مدیرعامل شركت ذوب آهن اعلام كرد:

پیشبینی كاهش زیان انباشته ذوب آهن به ۳۵۱ میلیارد تومان در سال ۹۹

پیشبینی كاهش زیان انباشته ذوب آهن به ۳۵۱ میلیارد تومان در سال ۹۹

اصفهان مدیرعامل شركت ذوب آهن با اشاره به اینكه هم اكنون موافقت ضمنی سهامدار عمده ذوب آهن (تامین اجتماعی) برای افزایش سرمایه ۲۲۰۰ میلیارد تومان را دریافت كرده ایم، اظهار داشت: در سال ۹۸ شاهد كاهش بیشتر از ۷۰۰ میلیارد تومانی زیان انباشته ذوب آهن بودیم و امیدواریم این روند در سال ۹۹ به ۳۵۱ میلیارد تومان كاهش پیدا كند.مجمع عمومی عادی سالیانه منتهی به سال مالی ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان عصر امروز (پنجشنبه- ۱۹تیر ماه) با حضور ۸۰ درصد سهامداران این شرکت برگزار گردید.

به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، منصور یزدی زاده با اشاره به گزارش عملکرد این شرکت در سال گذشته، به ثبت رکورد عبور از تولید سال ۹۷ اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل بین ۲ تا ۶ درصد رکورد در بخش های مختلف همچون ثبت رکورد تولید روزانه دو کوره با ۹۶۵۷ هزار تن، ثبت رکورد ماهانه ۲۴۴ هزار تن و ثبت رکود جدید سالانه کک یک میلیون و ۲۵۷ هزار تن صورت گرفت.

وی با اشاره به دستیابی به رکورد به کمترین مصرف کک، اظهار نمود: کک مهمترین بخش قیمت تمام شده شرکت در بحث انرژی است و در صورتی که دیگر فولادسازان از گاز استفاده می نمایند، اما ذوب آهن به سبب روش تولید کوره بلند ناچار به استفاده از کک است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با تاکید بر اینکه به سبب کمبود کمی و کیفی در زغال سنگ در کشور و همینطور کمبود کک در کشور ناچار به واردات هستیم که مجموع آنها ۵۰ درصد قیمت تمام شده شرکت ذوب آهن را در برمی گیردد، اضافه کرد: در این عرصه عدد ۵۱۲ کیلو به ازای هر تن چدن را در سال ۹۸ به ۵۱۰ کیلو رساندیم و امیدواریم در سال ۹۹ این روند کاهشی ادامه یابد.

وی با اشاره به روند آزمایشی پروژه PCI بعنوان یکی از پروژه های اقتصادی ذوب آهن، اظهار نمود: قرار بود بهره برداری رسمی از این پروژه در فروردین سال جاری با حضور رئیس جمهور صورت گیرد که به سبب شرایط موجود این اتفاق رخ نداد، اما امروز شرکت از این پروژه استفاده می نماید.

یزدی زاده به فعالیت کوره شماره سه و فعالیت آزمایشی کوره شماره دو ذوب آهن اشاره نمود و اظهار داشت: اگر کوره شماره یک در مدار قرار گیرد بطور حتم باعث کاهش مصرف کک در ذوب آهن خواهد شد.

وی با اعلان اینکه یکی از شاخص های مهم صنعت فولاد تولید سرانه فولاد است، اظهار نمود: میزان تولید ذوب آهن در سال ۹۷ به ازای هر نفر، ۱۶۱ تن بود که این عدد در سال ۹۸ به ۱۷۴ تن رسید و پیشبینی می شود امسال با جهش تولید و با راه اندازی کوره شماره یک به عدد ۱۹۹ تن به ازای هر نفر برسیم که این حاصل دو اقدام همچون افزایش تولید و دیگری خروجی شرکت است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با اشاره به رکورد صادرات شرکت ذوب آهن پارسال با یک میلیون و ۱۵۵ هزار تن محصول، اظهار داشت: این رکورد معادل ۵۰ درصد محصولات اصلی شرکت است.

وی با اشاره به تثبیت سودآوری شرکت، اظهار نمود: سال جاری عدد ۷۵۳ میلیارد تومان را در مقایسه با ۷۴۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ شاهد بودیم و پیشبینی می شود این عدد برای سال ۹۹ بیشتر از ۸۸۰ میلیارد تومان باشد.

یزدی زاده با تاکید بر اینکه اگر این عدد تحقق یابد، می توان زیان انباشته شده ذوب آهن را به صفر برسانیم و سال آینده سود توزیع نماییم، توضیح داد: در سال ۹۸ شاهد کاهش بیشتر از ۷۰۰ میلیارد تومانی زیان انباشته ذوب آهن بودیم و امیدواریم این روند در سال ۹۹ به ۳۵۱ میلیارد تومان کاهش پیدا کند.

