عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس:

دانشگاه در فناوری به صنعت كمك نكرده است

دانشگاه در فناوری به صنعت كمك نكرده است

به گزارش فوری خرید فارس عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس اظهار داشت: وظیفه بزرگی بر عهده دانشگاه است که تولیدات علمی دانشگاه را به زبان صنعتگران نزدیک کند اما متاسفانه در این مساله ضعف بسیاری وجود دارد و دانشگاه نتوانسته است زبان تولیداتش را به زبان نیاز صنعت نزدیک کند.


یلدا راهدار شنبه ۲۹ آذر در جلسه کمیسیون فناوری، اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: یکی از دلایلی که صنایع ما در حال از دست دادن بازارهای جهانی و صادراتی خود هستند، ضعف صنایع ما در فناوری و بهره گیری از تکنولوژی های جدید است.
او با اعلان اینکه زبان صنعتگران ما با زبان فعالان دانشگاه از هم فاصله دارند، اضافه کرد: علاوه بر اینکه خیلی از صنایع ما تکنولوژی های فرسوده دارند اما ضعف فناوری نیز در بنگاه های صنعتی و تولیدی ما وجود دارد.
راهدار اظهار داشت: مدیران ارشد تولید در کشور های پیشرفته باور دارند که “کارخانه های هوشمند ” که پایه های آنها برمبنای استفاده از تکنولوژی های دیجیتال و هوش مصنوعی هشتند، مقرر است موجب افزایش چشم گیر راندمان و توانمندسازی کارکنان در جهت کار هوشمندانه شود.
او افزود: باتوجه به نیازسنجی از نقاط قوت و ضعف صنایع استان موضوع ایجاد کارگروه ویژه ارتباط صنعت و دانشگاه مورد توجه ما در این کمیسیون است که تلاش می نماییم در این کارگروه ضمن بررسی زمینه های همکاریهای مشترک، صنعتگران استان را با دستاوردهای دانشگاه و استفاده کاربردی محصولات آشنا نماییم.
ارتباط صنعت و دانشگاه هنوز شعار است
رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس با اعلان اینکه این اتاق با راه اندازی کارگروه ویژه ارتباط صنعت و دانشگاه حوزه فاوا به توسعه تکنولوژی و پیشرفت صنایع می پردازد، اظهار داشت: سالهاست که در کشور شعار ارتباط صنعت و دانشگاه سر داده می شود اما در واقعیت شاهد فاصله بین این دو بخش هستیم و ما در این کمیسیون به این نتیحجه رسیده ایم که در حوزه های تکنولوژی، فناوری و اطلاعات راه نرفته برای صنعت بسیار وجود دارد.
او همین طور اشاره کرد: تراکنش ها در سیستم های اطلاعاتی در صنایع و سطوح مختلف، انبوهی از داده را گرد آورده که تحلیل آنها بسادگی امکان پذیر نیست.
راهدار افزود: باتوجه به رشد نمایی حجم داده در سازمان ها و صنایع مختلف و نیاز به عرضه ی خدمات با سطح کیفی بهتر نسبت به رقبا، استفاده از ابزارهای علوم داده، بعنوان یک مزیت رقابتی برای سازمان ها شمرده می شود، به شکلی که سبب کاهش هزینه، افزایش سود، تصمیم گیری خلاقانه و افزایش سهم بازار برای سازمان ها می شود.
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: علم داده، امروزه به ابزاری قدرتمند برای تصمیم سازان و تصمیم گیران در سازمان ها تبدیل گشته است تا بتوانند مشکلات و مسائل سازمانی خودرا مبتنی بر داده های موجود، ساماندهی و مدیریت کنند.
راهدار افزود: استفاده از داده ها بعنوان دارایی های مهم هر سازمان، اثر فراوانی بر رسیدن به اهداف و استراتژی های سازمانی دارد. امروزه علم داده نقش بسیار پررنگی در جهت ایجاد استراتژی های موفق در تصمیم گیری یا روابط تجاری ایفا می کنند در اینجاست که صنعتگران از علم داده ها می توانند جهت مدیریت بهتر منابع استفاده کنند؛ این حوزه نیز از ضعف های بزرگ بنگاه های اقتصادی استان است.
