حسن دانایی فر در گفت وگو با ایسنا تشریح كرد

چرایی اهمیت ویژه سفر پنچ روزه ظریف به عراق در شرایط كنونی

چرایی اهمیت ویژه سفر پنچ روزه ظریف به عراق در شرایط كنونی

به گزارش فوری خرید دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه با اشاره به سفر محمد جواد ظریف به عراق در راس یك هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی خاطرنشان كرد: در شرایطی كه آمریكایی ها و بعضی از بدخواهان جمهوری اسلامی ایران اصرار دارند كه روابط اقتصادی كشورها همچون دولت بغداد با ایران كاهش یا قطع شود این سفر از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد.حسن دانایی فر در گفت وگو با ایسنا به اهمیت سفر وزیر امور خارجه به عراق از بعد سیاسی و اقتصادی و روابط بین دو كشور در حوزه سیاسی اشاره نمود و با اشاره به اینكه هیات اقتصادی همراه با آقای ظریف متشكل از فعالان اقتصادی كشور در بخش های دولتی و خصوصی و از حوزه های مختلف همچون انرژی، خدمات فنی و مهندسی و... است، اظهار داشت: روابط تجاری ایران با دولت عراق یك روابط مثال زدنی است چنانكه در نه ماه اخیر بیشترین صادرات جمهوری اسلامی ایران به عراق بوده است و درواقع عراق رتبه اول را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

سفیر پیشین ایران در عراق با اشاره به اینكه در بازارهای عراق در بخش های مختلف این كشور همچون شمال، مركز و جنوب این كشور برای خرید كالاهای ایرانی اشتیاق و علاقه قابل توجهی وجود دارد، در پاسخ به سوالی در مورد فشارهای آمریكا به عراق جهت كاهش همكاری های اقتصادی خود با ایران و احتمال این كه معافیت های تجاری عراق با ایران را دیگر تمدید نكند، اظهار داشت: بازار عراق به خرید كالاهای غیر نفتی ایران عادت كرده و به آن نیاز دارد. یك رابطه متقابل طبیعی در زمینه های اقتصادی بین دو كشور وجود دارد كه ما در این زمینه می توانیم به مبحث گردشگری اشاره نماییم، سالانه بین 5 و نیم الی 6 میلیون زائر بین دو كشور در حال حركت هستند و این عدد قابل توجهی است كه یك دولت بیگانه به راحتی نمی تواند با دستور و اعمال فشار خارج از قوانین بین المللی آنرا محدود كند.

دانایی فر كه در جریان این سفر، محمد جواد ظریف را همراهی می كند، همینطور تصریح كرد: بازار عراق به انرژی ایران نیاز دارد و این یك واقعیت است.

سفیر پیشین ایران در عراق همینطور با بیان این كه این عراقی ها هستند كه باید در مقابل این فشارها تصمیم بگیرند اظهار داشت: البته مقامات عراقی دارای بینش های لازم هستند و می دانند كه داشتن روابط اقتصادی و سیاسی با ایران از چه جایگاهی برخوردار می باشد.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا ، بر مبنای بیانیه سفارت ایران در بغداد، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ظهر امروز(یكشنبه) به همراه بیشتر از 30 شخصیت سیاسی و اقتصادی به عراق می رود. وی امروز ساعت 3 پس از ظهر به محض رسیدن به عراق با همتای عراقی خود دیدار می كند.
در این بیانیه آمده است: محمد جواد ظریف بامداد روز دوشنبه با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق دیدار می كند. وی ساعت 3 بعدازظهر همان روز در یك سمینار اقتصادی كه مقرر است در سالن غرناطه در هتل منصور میلیا برگزار شود، شركت می كند. این سمینار با مشاركت تجار و سرمایه گذاران ایرانی و عراقی و به ریاست وزیر تجارت عراق برگزار می گردد و محمد جواد ظریف هم سخنرانی خواهد نمود.
در ادامه برنامه سفر ظریف به عراق آمده است: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دوشنبه شب با برهم صالح، رئیس جمهور عراق دیدار می كند.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق اعلام نمود: وزیر خارجه ایران بامداد روز سه شنبه عازم اربیل خواهد شد تا علاوه بر دیدار با مسئولان كردستان عراق در دومین سمینار اقتصادی كه میان تاجران ایرانی و كردستانی برگزار می گردد شركت نماید. وی ظهر سه شنبه به سمت سلیمانیه خواهد رفت تا با رهبران كرد دیدار كند.
در آخر این بیانیه آمده است: ظریف پس از سفر به اقلیم كردستان عراق بامداد روز چهارشنبه عازم كربلا خواهد شد تا در سومین سمینار اقتصادی كه میان سرمایه گذاران ایرانی و عراقی برگزار می گردد شركت نماید. وزیر خارجه ایران بعد از آخر این سمینار به نجف می رود و روز پنجشنبه به ایران بازمی گردد.
بر طبق این گزارش این سفر در حالی انجام می گردد كه اواخر هفته گذشته بیژن زنگنه، وزیر نفت به عراق سفر كرده بود و همینطور طی سه هفته اخیر شاهد سفر دونالد ترامپ و مایك پمپئو، رییس جمهور و وزیر امور خارجه آمریكا به این كشور همسایه بوده ایم.
1397/10/23
14:05:07
5.0 / 5
5038
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید