مهر بررسی می كند؛

بررسی موانع صادرات در استان سمنان

بررسی موانع صادرات در استان سمنان

فوری خرید: آمارهای ارائه شده از طرف مسئولان اقتصادی استان سمنان در دو سال اخیر نشان از رشد صادرات دارد اما هم پای رشد صادرات، مشکلات واحدهای تولیدی هم رشد کرده اند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: استان سمنان از لحاظ صادرات دارای وضعیت خوبی است بیش از ۱۰۰ شرکت کالاهای صادراتی استان را صادر می کنند اما آمارها خبر از کاهش تعداد شرکت های صادراتی دارد هرچند میزان کیفی و کمی صادرات در سال قبل و امسال نه فقط کاهش نیافته بلکه در فاکتورهای اصلی افزایش را نیز نشان میدهد.
این موضوع البته به مفهوم فقدان موانع صادرات نیست بلکه نشان میدهد استان سمنان دارای ظرفیت های عظیمی در بخش صادرات است که در صورت حمایت و رونق تولید محصولات صادراتی، می تواند زمینه های خوب توسعه اقتصادی را احصاء و گسترش دهد.
مهمترین داشته های استان سمنان
مهمترین صادرات استان سمنان صنعت است در صورتیکه محصولات معدنی و کشاورزی با اهمیت ترین داشته های استان بعد از صنعت هستند که می توانند بخش عمده ای از درآمدهای صادراتی استان را به خود اختصاص دهند و با وجود فرودگاه بین المللی و مرز هوایی شاهرود در استان سمنان، انتظار بیشتری از شرایط امروز صادرات استان می رود.
علیرضا آشناگر استاندار سمنان با اعلان اینکه پسته دامغان به تنهایی سه هزار میلیارد تومان سالانه گردش مالی دارد، اظهار داشت: این محصول می تواند بازارهای جهانی را درنوردیده و ثروت زیادی را نصیب استان سمنان کند از طرف دیگر باید واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی در زمینه پسته ارتقا یابند تا شاهد افزایش مزیت اقتصادی صادرات در این محصول باشیم.
از سوی دیگر ۴۲ ماده معدنی در استان وجود دارد که ۲۴ نوع آن دارای ارزش صادراتی هنگفتی است مانند سیلیس، کرومیت و پتاس و… که ارزآوری بسیار خوبی را نیز دارند همین طور معدن به واقع یک نوع تحقق اقتصاد مقاومتی است برای اینکه اولاً به درون نگاه دارد و منابع خوب استان را راهبری می نماید و از طرف دیگر برون نگر است و می تواند زمینه های خوب صادرات را بوجود آورد. پس با این همه ظرفیت چرا همچنان شاهد موانع صادرات در استان سمنان با وجود رشد تمام شاخص ها در دو سال اخیر هستیم؟

