نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران پاسخ داد

مهم ترین مانع در مقابل تولید ایرانی چیست؟

مهم ترین مانع در مقابل تولید ایرانی چیست؟

فوری خرید: نایب رییس اتاق تجاری ایران می گوید، برای بهبود فاکتورهای کلان اقتصاد ایران باید فرهنگ اقتصادی کشور که برای دورانی طولانی اشتباه بوده، اصلاح گردد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، حسین سلاح ورزی با اعلان اینکه سال ۱۳۹۹ برای اقتصاد و فعالان اقتصادی ایران سال خوشایندی نبود، بیان کرد: به جز عوامل بیرونی مانند کرونا و تحریم که در راه احیای رشد اقتصادی کشور ایجاد مانع کردند؛ شرایط نهادی و الگوی حکمرانی اقتصادی کشور نیز چندان روی خوشی به رشد اقتصادی پایدار نشان نداد. این شرایط در وضعیتی بر اقتصاد ملی حاکم بود که انتظار می رفت بعد از فرمان صریح مقام معظم رهبری در مضمون شعار سال ۱۳۹۹، مدیران ارشد حاکمیتی و سیاست گذاران اقتصادی کشور، زمینه را برای تحقق جهش تولید آماده کنند.
وی افزود: واقعیت اما این است که باوجود ساختارهای ضد تولید و ضد راندمان در نظام حکمرانی اقتصادی و حتی اجتماعی و سیاسی کشور، نمی توان و نباید انتظار داشت رشد اقتصادی و تولید در ایران هیچ رشد شایان توجهی را تجربه کند. فرهنگ حکمرانی اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در ایران مقابل تولید و راندمان است و این فرهنگ در بخش های مختلف ساختار حکمرانی در قالب احکام و مکانیسم ها و جهت گیری های راهبردی تجسم یافته است.
نایب رییس اتاق تجاری ایران با اعلان اینکه تا این فرهنگ تغییر نکند، نمی توان انتظار تغییر جدی در وضعیت اقتصادی را داشت، توضیح داد: مهم ترین مانع موجود بر سر راه رشد تولید و ارتقای راندمان در کشور، اتحاد شوم میان یارانه پاشی و ستاندن مالیات تورمی است که با مالیه عمومی بد، شعارهای سوسیالیستی و وعده های پوچ برای تشکیل دولت رفاه و دخالت مستمر دولت در نظم طبیعی اقتصاد حمایت می شود.
سلاح ورزی افزود: تصور می کنم اگر از سال قبل تا امروز چیزی در وضعیت عمومی کشور تغییر کرده باشد؛ افزایش اهمیت رشد تولید و خلق ارزش افزوده پایدار در نظام اقتصادی کشور است و اگر درسی از سال ۱۳۹۹ گرفته باشیم این نکته است که شکوفایی تولید در ایران نیازمند رفع موانعی است که در قالب مالیه عمومی، سیاست های رفاهی نسنجیده، توزیع رانت و عدم شفافیت سبب کاهش کیفیت فضای کسب وکار کشور می شود. البته رشد تولید، احیای اقتصاد و رفع موانع موجود در این راه نیازمند حمایت همه جانبه نیروهای سیاسی و اجتماعی از تولید و رشد پایدار اقتصادیست.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، روز گذشته مقام معظم رهبری ۱۴۰۰ را سال تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نام گذاری کردند.
منبع:

1400/01/02
13:52:51
5.0 / 5
1529
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فوری خرید