وی با اعلان اینکه در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ شاهد رشد ۵۷ درصدی هزینه های مواد اولیه بودیم، افزود: رشد هزینه ها در حالی بود که رشد فروش شرکت ۲۸ درصد رقم خورد و این یکی از علل نرسیدن به سود عملیاتی مناسبی ذوب آهن همانند سال ۹۷ بود.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با اشاره به علل رشد هزینه های ذوب آهن، اظهار نمود: رشد ۵۷ درصدی قیمت زغال و همچینن نرخ افزایشی تورم و... باعث رشد هزینه های تولید در ذوب آهن شده است.

وی با اعلان اینکه ذوب آهن با محدودیت هایی در فروش محصولات خود در بورس کالا مواجه گردید، تصریح کرد: در این شرایط به سود قابل پیشبینی دست نیافتیم، برآورد ما از سود از دست رفته ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

یزدی زاده همینطور در مورد مطالبات شرکت ذوب آهن از صندوق فولاد، اظهار نمود: برخی اموال صندوق و دارایی های آن معادل مطالبات ما توقیف شده که حالا در فرآیند بررسی است تا به مطالبات خود برسیم و سود سهامداران هم حفظ شود.

وی با اعلان اینکه سال ۹۶ تکالیف ذوب آهن ۲۱ مورد بود، اضافه کرد: این تکالیف در سال ۹۷ کاهش است و این ناشی از پیگیری امور در بخش های مالی و حقوقی شرکت های مختلف بوده است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن در مورد قیمت سهم ذوب آهن در ارتباط با شاخص فلزات اساسی، توضیح داد: ذوب آهن توانسته شاخص خویش را متناسب با تغییرات و نوسانات شاخص دیگر فلزات اساسی تغییر دهد.

وی درباره روند قیمت سهم ذوب آهن و فولاد هم اظهار داشت: نوسانات سهم ذوب آهن و فولاد مشابه فولاد است.

یزدی زاده در ادامه به چالش های پیش روی شرکت اشاره نمود و اظهار داشت: بزرگترین مشکل ذوب آهن کمبود مواد آهن دار در کشور است، اما با رویکرد جدید وزارت صمت روند خام فروشی رو به کاهش است و با تدابیر صورت گرفته مقرر است قبل از صادرات ابتدا نظر تولیدکنندگان داخلی جلب شود.

وی با اشاره به ترجیح معادن تبدیل سنگ آهن به کنسانتره و گندله با عنایت به منافع آن بعنوان چالش ذوب آهن، اظهار داشت: ما امروز با کمبود سنگ آهن درشت دانه در کشور مواجه هستیم، از طرفی برخی صنایع بالا دستی همچون گل گهر و چادرملو به تولید فولاد روی آورده اند و در این شرایط آنها تأمین مواد اولیه خویش را در اولویت قرار داده اند.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با اشاره به تحریم واردات کک و زغال سنگ و صادرات فولاد نیز، اظهار نمود: برهم خوردن تعادل زنجیره تولید به روش کوره بلند همچون چالش های ذوب آهن است، هم اکنون ذوب آهن ۱۰ درصد تولید فولاد کشور را برعهده دارد که روش تولید آن به روش کوره بلند است و ۹۰ درصد دیگر فولاد سازان به روش احیای مستقیم تولید دارند.

وی با اشاره به اینکه ذوب آهن همانند دیگر فولادسازان از یارانه انرژی برخودار نیست، اظهار نمود: مطابق آخرین برآورد ذوب آهن به ازای هر کیلو تولید محصول ۱۰۵۰ تومان از یارانه انرژی بی بهره است.

یزدی زاده همینطور عدم بهره مندی نیروگاه های شرکت از گاز، کمبود منابع نقدی جهت توسعه پروژه ها، پایین بودن سرمایه در گردش، بالا بودن هزینه های مالی شرکت، اصلاح ساختار سازمانی و تنگناهای بوجود آمده ناشی از انتشار کرونا را از دیگر چالش های ذوب آهن عنوان نمود.

وی با اشاره به برنامه های مقابله با چالش های موجود، اظهار نمود: شرکت ذوب آهن به دنبال خرید معادن زغال سنگ و سنگ آهن است و اقداماتی هم صورت گرفته است، همینطور تمدید مجوز هیات وزیران در عرضه یک مییلون و ۷۵۰ هزار تن سنگ آهن، عرضه برنامه تأمین کامل مواد اولیه ذوب آهن و پیشنهاد آن به وزارت صمت از مهمترین برنامه های این شرکت است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با اشاره به تغییر انرژی کوره بلند به سمت مواد آهن دار، توضیح داد: وقتی سنگ درشت دانه نداریم ناچار به استفاده از گندله هستیم که این هزینه های زیادی را به ما تحمیل می کند.

