لزوم هدایت نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بخش معدن

لزوم هدایت نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بخش معدن

به گزارش فوری خرید رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ضمن تاكید بر هدایت نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بخش معدن، از صیانت از مواد معدنی، هوشمند سازی و جذب بخش خصوصی بعنوان سه اولویت اصلی سازمان نظام مهندسی معدن نام برد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، داریوش اسماعیلی در ددیدار با سرپرست استانداری خراسان رضوی، اظهار نمود: هم اكنون یكی از اشكالات و معضلات اصلی اقتصاد كشور ما نقدینگی بالا و سرمایه های سرگردان است.
به قول وی بیشتر از ۱۷۰۰ هزار میلیارد نقدینگی در دست مردم است كه اگر این عدد و رقم به هر بخشی وارد شود، مانند سیل و بهمن ویران می كند.
فواید سرمایه گذاری در بخش معدن
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه، به گرانی سكه، ارز و خودرو در كشور، اشاره و اظهار نمود: خودرو هم اكنون به یك كالای سرمایه ای تبدیل گشته است، در صورتیكه باید كالایی باشد كه همه مردم كشورمان بتوانند از آن استفاده نمایند و در واقع این یكی از بزرگترین معضلات كشور است.
اسماعیلی در ادامه افزود: خرید سكه به هیچ عنوان سرمایه گذاری محسوب نمی گردد اما سرمایه گذاری در معادن علاوه بر اینكه ظرفیت اشتغال زایی بالایی را تولید می كند، ارزش افزوده فوق العاده پایداری دارد.
هدایت سرمایه های سرگردان به بخش معدن
رئیس نظام مهندسی معدن با اشاره به تمركز مجلس و برنامه ششم در بخش معدن، اظهار نمود: همه مسئولان باید به این مورد مهم توجه داشته باشند و تمركز بایسته و شایسته ای بر بخش معدن و صنایع معدنی داشته باشند تا بتوانیم بخشی از سرمایه ها و نقدینگی های سرگردان در كشور را به بخش معدن و صنایع معدنی سوق دهیم.
اسماعیلی در ادامه تصریح كرد: بحث های اقتصادی و سرمایه گذاری با شعار و سخنرانی پیش نمی رود و باید بستر را بگونه ای فراهم نماییم كه سرمایه گذاران به این سمت تمایل پیدا كنند و برای این كار باید مشوق های مختلف و قابل توجهی را برای سرمایه گذاران در این حوزه تولید كرد.
تمركززدایی از تصمیم گیری ها در بخش معدن
رئیس نظام مهندسی معدن در ادامه به مشكلات بخش معدن در حوزه تصمیم گیری پرداخت و اظهار داشت: یكی از اشكالات اصلی در كشور ما تمركز در تصمیم گیری ها است. بعنوان مثال اگر در این حوزه بخشنامه ای تصویب شود كه اگر در ۱۰۰ متر مربع درختی وجود داشت نباید آنرا قطع كرد، همین مبحث و مصوبه باید در هم جنگل های گلستان و هم در بخش كویری كشور اجرا شود. در واقع هر تصمیمی كه اتخاذ می گردد باید كاملا متناسب با استاندارد آن استان اجرا شود و بنابراین شورای معادن استان ها بوجود آمد.
تشكیل شورای معادن استان ها
اسماعیلی در ادامه این دیدار كه برخی از معاونین و مدیران كل استانداری خراسان رضوی هم حضور داشتند به تشكیل شورای معادن استان ها پرداخت و خاطرنشان كرد: تمام جهت گیری ها و تصمیمات در بخش معادن باید در شورای معادن صورت گیرد كه متاسفانه در بعضی از استان ها، صرفا تصمیمات كوچك در این شوراها مطرح می گردد و مسئولان از داشتن یك نقشه راه معدنی برای استان خود، غافل شده اند.
وی به تهیه و تدوین نقشه راه معدن توسط دبیرخانه شورای معادن اشاره نمود و اظهار داشت: توقع ما این است كه استان ها نقشه راه معدن داشته باشند و آنرا جدی بگیرند و آنرا عملیاتی كرده و حتی از سایر استان ها هم سبقت بگیرند كه سرانجام این رویكرد، ارتقا و پیشرفت بخش معدن خواهد بود.
سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی دولت در بخش اكتشاف
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن افزود: ۳۰ درصد بند پ ماده ۴۳ در بودجه سال جاری به مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان و در سال آینده هزار میلیاد تومان دیده شده و این بدین معنا است كه ۲۰ درصد منابع داخلی و ۳۰ درصد از منابع زمین شناسی را در بخش اكتشاف وارد نماییم و در واقع امسال بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان توسط دولت در بخش اكتشاف سرمایه گذاری شود.
