مهم ترین خریداران گیاهان خوراكی و دارویی از ایران كدام كشورها هستند؟

مهم ترین خریداران گیاهان خوراكی و دارویی از ایران كدام كشورها هستند؟

کشورهای همسایه، اسپانیا، هنگ کنگ، آلمان و هلند، کشورهای مهم صادراتی در حوزه محصولات گل وگیاه خوراکی، دارویی هستند و بطور کلی در دنیا بیشترین واردات در این بخش مربوط به اسانس و عرقیات است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از تازه ترین وضعیت صنعت دارو و فرآورده های گیاهی در کشور نشان میدهد که تعداد ۳۰۴ واحد فعال در زمینه تولید دارو و فراورده های گیاهی در کشور وجود دارد که اشتغالی نزدیک به ۱۳۴۰۰ نفر به وجود آورده اند.
واحدهای فعال در زمینه تولید دارو و فراورده های گیاهی در سه گروه کوچک، متوسط و بزرگ طبقه بندی شده که ۷۷ درصد از واحدهای تولید دارو و فراورده های گیاهی دارای پروانه بهره برداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمتر از ۵۰ نفر اشتغال دارند و در زمره بنگاه های کوچک طبقه بندی می شوند. بنگاه های متوسط ۱۳ درصد و بنگاه های بزرگ نیز ۱۰ درصد از کل واحدهای مورد بررسی در این گزارش را می سازند.
برمبنای اطلاعات انتشار یافته از طرف وزارت صمت استان البرز با ۳۹ واحد، خراسان رضوی با ۳۸ واحد و اصفهان با ۳۳ واحد بیشترین تعداد واحد فعال دراین زمینه را دارا هستند.
در این میان طرح های توسعه ای با پیشرفت بیش از ۶۰ درصد در ۱۱ واحد با پیش بینی اشتغال ۳۴۷ نفر در حال اجراست که بیشترین تعداد در استان البرز با ۷ واحد و پیش بینی اشتغال ۱۶۷ نفر است. طرح های ایجادی با پیشرفت بیش از ۶۰ درصد نیز در ۱۷ واحد با پیش بینی اشتغال ۲۶۲۱ در حال اجراست که بیشترین تعداد در استان البرز با ۵ واحد و پیش بینی اشتغال ۳۴۰ نفر و استان اردبیل با ۴ واحد و پیش بینی اشتغال ۱۷۳۳ نفر در حال اجراست.
چشم انداز بازار گیاهان دارویی
به استناد گزارش trade map بیشترین واردات مربوط به اسانس و عرقیات (۳۳۰۱) به میزان حدود ۲۴۵ میلیون دلار است. اسانس در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی و سایر صنایع کاربرد فراوان دارد، بدین سبب سرمایه گذاری در این صنعت در اولویت قرار دارد.
همین طور برمبنای پیش بینی بانک جهانی، در سال ۲۰۵۰ گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به حدود ۵۰۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
وضعیت صادرات ایران در حوزه گیاهان دارویی
همین طور بر طبق این گزارش کشورهای پاکستان، عراق، امارات، ترکیه، اسپانیا، هنگ کنگ، آلمان و هلند، کشورهای مهم صادراتی در حوزه محصولات گل وگیاه خوراکی، دارویی هستند و در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب ۳۰۵ و ۲۴۷ میلیون دلار گیاهان دارویی، زعفران و ریشه و عصاره شیرین بیان به کشورهای یاد شده صادر گردیده است. این در حالیست که ارزش کل واردات گیاهان دارویی، زعفران و ریشه و عصاره شیرین از طرف هشت کشور عنوان شده در سال ۲۰۱۸ معادل ۴۳ هزار و ۸۸۳ میلیون دلار بوده است.
همین طور بر طبق این گزارش در سال ۱۳۹۷ به ترتیب ۲۲۸ هزار تن، ۴۰۰ تن و ۱۹ هزار تن گیاهان دارویی، زعفران و ریشه و عصاره شیرین بیان در کشور تولید شده ۷۲ هزار تن (۳۱.۵ درصد)، ۲۷۹ تن (۶۹.۷ درصد) و ۱۰ هزار تن (۵۲.۶ درصد) از آن صادر گردیده است.
در این میان رتبه ایران در جهان از نظر صادرات انواع دارو، انواع عصاره و شیره های نباتی و همین طور انواع اسانس و عرقیات به ترتیب ۸۸، ۳۲ و ۶۳ است و صادرات این سه گروه از طرف ایران بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به ترتیب ۱۹ درصد افزایش و ۴و ۶ درصد کاهش یافته است.
رتبه ایران در جهان از نظر واردات انواع دارو، انواع عصاره و شیره های نباتی و انواع اسانس و عرقیات نیز به ترتیب ۶۸، ۴۵ و ۷ است و واردات این سه گروه از طرف ایران بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به ترتیب ۴ درصد کاهش و ۹ و ۸۵ درصد افزایش یافته است.
استفاده از گیاهان دارویی در سبد مردم کمتر از ۱۰ درصد
ایران کشوری ممتاز و با رتبه بالا از نظر تنوع گیاهی و دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهانی است. برمبنای نظر پژوهشگران ایران دارای ۸۴۲۵ گونه گیاهی که ۲۴۰۰ گونه آن دارای مقالات تحقیقی در زمینه دارویی، عطری، ادویه ای و آرایشی است و از این تعداد ۱۷۲۸ گونه بعنوان گیاهان بومی ایران معرفی شده اند و حدودا ۴۰ هزار هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی قرار دارد.
هم اکنون استانهای ایلام، چهارمحال و بختیاری، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان در اواویت تولید داروهای گیاهی هستند که علت انتخاب آنها وجود تنوع گیاهان دارویی و اشتغال بخش روستایی است.
داروهای گیاهی موجود حدود ۳۵۰۰ قلم (با توجه به اشکال دارویی) است که از این مقدار حدود ۵۰ قلم وارد فهرست تعهدات بیمه شده است. همین طور هم اکنون استفاده از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در سبد مردم کمتر از ۱۰ درصد است که تا ۲۵ درصد قابل افزایش است.
منبع:

1399/09/23
14:07:31
5.0 / 5
1593
تگهای خبر: بازار , بیمه , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فوری خرید