به گفته یزدی زاده، اصلاح قراردادهای خرید از کوتاه مدت به بلند مدت، مشارکت با شرکت های زیرمجموعه شستا در تمام زمینه ها، استفاده از تجارب قبلی برای دور زدن تحریم ها، بکارگیری روش های جدید خرید همچون تهاتر جهت کاهش هزینه های نقل و انتقال و ریسک، استفاده از ظرفیت هم افزایی در وزارت کار و صمت، خرید برق از بورس انرژی، واگذاری نیروگاه های شرکت و تمرکز بر روی تولید جهت کاهش هزینه ها، واگذاری سهام شرکت های زیرمجموعه، انتشار اوراق مرابحه و... از دیگر برنامه ها ذوب آهن امسال است.

وی با اشاره به راه اندازی کوره بلند شماره یک ذوب آهن، خاطرنشان کرد: با وجود کمبودهای بسیار در آستانه راه اندازی کوره بلند شماره یک هستیم اما مهمترین بحث آن تأمین پایدار مواد اولیه آن است که با برنامه ریزی وزارت صمت بزودی شاهد راه اندازی آن خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با اشاره به برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل مطالبات و محل آورده سرمایه گذاران، اظهار داشت: هم اکنون موافقت ضمنی سهامدار عمده تأمین اجتماعی برای افزایش سرمایه ۲۲۰۰ میلیارد تومان را دریافت کرده ایم و به دنبال ابلاغ آن هستیم.

وی درباره فروش املاک و دارایی های ذوب آهن هم توضیح داد: اولین سری املاک مازاد ذوب آهن تا ماه آینده به مزایده گذاشته خواهد شد؛ البته سال قبل ۷۰ میلیارد تومان و طی سه ماه نخست سال جاری ۱۵ میلیارد تومان املاک مازاد ذوب آهن فروخته شده است.

یزدی زاده همینطور با اشاره به برنامه تولید ذوب آهن در سال ۹۹، خاطرنشان کرد: در صورت تأمین مواد اولیه شرکت ذوب آهن امسال توان تولید ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصول را خواهیم داشت.

وی درباره حذف بیمه هزینه های درمان بازنشستگان ذوب آهن نیز، اظهار داشت: شرکت ذوب به هیچ وجه بیمه درمان بازنشستگان ذوب آهن را حذف نکرده است و در حالیکه این جزو تکالیف صندوق فولاد است، ماهیانه ۲۰ میلیارد تومان بابت درمان بازنشستگان پرداخت می کند.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن در مورد عرضه خدمات به بازنشستگان ذوب آهن، نیز، اظهار نمود: تعداد بازنشستگان فولاد مبارکه و فولاد خوزستان قابل قیاس با ذوب آهن نیست و از طرفی ذوب آهن باید سنگ را تبدیل به محصول کنند، اما دیگر فولاد سازان از گندله و کنسانتره و از راه گاز به محصول نهایی می رسند، ازاین رو در این شرایط که هزینه های تولید ذوب آهن بالا است، نمی تواند به بازنشستگان خود خدمات عرضه نماید البته اگر سود سرشار داشته باشیم با نظر سهامداران می توان به بازنشستگان خدمات عرضه نماییم، همینطور در مورد بیمه عمر و حادثه، که تا پیش از این هم چنین بیمه ای وجود نداشته در صورت موافقت سهامداران خدمات عرضه خواهیم داد.

به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در انتها این مجمع، شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین، شرکت پویش بازرگان، شرکت فراورده های نسوز ایران، شرکت توسعه معادن پارس تأمین و شرکت صبا تأمین بعنوان اعضای هیات مدیره در دوره جدید به مدت دو سال انتخاب شدند. همینطور موسسه حسابرسی هشیار ممیز بعنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی اصلی شرکت و موسسه حسابرسی تدوین و همکاران بعنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی علی البدل برای مدت یک سال انتخاب شدند.

با موافقت سهامدارن هم با استمرار خدمات درمان بازنشستگان و عرضه صورت نظرات به صندوق فولاد، برخورداری از خدمات ویژه بیمه حوادث و عمر موافقت شد و از طرفی دو روزنامه کثیرالانتشار دنیای اقتصاد و صمت به مدت یک سال جهت درج آگهی های شرکت ذوب آهن تعیین شدند.

همچنین جهت فعالیت باشگاه ذوب آهن برای سالجاری با تخصیص ۴۵ میلیارد تومان منابع مالی و جهت مسئولیت های اجتماعی ذوب آهن با تخصیص ۲۵ میلیارد تومان از جانب سهامداران موافقت شد و در انتها حق حضور جلسات برای اعضای غیرموظف هیات مدیره و حق حضور اعضای کمیته حسابرسی به شرط تشکیل یک جلسه در ماه برای سال غیرمالی منتهی به ۳۰/۱۲/۹۹ با رقم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال بعنوان صورت ناخالص به ازای تشکیل هر جلسه در ماه موافقت شد.
1399/04/20
13:56:05
5.0 / 5
3066
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فوری خرید