صادرات ۱۲۸ قلم کالا در سال قبل
پیش از پرداختن به این پرسش ابتدا شرایط صادرات استان سمنان را بررسی می نماییم. علی سعدالدین مدیرکل گمرک استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه در سال قبل ۲۶۸ هزار و ۴۲۳ تن کالا به ارزش بیش از ۲۳۹ میلیون دلار به دیگر کشورهای جهان صادر شد، اظهار داشت: ۱۱۵ شرکت ۱۲۸ قلم کالا همچون انواع شمش سرب، مصالح ساختمانی، کولر آبی، قاشق چنگال یکبار مصرف، قطعه های و الکترونیکی را به ۴۸ کشور دنیا صادر کرده اند.
سعدالدین با اعلان اینکه نکته قابل توجه درباره سال قبل این است که تعداد کشورهای میزبان کالاهای استان از ۳۵ در سال ۹۷ و ۹۶ به ۴۸ در آخر سال ۹۸ و ابتدای سال ۹۹ ارتقا یافته که نشان دهنده بازارهای جدید در سطح دنیا برای کالاهای تولیدی استان سمنان است، بیان کرد: خوشبختانه آمارها نشان میدهد که کالاهای استان خواهان خوبی در دنیا دارند.
وی با اعلان اینکه در ده ماهه اول سال جاری نیز ۲۰۸ هزار تن کالا از استان صادر گردیده است، اضافه کرد: ۴۸ کشور جهان میزبان کالاهای استان سمنان به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار بوده اند از طرف دیگر صادرات استان از نظر وزنی شش درصد و از نظر ریالی ۲۸ درصد طی دهه ماهه نخست سال ۹۹ نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته است همین طور باید گفت ۸۵ شرکت ۸۱ قلم کالای صادراتی تولید شده در سطح استان را به کشورهای دنیا صادر کرده اند.
صادرات بیشتر شده است
آمار ارائه شده در حوزه صادرات صنعت معدن نیز جالب توجه است، آن طور که رئیس سازمان صمت استان سمنان، می گوید: از دهه فجر سال قبل تا حالا ۲۵۴ هزار تن کالا از استان به خارج کشور صادرشده است همین طور سود سوزآور، کابل زمینی، کربنات دی سدیم، محصولات یکبار مصرف، هیدروکربن سبک، کابل، سیلیسیوم، کولرآبی، پودر لباس شویی، شیرینی و شکلات، قطعات و اجزا از آهن و فولاد و غیره بیشترین کالاهای صادراتی استان سمنان را شامل می شود.
علی تشنه دل بیان کرد: ارزش کالاهای صادرشده از استان طی مدت مذکور ۲۹۴ میلیون دلار برآورد شده است همین طور افغانستان، عراق، امارات، ترکیه، پاکستان، چین، انگلستان، هند، کرواسی، صربستان هنگ کنگ، ارمنستان، آذربایجان، ایتالیا و… همچون کشورهای میزبان کالاهای استان سمنان هستند.
آمار گمرک استان سمنان نشان میدهد که تعداد شرکتها و اقلام صادراتی استان کاهش یافته اما کیفیت کالاها و ارزش ریالی آنها دارای افزایش بوده است که باتوجه به بالارفتن ارزش دلار جای تأمل دارد که واقعاً ارزش صادرات بالا رفته، یا افزایش قیمت دلار موجب این امر شده، همین طور بررسی آمارها نشان میدهد که صادرات استان از لحاظ وزنی نیز کاهش داشته اما از لحاظ ریالی در سه سال اخیر همیشه رشد را نشان میدهد. این گزاره ها نشان میدهد که شرایط صادرات استان خوب است اما نباید این مساله را هم دست کم گرفت که شرکت های صادراتی استان از ۱۲۰ شرکت در سال ۹۷ به ۸۴ شرکت در سال ۹۹ کاهش یافته اند و این نشان از مشکلات شرکت های صادراتی دارد.

نباید مغرور شویم
کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه آمار صادرات استان که از طرف مسئولان عنوان می شد به واقع نشان از تلاش صنعتگران و تولیدکنندگان استان است اما نباید پشت این آمار، کاستی ها و مشکلات پنهان شده و به اقتصادمان غرّه شویم، اظهار داشت: مشکلات عدیده ای امروز گریبان واحدهای صادراتی استان را گرفته و برای مثال یک کارخانه سیم و کابل ماه ها هزاران متر کابل را آماده صادرات به عراق داشت اما نمی توانست کارهای صادرات به پایان برساند حال آنکه کابل تولیدی این شرکت اگر صادر نشود مشتری داخلی ندارد برای اینکه به سفارش کشور دیگر تولید شده است.
اگر مقرر است دولت با آمارهای افزایش صادراتی گزارش عملکرد دهد می بایست تعداد واحدهای صادراتی و تولیدی مشکل دار استان سمنان را نیز اعلام نماید سید محسن طباطبایی با اعلان اینکه اگر بگوییم واحد صادراتی بدون مشکل در استان سمنان وجود دارد، اشتباه بزرگی کرده ایم، اشاره کرد: مشکلات با کیفیت های متفاوتی گریبان واحدهای تولیدی ما را گرفته اند که دو عامل تلاطم ارز و تجارت جهانی و دوم تصمیمات نادرست مسئولان دولتی سبب اصلی این امر شده است.
وی با اعلان اینکه چرا مسئولان تنها بخش روشن صادرات استان را رسانه ای می کنند و از تعداد شرکت های صادراتی که امسال تعطیل شده اند، حرفی نمی زنند؟ اظهار داشت: اگر مقرر است دولت با آمارهای افزایش صادراتی گزارش عملکرد دهد می بایست تعداد واحدهای صادراتی و تولیدی مشکل دار استان سمنان را نیز اعلام نماید تا مردم تناسب بین تولید و صادرات را دریابند. اگر واحدهای صادراتی مشکلات امسال را نداشتند صادرات ما دو برابر بود.
برند سازی مشکل تولیدات استان سمنان
این کارشناس اقتصادی بیان کرد: موضوع مشهود دیگر در اقتصاد صادرات محور استان سمنان سهم زیاد صنعت است درست است که قسمتی از صادرات استان در زمینه معدن صورت می گیرد اما کشاورزی و صنایع دستی و صنایع تبدیلی و فرآوری و… سهمی در صادرات ندارند گواه آن ارائه آمارهای صمت استان سمنان است که اگر از آمارهای گمرک کم نماییم چیزی نمی ماند! در صورتیکه انگور، پسته، سیب و زردآلو، پارچه ها و دستباف های سنتی، سفال و… تولیدات مهم استان محسوب می شوند.
طباطبایی با اعلان اینکه بین دامداری، کشاورزی و صنایع دستی و… و صنعت و معدن در بخش صادرات استان تناسب خوبی وجود ندارد، بیان داشت: برای ارتقای سهم دیگر تولیدات استان از صادرات ابتدا باید مشکلات تولید را کاهش داده و سپس محصولات استان را معرفی نماییم تا با برند سازی آن بتوانیم شاهد جذب بازارهای جهانی برای تولیداتی مانند پسته باشیم که بگفته مسئولان گردش مالی آن سالانه هزاران میلیارد تومان است.
وی با اعلان اینکه پشتیبانی از فرودگاه شاهرود که مرز هوایی و بین المللی دارد آنقدر کم بوده که در این ربع قرن مردم خودشان پول ساخت آنرا داده اند و این برای بزرگترین زیرساخت صادراتی استان از لحاظ محصولاتی که فوریت در مصرف آنها الزامی است مانند میوه های سردرختی، پسته تازه و گل های تزئینی و… بسیار بد است. فرودگاه بین المللی شاهرود هنوز یک سورت پرواز صادراتی نداشته و هر روز با مشکلات طول باند و ترمینال و گمرک و… درگیر است از طرف دیگر فرودگاه سمنان هم با بی محلی مسئولان شرایط مرز هوایی را نتوانسته به دست بیاورد و پس با این زیرساخت ها چاره ای جز فروش و صادرات صنعت و معدن آن هم به خام فروشی ترین حالت ممکن نداریم.

