وزیر اقتصاد:

تامین ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع از بورس امسال

تامین ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع از بورس امسال

به گزارش فوری خرید وزیر اقتصاد با اعلان اینکه هر سال هزار هزار میلیارد تومان باید تامین مالی اقتصادی داشته باشیم، اظهار داشت: در 10 ماه امسال 500 هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه تامین مالی شده است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، فرهاد دژپسند عصر امروز در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: در اولین جلسه شورای گفتگو که حضور پیدا کردم اعلام کردم باید امسال هزار هزار میلیارد تومان تامین مالی در اقتصاد داشته باشیم که امروز با افتخار می گویم که در ۱۰ ماهه اول امسال ۵۰ درصد آن یعنی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه تامین مالی شده است. این در حالیست که کل تامین مالی بازار سرمایه در سال قبل ۲۶۴ هزار میلیارد تومان بوده است.
وی افزود: برای سال ۱۴۰۰ باید برنامه ریزی و تلاش نماییم تا هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و تامین مالی برای اقتصاد صورت گیرد که بخش عمده آن باید سرمایه گذاری جدید باشد.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: اگر بتوانیم این هدف را محقق نماییم می توان گفت برای رشد اقتصادی خیز برداشتیم. البته امسال هم رشد خوبی صورت گرفته است همین طور برنامه ریزی ها باید به شکلی باشد که بازار پول و بازار سرمایه به صورت ترکیبی تامین مالی اقتصاد کشور را انجام دهند. وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی باید کمک و برنامه راهبردی را برای تامین مالی و سرمایه گذاری ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومانی اقتصاد ارائه نمایند که این برنامه ها می تواند به صورت مشارکت بخش خصوصی و یا رشد صادرات غیرنفتی و دیگر راهکارهای موجود باشد.
وی اضافه کرد: یکی از آرزوهای ما این بود که کشور را از وابستگی مطلق به نفت رها نماییم که امروز این مهم صورت گرفت و حجم صادرات غیرنفتی، گوی سبقت را از صادرات نفت خام ربوده است. در دوره ای صادرات غیر نفتی تنها ۲ درصد، سهم از کل صادرات کشور داشت، اما امروز در وضعیت جنگ اقتصادی صادرات غیر نفتی بسیار بیشتر از صادرات نفت خام است و اگر دشمنان از دشمنی دست بردارند این سهم بسیار بیشتر نیز خواهد شد.
دژپسند با اعلان اینکه با اجرای سیاست های ابلاغی اصل ۴۴ سهم تولید در تصدی گری ها بسیار کاهش یافته است اظهار داشت: بااینکه سیاست های اصل ۴۴ آنگونه که مد نظر بود بطور کامل محقق نشد، اما مسیری را پیش روی ما قرار داد تا بتوانیم بهتر از گذشته گام برداریم ضمن اینکه امروز بخش خصوصی ما مستقل است و به خارج و همین طور به دولت وابسته نیست. امروز بخش خصوصی دیدگاه های خودرا بدون لکنت زبان در مجامع مختلف بیان می کند.
وی همین طور گفت: بطور قطع آثار جنگ تحمیلی اقتصادی و تحریم های ظالمانه و یک طرفه به صورت سیستماتیک مشخص است. اما نکته مهم این است که توانستیم با همراهی سه قوه و سه اتاق تعاونی، اصناف و تجاری تا جایی که مقدور بود فشارها و رنج ها را تا حداقل ممکن کاهش دهیم.
وزیر اقتصاد افزود: البته همه می دانیم که این فشارها محسوس است و باز باید با یک برنامه جدی جلوی این فشارها بایستیم و به این سمت برویم که همه کارهای ما منجر به افزایش رفاه شود.

1399/11/14
12:27:29
0.0 / 5
1465
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فوری خرید