درخواست تعدادی از نمایندگان برای مسكوت ماندن طرح تشكیل وزارت بازرگانی

درخواست تعدادی از نمایندگان برای مسكوت ماندن طرح تشكیل وزارت بازرگانی

فوری خرید: تعدادی از نمایندگان درخواست مسكوت ماندن طرح تشكیل وزارت بازرگانی به مدت یك سال را تقدیم هیات رییسه مجلس كردند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، متن درخواست تعدادی از نمایندگان برای مسکوت ماندن طرح تشکیل وزارت بازرگانی که تقدیم هیات رییسه مجلس شده، به شرح زیر است:
«برادر ارجمند جناب آقای دکتر قالیباف
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
احتراماً درباب «طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی» که به سبب ابهام شورای نگهبان در خصوص مغایرت با اصل ۸۵ قانون اساسی، به مجلس اعاده شده است، با توجه به ماده ۱۹۳ بخشنامه داخلی مجلس، تقاضا می شود طرح مذکور به مدت یک سال مسکوت بماند. همچون دلیلهای این درخواست:
۱- باتوجه به زمان محدود باقی مانده تا اختتام دولت دوازدهم، امکان ایجاد تشکیلات اداری وزارت خانه جدید در سطح کشور به صورت مناسب و منطقی وجود ندارد.
۲- مغایرت با اسناد بالادستی همچون بند «الف» ماده ۲۸ قانون برنامه ششم در خصوص کوچک سازی و چابک سازی دولت
۳- بار مالی و اجرایی ایجاد وزارت خانه جدید آن هم در شرایط پیچیده و دشوار اقتصادی و کسری شدید بودجه
۴- در اختیار داشتن ابزارهای لازم برای «تنظیم بازار» توسط دولت همچون معاونت بازرگانی وزارت صمت و شرکت بازرگانی دولتی »
براساس این گزارش، در ماده ۱۹۳ قانون بخشنامه داخلی مجلس آمده است: «در صورتی که حداقل بیست و پنج نفر از نمایندگان تا پیش از اتمام رسیدگی نهایی در مجلس کتباً از مجلس تقاضا کنند که طرح یا لایحه قانونی واصل شده به مجلس برای مدت معینی مسکوت بماند، بعد از توضیح یکی از پیشنهاددهندگان به مدت پنج دقیقه و پاسخ آن از جانب یک مخالف به مدت حداکثر پنج دقیقه، رای گرفته می شود. تقاضای مسکوت ماندن لایحه بدون موافقت معاون حقوقی و امور مجلس رئیس جمهور یا وزیر یا معاون امور مجلس ذی ربط پذیرفته نخواهد شد.
تقاضای مسکوت ماندن در هر طرح و لایحه فقط برای یک بار مجاز خواهد بود. هیات رئیسه موظف است بعد از گذشت مدت مسکوت ماندن، طرح یا لایحه را مجدداً در دستور کار مجلس قرار دهد».
منبع:

1399/05/13
22:31:18
5.0 / 5
2674
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فوری خرید