ماندگاری کالا در گمرک از نمونه برداری مشابه ای استفاده نماییم.
ذرت های آلوده تبدیل به الکل می شود
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران درباره وضعیت ذرت های آلوده در گمرک هم اظهار داشت: مطابق دستور رئیس جمهوری در ستاد مقابله با کرونا، ذرت های آلوده دامی امحا نشده و برای رفع بخشی از مشکلات بهداشتی مردم تبدیل الکل می شوند. تبدیل ذرت های آلوده به الکل، با نظارت وزارت بهداشت اجرایی خواهد شد
صدور ۱۲۸ گواهی عدم انطباق برای کالاهای واردتی
درخصوص صدور گواهی انطباق کالاهای وارداتی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۸ تعداد ۵۴ هزار اظهارنامه در این حوزه دریافت شد که تعداد گواهی انطباق صادره ۳۵ هزار مورد بود.
وی تصریح کرد: در مجموع سال گذشته برای ۱۲۸ محموله وارداتی گواهی عدم انطباق صادر شد که شامل ۴۹ محموله مواد غذایی، ۲۰ محموله لوازم الکتریکی و الکترونیکی، ۱۷ محموله لوازم خانگی، ۶ محموله منسوجات و چرم، ۲۴ محموله قطعات خودرو و ۱۲ محموله شیرآلات و قطعات آن بود.
پیروزبخت تصریح کرد: مجموع وزنی این محموله ها ۲۴ هزار و ۲۲۰ تن بود که ۱۶ هزار و ۶۴۳ تن آن مربوط به هشت محموله ذرت دامی از بنادر نوشهر و امام خمینی و از مبدا تولید و حمل کشورهای رومانی و روسیه بود که حدود ۶۹ درصد حجم کالاهای مغایر با استاندارد را شامل می شود.
وی افزود: پارسال همینطور تعداد ۱۶ هزار و ۵۰۰ گواهی انطباق کالاهای صادراتی صادراتی همچون برای گواهینامه ثبت تایر، تایید نوع خودرو های سبک، تایید نوع ماشین آلات کشاورزی، تایید نوع تایر و تایید نوع باتری و وسایل نقلیه موتوری صادر شد.
سازمان استاندارد، تنها نهاد صدور گواهی حلال
پیروزبخت با اشاره به اینکه سازمان استاندارد تنها نهاد صدور گواهی حلال است، اظهار داشت: هم اکنون برخی شرکت های بخش خصوصی گواهی حلال صادر می کنند که اصلا برای ما قابل قبول نیست. فقط در بحث صید و ذبح وزارت جهادکشاورزی و سازمان استاندارد به صورت مشترک بر روی آن متمرکز هستند.
تغییری در اجرای استاندارد ۸۵ گانه خودرو صورت نمی گیرد
رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه درباره استاندارد ۸۵ گانه خودرو خاطرنشان کرد: استاندارد ۸۵ گانه خودرو مصوبه شورایعالی استاندارد است و تابحال هیچ گونه تغییری در اجرای آن به وجود نیامده و دو مدل خودروی که از خط تولید خارج شده به علت نداشتن همین استاندارد ۸۵ گانه بوده است.
1399/03/06
14:18:25
5.0 / 5
3456
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , خصوصی , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید