چه عواملی صادرات مبلمان را كم تر از نصف كرد؟

چه عواملی صادرات مبلمان را كم تر از نصف كرد؟

به گزارش فوری خرید رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران اظهار داشت که پارسال کرونا، تأمین مواد اولیه، مشکلات تحریم و اف ای تی اف و مشکلات در ارتباط با بانک مرکزی منجر به کاهش چشم گیر صادرات مبلمان شد.


حسن احمدیان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه هنوز آمار دقیق صادرات پارسال اعلام نشده، اظهار نمود: بر مبنای اطلاعات اتحادیه، صادرات مبلمان در سال ۱۳۹۸ حدود ۷۵ تا ۸۰ میلیون دلار بوده، اما پارسال به حدود ۳۰ میلیون دلار رسیده است.
وی یکی از علل کاهش صادرات را شیوع کرونا عنوان نمود و اظهار داشت: کشورهای هدف صادرات مبلمان ایران، کشورهای همسایه همچون عراق، افغانستان، آذربایجان و قطر هستند. در نتیجه شیوع کرونا و بسته شدن مرزها منجر به کاهش صادرات شد. دلیل دیگر کاهش صادرات پارسال کمبود موجودی اولیه بود و طبیعتاً در چنین شرایطی اولویت مصرف محصولات در داخل است.

افزایش ۲ تا ۷ برابری قیمت مواد اولیه
احمدیان از افزایش ۲ تا ۷ برابری قیمت انواع مواد اولیه تولید مبلمان مثل فوم، پارچه، ام دی اف، یراق آلات، آهن آلات و غیره اطلاع داد و اظهار داشت: تولید کننده ای که برنامه صادراتی دارد و به خارج از کشور تعهد می دهد، باید با برنامه ریزی دقیق مواد اولیه خویش را تأمین کند که امکان این فرایند وجود نداشت و اثر منفی بر صادرات گذاشت.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان دلیل سوم کاهش صادرات را هم مشکلات در ارتباط با تحریم ها و اف ای تی اف عنوان و خاطرنشان کرد: همینطور رفتارهای بانک مرکزی در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات، جرایمی که به دنبال داشت و سخت بودن فرآیند منجر به کاهش صادرات در بخش های مختلف پارسال شد.
احمدیان با اشاره به اینکه برآیند کرونا، تأمین مواد اولیه، مشکلات تحریم و اف ای تی اف و مشکلات مربوط بانک مرکزی منجر به کاهش صادرات شد، خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که سال قبل با عنایت به نرخ دلار بهترین زمان برای صادرات بود، اما طبق معمول که در ایران فرصت سوزی می شود. این فرصت هم از دست رفت.

عدم تخصیص ارز و دلالان عامل گرانی مواد اولیه
احمدیان همینطور در پاسخ به سوالی درباره مشکلات در ارتباط با تأمین مواد اولیه اظهار داشت: مواد اولیه مبلمان در بخش های سلولزی، منسوجات، یراق آلات و فلزات وجود دارد که بخشی از آنها وارداتی و بخش در داخل تأمین می شود. برای مثال ۸۰ درصد یراق آلات از راه واردات تأمین می شود که با نرخ ارز و مسائل سفارش ارتباط دارد. پارسال به علت اختصاص کم ارز، موجودی محصولات کم و در نتیجه گران بود. در مورد مواد اولیه تولید داخل مانند پتروشیمی هم به علت افزایش نرخ ارز، ترجیح صنایع صادرات بود، ازاین رو قیمت را بالا بردند و کالاهای مرتبط هم گران گردید.
همینطور به قول وی کالاهایی مانند پارچه که بخشی از آن از راه واردات تأمین می شود که با افزایش نرخ ارز و هزینه جابجایی پول به دنبال تحریم ها گران گردید. تأمین کنندگان داخلی که مشابه کالاهای خارجی را تولید می کردند هم فقط تورم واقعی را بر محصولات خود اعمال نکردند، بلکه با عنایت به افزایش قیمت کالاهای خارجی قیمت خویش را گران کردند.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان در ادامه از حضور دلالان در بازار مواد اولیه مبلمان اطلاع داد و اظهار داشت: دلالانی هم در این بازار وجود دارند که از خلاء قیمتی کالاهای تولید داخل و خارج استفاده می نمایند و با سرمایه گذاری مالی مجموعه محصولات را به صورت عمده می خرند و برای سودآوری با در نظر گرفتن قیمت خارجی آنرا در بازار توزیع می کنند.
ازاین رو به قول وی برآیند عدم نظارت مناسب بر تولید و توزیع مواد اولیه و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه سبب کمبود و نوسان قیمت مواد اولیه در بازار شد.
احمدیان همینطور ضمن اشاره به ممنوعیت واردات کالاهای نهایی درباره میزان واردات مبلمان اظهار داشت: رقم واردات در سال قبل نهایتا یک میلیون دلار و در سال ۱۳۹۸ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار بوده که در مقابل صادرات و ترنور مالی جهانی حدود ۸ میلیارد دلاری صنعت مبلمان و چوب رقم ناچیزی است.
منبع:

1400/01/30
14:22:02
5.0 / 5
1221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
فوری خرید