رییس كانون انبوه سازان:

سازندگان مسكن مارگزیده شده اند!

سازندگان مسكن مارگزیده شده اند!

به گزارش فوری خرید رئیس کانون انبوه سازان اظهار داشت: از سال ۱۳۹۰ تا کنون با هر جهش نرخ ارز، خیلی از سازندگان ورشکست شده و از ریسمان سیاه و سفید می ترسند، بنابراین تلاش می کنند به جای تولید انبوه در مناطق میانی و پایین شهرها، در مناطق مرفه نشین مسکن لوکس بسازند تا عقب ماندگی خویش را جبران کنند، نتیجتا با کمبود مسکن در بخش تقاضای واقعی مواجه می شویم و قیمتها بالا می رود.


جمشید برزگر در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: قیمت مسکن مثل سایر کالاهای تولیدی به یک سری مولفه ها بستگی دارد؛ مهم ترین مولفه قیمت زمین است. مبحث دیگر به هزینه دستگاههای خدمات رسان مثل نظام مهندسی، شهرداری، دفترخانه، بیمه و غیره برمی گردد. مسئله دیگر قیمت مصالح ساختمانی است و دستمزد هم مولفه دیگر است. در همه این سطوح طی دو سه سال گذشته با رشد قیمت مواجه بوده ایم.
هزینه ساخت، متری ۲ تا ۲۰ میلیون افزایش پیدا کرده است
وی ادامه داد: طی همین یک سال گذشته افزایش هزینه های بالاسری منجر به رشد حداقل دو میلیون تومانی هزینه های ساخت مسکن در مناطق معمولی کشور شده و در بعضی مناطق تهران و کلانشهرها این عدد به ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان می رسد.
رئیس کانون انبوه سازان با اشاره به اینکه شهرداری باید نرخ عوارض ساختمانی را کم کند اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ شهرداری تبریز نرخ تراکم مجاز را ۲۰۰ درصد و تراکم مازاد را ۸۰۰ درصد افزایش داد. در سایر شهرها هم با چنین افزایشهای سرسام آوری مواجه هستیم. قیمت مصالح ساختمانی هم که روز به روز بالا می رود. پارسال نرخ سیمان سه بار تغییر نمود. سال جاری هم هنوز سال آغاز نشده قیمت را بالا بردند و پاکتی ۴۵ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.
دلار پایین می آید مصالح بالا می رود
وی تصریح کرد: جالب است زمانی که دلار ۳۰ هزار تومان بود هر کیلو میل گرد در کیفیتهای مختلف بین ۸ تا ۱۲ هزار تومان فروخته می شد. حالا که دلار پایین آمده و به حدود ۲۳ هزار تومان رسیده میل گرد بالا رفته و الان بیشتر از ۱۴ هزار تومان است. هر ورق که بسته به نوع آلیاژ بین ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان قیمت داشت هم هم اکنون ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان شده است.
برزگر با اشاره به اینکه از سال ۹۰ تا کنون بعضی همکاران ما سه بار ورشکست شده اند اظهار داشت: هر بار سازندگان با دلار پایین واحدهای مسکونی را می فروشند، یکمرتبه قیمتها جهش می کند و دیگر با نقدینگی که در اختیار دارند نمی توانند پروژه تعریف کنند. همه سازندگان مارگزیده شده اند. سازندگان مجبورند برای جبران عقب ماندگی به جای اینکه ۵۰۰ واحد در یک محله متوسط یا پایین بسازند ۲۰ واحد لوکس در مناطق مرفه نشین کلانشهرها بسازند تا بلکه دو واحد برایشان بماند. نتیجتا با کسری مسکن کوچک متراژ و متوسط مواجه می شویم و باید شاهد بالا رفتن قیمتها باشیم.
لزوم اجرای قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن
رئیس کانون سراسری انبوه سازان، اجرای قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن را ضروری دانست و اضافه کرد: امیدوارم برجام به سرانجام برسد تا از ثبات اقتصادی خوبی برخوردار باشیم و قیمت مسکن و نهاده های ساختمانی بالا نرود. بانکها تسهیلات مناسب با سود پایین به متقاضیان و سازندگان پرداخت کنند بلکه مقداری ساخت و ساز رونق بگیرد.
به قول برزگر، دولت می تواند قیمت زمین را کنترل کند. زمین یا در دست مالکان است یا در اختیار دولت قرار دارد. اگر دولت عزم و اراده داشته باشد می تواند نرخ زمین را مدیریت کند. قوانینی مثل ساماندهی تولید و عرضه مسکن هم در این حوزه وجود دارد. اگر جهش تولید مسکن هم که به تازگی تصویب شده به اجرا گذاشته شود انبوه سازان می توانند در خدمت تولید کشور قرار بگیرند.
متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان داده است. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.
منبع:

1400/02/13
19:26:49
5.0 / 5
2765
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بیمه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فوری خرید