افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می كند؟

افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می كند؟

فوری خرید: سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اظهار داشت که تاثیر مصوبه افزایش نرخ ارز مبنای حقوق ورودی پس از اجرا مشخص می شود، اما افزایش حقوق ورودی گوشیهای بالای 600 دلار به طور متوسط دو تا 2.5 درصد بر قیمت این موبایل ها تاثیر می گذارد.


برمبنای لایحه بودجه ۱۴۰۰، سود تجاری واردات تجاری موبایل بالای ۶۰۰ دلاری از یک به هشت درصد بالا رفته و با احتساب چهار درصد حقوق و عوارض گمرکی، تعرفه واردات از ۵ به ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت.
از جانب دیگر برمبنای بند دیگری از این قانون، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد همچون محاسبه حقوق ورودی، بر طبق برابری نرخ سامانه ای. تی. اس بانک مرکزی در روز اظهار که نرخی نزدیک به بازار است که این مساله نیز بر قیمت همه کالاهای وارداتی تاثیر خواهد داشت.
در این رابطه محمدرضا عالیان در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اینکه هم اکنون مشکلی در تامین موبایل وجود ندارد و کمبودی در بازار نیست، اظهار نمود: در مورد تاثیر مصوبه افزایش نرخ ارز مبنای حقوق ورودی هم پس از اجرای آن می توان اظهار نظر کرد. هم اکنون زمان دقیق اجرای آن معین نیست و گمرک نیز ایراداتی وارد کرده است.
ما بگفته وی افزایش حقوق ورودی گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار به طور متوسط دو تا ۲.۵ درصد بر قیمت این موبایل ها تاثیر می گذارد.
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل با اعلان اینکه هر فرایندی که سبب افزایش قیمت و در نتیجه آن کاهش قدرت خرید مردم شود که زنجیره تامین و توزیع را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، مطلوب سوداگر نیست، اشاره کرد: کسبه در همه حوزه ها ترجیح می دهند هر کالایی ارزان باشد تا مردم بخرند و چرخه اقتصادی بچرخد، اما وقتی قانونگذار قانونی را تصویب می کند که اهداف اقتصاد کلان سیستم است همه ارکان باید تمکین کنند.
عالیان همین طور درباره تازه ترین وضعیت موبایل هایی که به سبب سو استفاده از رویه مسافری لغو رجیستری شده بودند، اظهار داشت: این مسئله به همتا و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتقل شده و در حوزه فعالیت انجمن نیست. اما اگر لغو رجیستری از بخشودگی برخوردار شود دراین زمینه اطلاع رسانی می کنند. آخرین اطلاعات حاکی از این است که هنوز تغییری حاصل نشده است.
پیش تر دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی اظهار داشت که در صورت اجرای مصوبه تجاری در بودجه ۱۴۰۰ در خصوص تغییر نرخ ارز محاسبه حقوق ورودی، لوازم خانگی بی بروبرگرد گران می شود و تبعاتی نیز متوجه تولیدکنندگان خواهد شد.
منبع:

1400/01/24
13:59:06
5.0 / 5
1409
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فوری خرید