رسوبی شدن كالاها در بنادر به علت تخصیص ارز نامرغوب

رسوبی شدن كالاها در بنادر به علت تخصیص ارز نامرغوب

عضو هیات مدیره اتحادیه واردكنندگان نهاده های دام و طیور ایران اظهار داشت: تخصیص ارزهای نامرغوب از جانب بانك مركزی برای ترخیص كالاهای اساسی و مشكلاتی كه در راه نقل و انتقال این ارزها وجود دارد، تاجران را در بازارهای بین المللی بی اعتبار می كند.سید جلال طیباً طیبا در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه بانک مرکزی بعد از حدود پنج ماه در تخصیص ارز برای فهرست ارسالی وزارت صمت مبادرت به تخصیص ارزهای نامرغوب همچون ریال عمان، دینار عراق و لیر ترکیه کرده، اظهار نمود: تاخیر در تخصیص ارز و تخصیص ارزهای نامرغوب از جانب بانک مرکزی برای واردات کالا به کشور سبب شده تا شاهد رسوبی شدن کالاها در بنادر و گمرکات باشیم، چونکه نقل و انتقال ارزهای نامرغوب با سختی و هزینه بالا صورت می گیرد.

وی افزود: با عنایت به شرایط تحریم ها، بانک کشورهایی که ارز آنها جهت واردات کالا به واردکنندگان تخصیص داده شده و وجه ریالی آن هم واریز شده است، از واریز وجه به حساب معرفی شده توسط واردکنندگان امتناع می کنند.

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران خاطرنشان کرد: شرایط موجود در تأمین، تخصیص و جابجایی ارز سبب شده تا واردکنندگان نزد فروشندگان خارجی بی اعتبار شوند. همینطور یکی دیگر از تبعات مشکلات یاد شده این است که خریدهای آتی را متوقف کرده است که این امر می تواند معضلات زیان بار بسیاری را به چرخه تولید و توزیع در کشور وارد کند.

وی در انتها اظهار داشت: با عنایت به شرایط کنونی و صدمه هایی که به تاجران و فعالان اقتصادی وارد شده مهمترین سوال این است که چه کسی پاسخگوی واردکنندگان کالای اساسی در کندی و عدم انتقال ارزهای نامرغوب تخصیصی است؟.
1399/08/15
12:44:28
5.0 / 5
1931
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فوری خرید