لزوم ساماندهی استخراج رمزارزها
راهدار در بخش دیگری از سخنان خود به مبحث ساماندهی وضعیت استخراج رمز ارزها و آخرین بخشنامه های صادر شده از وزارت صمت پرداخت و اضافه کرد: باوجود آنکه قبل از یک سال است که دولت جلو فعالیت استخراج کنندگان رمز را گرفته اما تا حالا ضوابط و دستورالعمل های لازم را تدوین و نهایی نکرده و کشور این فرصت طلایی را که در وضعیت تحریم می توانست کمک حال صنعتگران بوده و برای کشور نیز ارزش افزوده داشته باشد، عملا از دست داده است.
او افزود: آنچه تا حالا اتفاق افتاده است فقط قیمت دستگاه های استخراج در سامانه بهین یاب بوده و دولت تا این لحظه حتی حقوق دولتی مربتط با دستگاه های وارداتی را اعلام نکرده است و این سبب شده است که همچنان برخی از استخراج کنندگان به صورت غیر قانونی فعالیت کنند و تعداد زیادی از دستگاه های موجود در کشور نیز خاموش باشند.
راهدار عنوان کرد: تعلل دولت در ساماندهی مراکز استخراج و همین طور تعرفه غیر معقول برق مصوب شده باعث شده است که ضمن از بین رفتن این فرصت طلایی، منابع بسیاری نیز هدر رود.
این فعال اقتصادی اظهار داشت: دراین زمینه کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس نظرات کارشناسی خودرا بارها اعلام نموده است اما عزمی در کشور جهت راه اندازی مراکز استخراج وجود ندارد.
ارتقاء سایت های روستایی ارتباطات سیار
در ادامه این جلسه مهرداد سهرابی، مدیرکل فناوری اطلاعات فارس نیز از ارتقای سه سایت روستایی اپراتور اول در استان در امتداد توسعه و تقویت ارتباطات سیار و رفع مشکلات پوشش آنتن دهی و برخورداری مشترکان از خدمات مطلوب و شبکه پرسرعت همراه آگاهی داد.
او افزود: با تداوم ویروس کرونا و گسترس بیش از پیش کارهای مجازی، نیازها و دغدغه های مردم برای دسترسی به اینترنت پرسرعت به ویژه در روستاها که بیشتر متاثر از این شرایط بودند افزایش یافت و ضرورت توسعه زیرساخت های ارتباطی استان باتوجه به مطالبات جدی در این بخش اهمیت یافت.
زهره عظیمی فر، استاد دانشگاه شیراز نیز با ارائه طرح خود با عنوان تحول بنیادین در کیفیت خدمات ترافیک که بعنوان طرح برگزیده دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در سال ۹۹ انتخاب شده بود، با بهره گیری از سامانه های نهفته هوش مصنوعی پرداختند.
او اظهار داشت: این طرح به شکل شایان توجهی میزان هزینه را کاسته و دقت را نیز افزایش خواهد داد و همین طور موجب خواهد شد که اپلیکیشن های بسیاری وارد هوش مصنوعی در حوزه ترافیک شود.
عظیمی فر با اشاره به جزئیات این طرح اضافه کرد: طرح تحول بنیادین در کیفیت خدمات ترافیک با بهره گیری از سامانه های نهفته هوش مصنوعی، به صورت کامل قابل اجرا و کاربردی است و الان آخرین سامانه دانشگاه شیراز در حوزه خودرو هوشمند در شهریورماه امسال از پلیس تهران مجوز بهره برداری ستاندن شد و الان در استان هرمزگان مورد بهره برداری قرار گرفته که در این سامانه سیستم نهفته هوش مصنوعی نیز به کار رفته و اجرائی شده است.
منبع:

1399/09/29
22:31:30
5.0 / 5
1532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید