در گفت وگو با فوری خرید مطرح شد

اگر كود به میزان كافی وجود دارد پس چرا در اختیار كشاورزان قرار نمی گیرد؟

اگر كود به میزان كافی وجود دارد پس چرا در اختیار كشاورزان قرار نمی گیرد؟

رئیس نظام صنفی كشاورزی با اشاره به كمبود كود و مشكلات موجود در سیستم توزیع این نهاده موردنیاز كشاورزان این سوال را بیان كرد كه اگر گفته می شود كود به میزان كافی وجود دارد پس چرا با قیمت یارانه ای و در زمان مناسب در اختیار كشاورزان قرار نمی گیرد و كشاورزان مجبورند كود مورد نیاز خویش را چندین برابر از بازار آزاد تهیه كنند؟محمد شفیع ملک زاده در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه کود بایستی با قیمت یارانه ای بموقع در اختیار کشاورزان قرار گیرد، اظهار نمود: قیمت هر کیسه ۵۰ کیلوگرمی کود اوره یارانه ای ۵۴ هزارو ۵۰۰ تومان است. البته قیمت تمام شده کود بالاتر از این مقدار است اما دولت به منظور پشتیبانی از تولید، مابه التفاوت آنرا به پتروشیمی پرداخت می کند.

وی افزود: متاسفانه به علت اینکه از یک طرف میزان تخصیص سهمیه کود اوره به بخش کشاورزی کافی نیست و از سوی دیگر به علت اینکه در نظام توزیع مشکلات زیادی وجود دارد و نظارت درستی بر بخش توزیع صورت نمی گیرد، کود یارانه ای در اختیار کشاورزان به میزان کافی و بموقع قرار نگرفته و کشاورزان یا ناچارند کود اوره را از بازار آزاد و با قیمت ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزارتومانی تهیه کنند که باید هزینه گزافی را بپردازند یا اینکه به علت نامناسب بودن وضعیت نقدینگی و عدم توانایی خرید به تولید خود ضربه بزنند و از کوده اوره استفاده نکنند که در این صورت عملکرد آنها با کاهش شدید مواجه می شود.

رییس نظام صنفی کشاورزی افزود: اگر کود به میزان کافی وجود دارد پس چرا با قیمت یارانه ای و در زمان مناسب در اختیار کشاورزان قرار داده نمی شود؟ کشاورز وقتی مجبور است کود را چندین برابر از بازار آزاد تهیه نماید، این به معنای کمبود کود است.

به گفته وی دولت بایستی مابه التفاوت قیمت کود اوره یارانه ای و آزاد را به پتروشیمی پرداخت کند که گاها تاخیر در پرداختها توسط دولت بهانه ای برای پتروشیمی هاست که از تحویل کود به وزارت جهادکشاورزی امتناع کند، آنرا یا صادر کند یا به قیمت آزاد بفروشد.

سالانه به ۳ تا ۳.۵ میلیون تن کود اوره نیاز داریم

ملک زاده با اشاره به اینکه کشور سالانه به ۳ تا ۳.۵ میلیون تن کود اوره نیاز دارد، اظهار داشت: با این وجود وزارت جهاد کشاورزی درخواست دو میلیون و ۲۰۰ هزارتن کود به دولت داده که مختص چند محصول اساسی همچون گندم و کلزا و... است. البته همین مقدار هم به درستی و بموقع در اختیار وزارت جهاد قرار داده نشده است. از طرفی زمانی کود در اختیار کشاورزان گذاشته می شود که زمان مصرف کود به پایان رسیده و به شکلی نوش دارو بعد از مرگ سهراب است.

وی در ادامه اظهار داشت: اگر کسی باور ندارد که قیمت کود اوره در بازار آزاد ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزارتومان است کافیست از پشت میز و اتاقش بیرون برود و سری به بازارهای مختلف در شهرستانها بزند تا با واقعیت مواجه شود. هم اکنون کشاورزان در تمامی استان های کشور با کمبود کود مواجهند.

رییس نظام صنفی کشاورزی با اشاره به اینکه گفته می شود قیمت کود اوره در بازار آزاد از قیمت فروش اوره در بورس کالا هم به مراتب بیشتر است، اظهار نمود: شاید در بورس قیمتها کمتر باشد ولی بورس ارتباطی با بازار آزاد ندارد و کشاورز کود مورد نیاز خویش را از بازار تهیه می کند.

کود فسفاته در بازار آزاد کیسه ای ۳۲۰ هزارتومان!

به گفته وی در کود اوره به واردات وابسته نیستیم ولی بخش زیادی از کودهای پتاس و فسفاته یا مواد اولیه آنها وارداتی است و کود فسفاته که باید کیسه ای ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان در اختیار کشاورز قرار گیرد، هم اکنون در بازار آزاد کیسه ای تا ۳۲۰ هزارتومان قیمت دارد.

خاکهای ما کمبود اوره دارند

ملک زاده همینطور به اهمیت کود اوره در بخش کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: کود اوره برای رشد گیاهان استفاده می شود. یعنی پس از کاشت به خاک اضافه می شود تا گیاه به خوبی رشد کند و عملکرد آن بهبود یابد. با عنایت به این که خاکهای ما از لحاظ اوره به شدت فقیرند بایستی برای تقویت خاک استفاده شود؛ ازاین رو بایستی این کود بموقع و با قیمت مناسب در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

منبع:

1399/05/31
22:20:40
5.0 / 5
2294
تگهای خبر: بازار , بورس , بورس كالا , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فوری خرید