مشکلات واحدهای تولیدی و صادراتی
یک فعال تولید نیز با اعلان اینکه شرایط بروکراسی، کمبود نقدینگی، بدهی های بخش انرژی بر اثر فروش کم و درآمدهای اندک، کاهش توان تولید و از همه مهم تر نوسانات ارزی، مشکلات دلار و تامین ارز و سیاست های گمرکی که سبب شده تا ماشین آلات وارداتی برای کارخانه های تولیدکننده استان سمنان ماه ها در گمرک بمانند، از با اهمیت ترین مشکلات واحدهای تولیدی صادراتی استان محسوب می شوند، اظهار داشت: با حل این موانع می توانیم سهم صادرات استان را افزایش دهیم.
علی اصغر رمضانی با اعلان اینکه واحدهای تولیدی استان سمنان از هیچ حمایتی برخوردار نیستند، اشاره کرد: دولت تمام حمایت ها را در وام و نشست های رفع موانع تولید می بیند که اتفاقاً اقدامی قابل توجه است و ما از آنها تشکر می نماییم اما مشکلات صادرات امروز دست استان سمنان نیست که بتواند آنرا رفع کند امروز استانداری برای ترخیص ماشین آلات، ماشین های فرسوده، تلاطم ارزی، گرانی مواد اولیه، تامین ارز و… چه اقدامی می تواند انجام دهد؟ مشکل واحدهای تولیدی صادراتی بسیار زیاد هستند و امروز نسبت به سال قبل تعداد همین شرکت های صادرکننده بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است.
اینکه صادرات استان در سالهای اخیر رشد داشته موضوعی است که در آن شکی وجود ندارد اما آمار نگران کننده کاهش تعداد شرکت های صادرکننده و کاهش محصولات صادراتی است که نشان از مشکلات واحدهای تولیدی دارد مشکلاتی که اگر رفع شوند می توانند سهم استان را از صادرات غیرنفتی بالا برند.
دیگر مشکل نگران کننده اما این است که سهم کشاورزی، صنایع دستی، دامداری و محصولات تازه خوری میوه و سبزیجات و گل و… از صادرات استان سمنان خیلی کم است و اگر پشم بز نریسیده را کنار بگذاریم تقریباً صفر می شود که باید دراین زمینه نیز شاهد تحول در سطح استان باشیم.


منبع:

1399/11/16
13:13:17
0.0 / 5
1429
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید