شایع ترین علت خشكیدگی تابستانه درختان گیلاس

شایع ترین علت خشكیدگی تابستانه درختان گیلاس

یكی از اعضای هیات علمی مؤسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور مهم ترین و شایع ترین علت خشكیدگی درختان گیلاس در باغات تهران و البرز در سال های اخیر و در این فصل را بیماری پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه عنوان نمود.حسین خباز جلفایی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: این بیماری یکی از بیماری های رایج درختان گیلاس در ماه های تیر، مرداد و شهریور است که در استان های تهران و البرز برخی درختان گیلاس (عمدتاً ۵ تا ۲۰ ساله) در حالیکه میوه دارند، گرفتار خشکیدگی می شوند.

وی مهم ترین علت این خشکیدگی را بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه در اثر قارچی به نام فیتوفترا بیان کرد و اضافه کرد: این قارچ بیمارگر توسط نهال آلوده و یا آب آلوده وارد باغ می شود و با رشد خود در بافت های ریشه درختان به مرور ریشه آنها را می پوساند و در نتیجه در ماه های گرم سال که ریشه باید نیازهای آب و غذایی درخت مملو از میوه و برگ را فراهم آورد، قادر به این امر نبوده پس درختان گرفتار خشکیدگی می شوند.

این عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور در ادامه راه های جلوگیری از بیماری پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه را عنوان نمود و اظهار داشت: تهیه و کاشت نهال سالم گیلاس از نهالستان های مورد تأیید مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی نهال و بذر، تبدیل آبیاری کرتی یا نهری به آبیاری قطره ای از راه های جلوگیری از این بیماری است.

به گفته وی بررسی های میدانی نشان داده است که بیماری پوسیدگی فیتوفتورایی ریشه عمدتاً در باغاتی دیده می شود که آبیاری آنها با روش های قدیمی کرتی یا نهری انجام می شود. در این باغات مشاهده می شود در یک کرت یا در راه یک نهر، درختان به صورت سریالی در ماه های تیر و مرداد و طی چند سال خشک می شوند. بدین سبب اصلی ترین روش جلوگیری از این بیماری مدیریت آبیاری است. با عنایت به حمایت های وزارت جهاد کشاورزی در استفاده از روش های نوین آبیاری و پرداخت بخش قابل توجهی از هزینه های ایجاد آبیاری قطره ای در باغات کشور، اکیداً سفارش می شود آبیاری قطره ای جایگزین آبیاری نهری یا کرتی شود. بدین سان نه فقط از بروز و گسترش خیلی از بیماری های مربوط به ریشه و طوقه درختان به خصوص بیماری مذکور جلوگیری می شود بلکه در مصرف آب نیز صرفه جویی خواهد شد.

خباز جلفایی در آخر اظهار داشت: استفاده از قارچ کش های شیمیایی برای درمان این بیماری کارایی کافی ندارد، برای اینکه علائم بیماری زمانی ظاهر می شود که بخش زیادی از ریشه درخت پوسیده است. بدین سبب مصرف قارچ کش کمکی برای نجات درخت خشکیده نمی نماید. ولی برای پیشگیری از انتقال بیماری به درختان سالم، باغداران باید به محض مشاهده علائم در یک درخت، با نظر کارشناسان گیاه پزشکی محلی از قارچ کش مناسب بهره برد.
1399/06/06
22:54:19
5.0 / 5
2578
تگهای خبر: كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فوری خرید