اگر كمك نمی كنید، پول هم نگیرید!

اگر كمك نمی كنید، پول هم نگیرید!

نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) در اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه فقط هفت درصد از حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات تخصیص داده شده به صنوف صدمه دیده از کرونا استفاده شده است، از دولت خواست که سال آینده اصناف را از پرداخت مالیات، بیمه و عوارض شهرداری معاف کند.


ابراهیم درستی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به صدمه های وارده به صنوف از اسفندماه سال قبل اظهار نمود: در این زمان ۵۷ گروه کالایی و یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد صنفی که ۱۵ میلیون اشتغال بوجود آورده بودند گرفتار خسارت شدند، اما بسته های حمایتی دولت برای صنوف صرفه اقتصادی نداشت و با بروکراسی اداری بالا برای آنها غیرجذاب بود.
وی با اشاره به اینکه از ۴۰ هزار میلیارد تومانی که برای جبران خسارت اصناف تخصیص داده شده بود، ۲۰ هزار میلیارد تومان به بخش گردشگری داده شد، اظهار نمود: اصناف هم فقط از هفت درصد این ۲۰ هزار میلیارد تومان استفاده کردند. این در شرایطی است که تعداد زیادی از اصناف از اسفندماه سال قبل در آستانه ورشکستگی هستند.
درستی در ادامه ضمن اشاره به مشکلات دولت در شرایط کنونی همچون تحریم ها، فروش نفت و شیوع کرونا، اظهار داشت: در چنین شرایطی دولت می تواند حداقل در زمینه بخشش های مالیاتی، اقساطی که باید برای وام های کرونایی پرداخت گردد و همینطور پرداخت همه حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی به اصناف نوید دهد.
وی ادامه داد: اصناف می گویند اگر چیزی به ما ندهید، لااقل چیزی هم نگیرید. حداقل حق بیمه کارفرما باید بخشیده شود تا کارگران اخراج و بیکار نشوند. همینطور لازم است کمیسیون های مالیات و بیمه اجتماعی به تعویق افتد، چون که هر اجتماعی که سلامت مردم را به خطر بیندازد باید فعلا منتفی شود.
این مقام صنفی با اشاره به اینکه حداقل ۹۵ درصد صنوف پروتکل های بهداشتی و محدودیت های کرونایی اخیر را رعایت کردند، اظهار نمود: این در شرایطی است که در محدودیت های اخیر با وجود تعطیلی اصناف بانک ها فعالیت می کردند و بانک مرکزی به صورت مستقیم ابلاغیه ای در ارتباط با چک های برگشتی نداشت و اعلام شفاهی استانداری فایده ای نداشت.
به قول درستی، مشکلات اصناف با تعویق یک یا دو ماهه پرداخت مالیات یا بیمه حل نمی شود؛ چون که با وجود تعطیلی ها و رکود در چندماه معجزه ای برای آنها رخ نمی دهد.
نایب رییس اتاق اصناف تهران در انتها ضمن اشاره به فعالیت حدود ۳ تا ۳.۵ میلیون واحد صنفی در سرتاسر کشور، از آنها خواست که پروتکل های بهداشتی را به صورت کامل رعایت نمایند و از دولت هم خواست که سال آینده اصناف را از پرداخت مالیات، بیمه و عوارض شهرداری معاف کند.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، شیوع کرونا و کم شدن رفت وآمدها برای پیشگیری بخصوص در ماه پایانی سال که عموما روزهای پررونقی برای کسب وکارهای خرد و کارگران فصلی است، سبب شده فعالان تجاری، اصناف مختلف و کارگران گرفتار صدمه های جدی شوند. اما این افراد صدمه دیده عموما نسبت به مبلغ و شرایط تعیین شده برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا گلایه دارند. از سوی دیگر با اوج گیری شمار مبتلایان و فوتی های کرونا، از ۲۰ آبان ماه فعالیت تمام مشاغل غیرضروری در ۲۵ مرکز استان همچون تهران تا ساعت ۱۸ مجاز و مشاغل گروه ۳ و ۴ هم به صورت کلی تعطیل شدند. اما با عنایت به ادامه اوج گیری آمار مبتلایان و فوتی ها از روز شنبه، اول آذر هم به مدت دو هفته همه مشاغل به جز مشاغل سطح یک تعطیل شدند و قوانین منع رفت و آمد هم اجرا شد.
تابحال ۱۴ گروه شغلی مشمول دریافت تسهیلات حمایتی به مشاغل صدمه دیده از کرونا شناخته شدند که مهلت ثبت نام آن در سامانه کارا تا آخر مهرماه بود. البته این تسهیلات به واحدها و کارگاه هایی اختصاص می یابد که نیروهای کار در آنها شاغل و بیمه باشند در واقع مبنای پرداخت، شاغل بودن نیروی کار و تعدیل نشدن فرد و داشتن بیمه پردازی تا پیش از انتشار کرونا است و میزان پرداخت تسهیلات هم به این شکل است که برای واحدهای کسب و کاری که فعال بوده و تعطیل نشده اند، مبلغ ۱۲ میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تأمین اجتماعی (۷۰ درصد هزینه دستمزد و ۳۰ درصد امور عملیاتی) و برای واحدهایی که به اجبار تعطیل شده اند، مبلغ ۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر شاغل دارای پرونده تأمین اجتماعی (۵۰ درصد هزینه دستمزد و ۵۰ درصد سایر امور عملیاتی) پرداخت می شود.
طبق اعلام اتاق اصناف ایران حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در بخش های غیرمشمول و حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در بخش های مشمول دریافت تسهیلات شاغل هستند و خسارت ماهانه تعطیلات ناشی از کرونا برای واحدهای صنفی بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان بوده است.
منبع:

1399/09/21
22:32:27
5.0 / 5
2367
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بیمه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید