سخنگوی گمرك خبر داد:

صادرات ۲۴۰ هزار تنی خرما در سال ۹۸

صادرات ۲۴۰ هزار تنی خرما در سال ۹۸

به گزارش فوری خرید سخنگوی گمرك اظهار داشت: در سال 98 نزدیك به 240 هزار تن خرما، به ارزش 211 میلیون و 644 هزار و 286 دلار به 85 كشور دنیا صادر شد


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر سیدروح اله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: صادرات خرمای کشور در سال قبل به ۲۳۸ هزار و۱۵۲ تن رسیدکه از میان خرماهای صادراتی، خرمای" مضافتی" با ۹۸ هزار و ۳۳ تن و ارزش ۱۰۳ میلیون و ۶۳۶ هزار و ۱۱۷ دلار ۴۲ درصد از کل وزن خرمای صادراتی و ۴۹ درصد ارزش صادرات خرما را به خود مختص کرده است و به ۸۳ کشورصادرشده است که از بین مقاصد صادراتی، پاکستان با ۱۰ هزار و ۹۰ تن و ارزش ۹ میلیون و ۳۱۷ هزار و ۱۸۶ دلار در رتبه اول، قزاقستان با هشت هزار و ۳۵۵ تن و ارزش هفت میلیون و۸۵۶ هزار و۷۰۰ دلار در رتبه دوم و امارات با هفت هزار و ۵۷۵ تن و ارزش هشت میلیون و ۶۸۷ هزار و۵۹۰ دلار مقصدسوم از لحاظ وزن ورتبه دوم از لحاظ ارزش در صادرات این نوع خرما بوده است. وی ادامه داد: خرمای "زاهدی" سهم ۱۱.۵ درصدی از وزن و ۱۰.۵ درصد ارزش خرمای صادراتی را در سال ۹۸ رابه خود مختص کرده است و به بیش از ۳۴ کشور صادرشده است. وزن صادرات این نوع خرما ۲۷ هزار و ۴۸۲ تن وارزش آن ۲۲ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۶۰۷ دلار بوده است که کشورهای پاکستان، افغانستان و ترکیه به ترتیب با ۱۷ هزار و ۲۷۸ تن و ارزش ۱۳ میلیون و۶۴۵ هزار و۲۰۳ دلار، چهار هزار و ۵۶۰ تن و ارزش چهار میلیون و۳۰۱ هزار و ۷۴۱ دلار و هزار و ۴۷۷ تن به ارزش یک میلیون و۱۶۴ هزار و ۳۱۷ دلار سه مقصد اول تا سوم صادراتی خرمای" زاهدی" از کشورمان بودند. سخنگوی گمرک در ادامه اظهار داشت: خرمای "شاهانی" با ۱۳ هزار و ۹۸۲ تن و ارزش چهار میلیون و ۶۳۴ هزار و ۸۱۷ دلار به ۱۰ کشور و خرمای استعمران با ۱۳ هزار و ۵۹۵ تن و ارزش ۶ میلیون و ۴۹۱ هزار و ۸۴ دلار به ۴۳ کشور صادر گردیده است.
لطیفی اضافه کرد: خرمای" کیکاب" نیز با ۱۳ هزار و ۱۸۸ تن به ارزش ۱۱ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۱۴ دلار به ۲۶ کشور و خرمای پیاروم با دو هزار و ۷۰۳ تن به ارزش ۸میلیون و ۷۸۸ هزار و ۳۵۹ دلار به ۲۷ کشور در سال ۹۸ صادر گردیده است. دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: سایر خرماها و محصولات وابسته به آن نیز ۶۹ هزار و ۱۷۰ تن به ارزش ۵۳ میلیون و ۸۸۴ هزار و ۲۸۸ دلار بوده است که ۲۹ درصد وزن و ۲۵.۵ درصد ارزش خرمای صادراتی کشورمان در سال ۹۸ را می سازند که به ۵۷ کشور دنیا صادر گردیده است. لطیفی در آخر اضافه کرد: امارات، قزاقستان و ترکیه سه کشور اول صادرات خرمای "استعمران"، امارات، مالزی و بنگلادش سه خریدار اول خرمای" پیاروم"، هند، امارات و دانمارک نیز سه خریدار اول خرمای" شاهانی"، قزاقستان، اکراین و عراق سه مقصد اول خرمای"کیکاب" و افغانستان قزاقستان و ترکیه نیز مقاصد اصلی صادرات سایر خرماها و محصولات مرتبط در سال ۹۸ بودند.


منبع:

1399/04/04
22:22:06
5.0 / 5
3352
تگهای خبر: خرید , صادرات , صادراتی , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فوری خرید