ایشان در ادامه افزود: با عنایت به این موضوع، شورای معادن استان ها باید با برنامه و جدیت راه خویش را ادامه دهند و در واقع تعیین كننده خط مشی ها در حوزه معدن باشند.
اولویت های سازمان نظام مهندسی معدن
اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینكه سازمان نظام مهندسی معدن تنها تشكل مردم نهادی است كه قانون مختص به خود و اهداف تعیین شده دارد، به اولویت های این سازمان پرداخت و اظهار نمود: اولویت اول سازمان نظام مهندسی معدن صیانت از مواد معدنی است، چونكه مواد معدنی تجدیدناپذیر است و در اكتشاف هم چیزی تولید نمی نماییم.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه خاطرنشان كرد: در قانون نظام مهندسی معدن آمده است كه برای بهره برداری از هر معدنی بهره بردار یا مالك معدن باید حداقل یك نفر را به عنوان كارشناس در كنار خود داشته باشد كه پروانه صلاحیت خویش را از سازمان نظام مهندسی معدن گرفته باشد و این مورد فرصت را برای نظارت ما بر معادن كشور فراهم می آورد.
ضرورت هوشمندسازی بخش معدن
اسماعیلی با اشاره به اینكه هوشمند سازی مجموعه نظام مهندسی معدن و معادن، اولویت دوم سازمان نظام مهندسی معدن است، خاطرنشان كرد: فساد مالی در دولت های مختلف خودنمایی می كند كه برای حل آن تنها دو راه وجود دارد؛ ابتدا اینكه رسانه ها در بیان نظرات خود آزاد باشند و دوم اینكه همه موارد و مسائل بخش معدن، الكترونیكی و آنلاین باشد.
وی افزود: بعنوان مثال در بخش معدن، برخی پروانه های بهره برداری معادن به نام خانم های خانه دار ثبت شده كه در این حوزه هیچ تخصصی ندارند و این مشكل تنها به علت عدم شفافیت شكل گرفته است.
جذب سرمایه گذار و بخش خصوصی
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن در ادامه به اولویت سوم این سازمان پرداخت و اظهار داشت: جذب سرمایه گذار در بخش معدن و عجین شدن بخش خصوصی با این حوزه، سومین اولویت سازمان نظام مهندسی معدن به حساب می آید و باید زمینه و بستری را فراهم نماییم كه بخش خصوصی در این حوزه ورود كند.
استان خراسان یكی از بهترین استان ها در بخش معدن
او در آخر اظهارات خود با اشاره به اینكه استان خراسان رضوی یكی از بهترین استان ها در بخش نظام مهندسی معدن است، اظهار نمود: ۳۷ هزار نفر عضو نظام مهندسی معدن هستند كه ۳۱۳۰ نفر از آنها در استان خراسان رضوی هستند و به جهت تولید اشتغال و سودرسانی در بخش های دولتی و خصوصی، تفاهم نامه هایی را با دستگاه های مختلف همچون سازمان زمین شناسی، وزارت نیرو، صندوق بیمه معادن و چند دستگاه دیگر داریم كه با عنایت به این مورد می توانیم در بخش های نظارتی و آموزشی وارد شویم و اقدامات مفید و موثری را در حوزه های طراحی، نظارتی، پژوهش و آموزشی انجام دهیم.
تاكید سرپرست استانداری خراسان بر سرمایه گذاری در بخش معدن
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی معدن، در ادامه این مراسم، سرپرست استانداری خراسان رضوی هم به عرضه توضیحاتی در حوزه معدن پرداخت و تصریح كرد: جذب سرمایه گذاری در بخش معدن باید توسط سازمان نظام مهندسی معدن صورت گیرد.
قربان میرزایی با اشاره به اینكه سرمایه گذاری در روستاها بدین صورت در قانون مطرح گردیده است كه ۱۵ درصد حقوق دولتی باید در منطقه ای هزینه شود كه معدن در آن وجود داشته است، اظهار نمود: زمانی كه یك فرد روستایی در وضعیت نامساعد قرار دارد و تولید معدن در روستای وی سبب بروز ضرر و زیان شده است، بطور قطع در سرمایه گذاری بخش معدن همكاری نمی كند، اما در صورتیكه راه اندازی معدن بتواند برای روستا و روستاییان آبادانی به همراه داشته باشد، بطور قطع از سرمایه گذاری و راه اندازی معدن استقبال خواهد نمود.
1397/10/06
14:01:14
5.0 / 5
5241
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بیمه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
فوری خرید