گزارش فوری خرید

نوسان بازار ارز پیش از موعد پیش خور شد

نوسان بازار ارز پیش از موعد پیش خور شد

بیانیه كمیسیون مشترك برجام، خط بطلانی بر ادعای یك عضو خارج شده از برجام بوده و اعضا بار دیگر تاكید كردند كه بازگشت تحریم ها از طرف كشوری كه خود این توافق را ترك كرده است، ممكن نیست.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، نشست کمیسیون مشترک برجام که در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ در وین برگزار شد، عملاً دست آمریکا را در اعمال محدودیت های جدید خالی گذاشته و این کشور را در اعمال محدودیت های بیشتر ناکام خواهد گذاشت. معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان نیز تاکید کرده که این جلسه، در شرایط خاص ناشی از تحولات در شورای امنیت پیرامون برجام و اقدام غیرموجه و غیرقانونی آمریکا برگزار شده و از ین جهت، محور اصلی مباحث کمیسیون، بر لزوم یکپارچگی و انسجام مقابل اقدام آمریکا متمرکز بوده است.
در متن بیانیه پایانی نشست کمیسیون برجام و در بند ۳ آن آمده است که در پرتو مباحث مطروحه اخیر در شورای امنیت ملل متحد در نیویورک درباب کوشش برای بازگرداندن تحریم های ملل متحد که قبلاً لغو شده اند، اعضا تاکید باردیگر کردند که آمریکا در تاریخ ۸ می ۲۰۱۸ میلادی به صورت یکجانبه، توقف مشارکت خود در برجام را اعلام نمود و از آن پس، در هیچیک از کارهای در رابطه با برجام مشارکت نخواهد داشت.
اعضا مجدداً تاکید نمودند که آمریکا را نمی توان یک دولت عضو برجام محسوب کرد؛ ضمن اینکه در این رابطه، اعضا همین طور بر بیانیه ها و مکاتبات مختلف قبلی خود با شورای امنیت ملل متحد در این خصوص مجدداً تاکید نمودند که همچون آن، بیانیه مورخ ۲۰ اوت ۲۰۲۰ میلادی نماینده عالی اتحادیه اروپایی در ظرفیت هماهنگ کننده برجام بود که بیان می کند آمریکا نمی تواند پروسه بازگشت تحریم های ملل متحد تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را آغاز کند؛ پس از آنجایی که اعضای برجام تاکید دارند که آمریکا عضوی از این توافق نیست، پس قاعدتاً نمی تواند بازگشت تحریم های ملل متحد را کلید بزند.
این امر حاکی از آنست که آمریکا مجدداً با شکستی مفتضحانه آن هم برای فعال سازی مکانیزم ماشه روبه رو شده است. در این میان، طی روزهای گذشته برخی کارشناسان و تحلیل گران مسائل اقتصادی و سیاسی، فعال شدن مکانیسم ماشه از جانب آمریکا را غیرمحتمل ارزیابی کردند؛ چونکه اخبار روزهای اخیر نشان میدهد که طرف های اروپایی، روسی و همین طور چین اعلام نموده اند که آمریکا نمی تواند چنین کاری انجام دهد و آنها همچنان به برجام پایبند خواهند ماند.
این خبر که با هدف اختلال در کارهای اقتصادی کشورمان از طرف آمریکا رسانه ای شد، سبب گردید طی روزهای گذشته نوسانات نرخ ارز رخ دهد و پس اثر آن پیش از موعدی که آمریکا در نظر داشت، پیش خور شده است.
از طرفی، بیانیه پایانی نشست کمیسیون برجام نیز خط بطلانی بر این مهمست که آمریکا آنچه را که تحت عنوان بازگشت تحریم ها مطرح می کند، قبل تر اعمال کرده است؛ مضاف بر آنکه این کشور عضوی از برجام نیست و خواسته آن غیرقانونی تلقی می شود.

1399/06/15
15:10:49
5.0 / 5
2397
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فوری خرید