نایب رییس اتاق ایران خبر داد:

تشكیل ۶ شركت سهامی عام پروژه در لرستان

تشكیل ۶ شركت سهامی عام پروژه در لرستان

به گزارش فوری خرید لرستان نایب رئیس اتاق ایران از تشکیل 6 شرکت سهامی عام پروژه در لرستان آگاهی داد و اظهار داشت: برای تقویت سرمایه گذاری، درآمد مازاد استان های برخوردار به مناطق کم تر توسعه یافته آورده شود.


حسین سلاحورزی در نخستین شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰ که امروز یازدهم فروردین ماه در اتاق لرستان برگزارشد با اعلان اینکه جلسه امروز در رابطه کمک و تامین مالی واحدهای صنعتی است، اظهار نمود: این مهم شعار سال نیز هست و همکاران ما در دبیرخانه پیرو بحثی که برای رسیدن به توسعه استان و امکان تامین مالی پروژه ها شده بود اقداماتی انجام داده اند.
وی با اشاره به اینکه خلاصه ای از وضعیت اشتغال، ساختار فضایی صنعت و معدن و پراکندگی بنگاه های صنعتی و معدنی در سطح استان ارائه شده است، افزود: نهایتا یک تحلیل راهبردی مبتنی بر نقاط ضعف و قوت، تهدیدها و فرصت هایی که وجود دارد انجام داده ایم و پیشنهادی جمع آوری شده است که چطور راهکاری برای تامین مالی و توسعه سرمایه گذاری وجود داشته باشد.
نایب رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق تجاری لرستان اشاره کرد: عمده پیشنهادها در ماه های آخر سال قبل توسط سازمان بورس انجام شده که تشکیل تشکیل شرکت های سهامی عام پروژه است.
سلاحورزی تصریح کرد: طی جلسه شورای بخش گفت وگوی دولت و بخش خصوصی کشور در شهریور گذشته عنوان شد که با بهره گیری از بستر سرمایه، بازار پول و در صورت فراهم شدن موقعیت سرمایه خارجی، چگونه امکان سرمایه گذاری وجود داشته باشد که نهایتا منجر به تهیه برنامه ای شد.
وی با اشاره به اینکه در لرستان اطلاعات اولیه ای برای پیشنهاد جمع آوری شده است، افزود: در سازمان بورس نیز ابتدا بحث این بود که بوسیله صندوق پروژه هایی موضوع پیش رود که با توجه به این که در این رابطه موانع جدی بخصوص در رکن ضامن پذیره نویسی وجود دارد؛ نهایتا به امکان تشکیل شرکت های سهامی عام پروژه منجر گردید.
نایب رییس اتاق تجاری ایران افزود: خلاصه این دستورالعمل هم که برای سازمان بورس تشکیل شده، اینست که اگر شرکت های سهامی عام با حداقل یک هزار میلیارد تومان سرمایه تعریف شوند می بایست ۲۰ درصد بصورت آورده نقدی و سهام داران، ۳۰ درصد از محل طرح های نیمه تمام با قابلیت توسعه و ۵۰ درصد مابقی را بازار سرمایه تامین کند.
سلاحورزی عنوان کرد: با وجود اینکه طرح مذکور مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس بوده هنوز ابلاغ نشده و نیاز به یک مذاکره برای اصلاحات احتمالی است. اگر سهم آورده غیرنقدی افزایش و نقدی کم شود شاید اجرائی شدن آن در محل های کم تر توسعه یافته، عملیاتی تر باشد.
وی با اعلان اینکه در استان لرستان اگر ۶ شرکت سهامی عام پروژه پنج هزار میلیارد تومانی در حوزه صنعت، معدن، گردشگری، کشاورزی، زیرساخت و انرژی تشکیل گردد تاحدودی قابل وصول و دستیابی است، اضافه کرد: می توانیم از این بستر استفاده نمائیم و با حرکت در آوردن طرح ها و پروژه های نیمه تمام استان از یک سمت و تامین مالی از طرف بازار سرمایه در یک پروسه دو ساله، بطور مثال یک مبلغ ۳۰ هزار میلیاردی تومانی بعنوان گام ابتدایی و شروع اولیه توسعه طرح موجود در بنگاه ها یا طرح های جدید داشته باشیم.
رئیس اتاق تجاری لرستان بیان کرد: در همین بررسی هایی که انجام داده ایم در جایی مثل لرستان و استان های مشابه بطور اساسی ارزش افزوده و تولید کافی وجود ندارد که می بایست با درایت و برنامه ریزی درآمد مازاد استان های برخوردار را برای توازن منطقه ای به این مناطق کم تر توسعه یافته آورده شود تا به تقویت سرمایه گذاری کمک نماید.
منبع:

1400/01/11
20:06:28
5.0 / 5
1380
تگهای خبر: بازار , بورس , خصوصی , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فوری خرید