قیمت زعفران در بازارهای داخلی و خارجی منصفانه نیست

قیمت زعفران در بازارهای داخلی و خارجی منصفانه نیست

به گزارش فوری خرید عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه قیمت زعفران در ماه های اخیر نوسان چندانی نداشته است، اظهار داشت: قیمت زعفران در بازارهای داخلی و حتی بازارهای هدف صادراتی عادلانه نیست و زعفران کاران تنها بخشی از ارزش زحمات خویش را در تولید ارزشمندترین محصول کشاورزی دریافت می کنند که این مورد منصفانه نیست.علی حسینی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه با ورود به فصل تابستان کم کم به برداشت محصول زعفران سال ۱۴۰۰ نزدیک خواهیم شد، اظهار نمود: با وجود رشد صادرات زعفران در شرایط کرونایی اما هنوز مقداری زعفران در انبارها مانده است و امیدواریم تا چندماه آینده یعنی زمان برداشت محصول جدید این مقدار باقی مانده از کشور بیرون برود و دغدغه رسوب زعفران نداشته باشیم.

وی افزود: در تولید و تجارت باید به آمارهای واقعی دقت نماییم. اگر قرار باشد با فرضیه ها خویش را راضی نگه داریم و برپایه آمارهای غیر واقعی از تولید تا صادرات پیش رویم امکان دارد به تولید خیانت نماییم. چونکه تولیدکننده و صادرکننده خودشان را برپایه اطلاعات واقعی تطبیق می دهند.

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران افزود: نهادهای مربوطه در امر زعفران باید در تصمیم گیری ها نظرات شورای ملی زعفران را هم جویا شوند و هم فکری صورت گیرد. چونکه این شورا اطلاعاتی از شرایط تولید تا صادرات دارد. ولی متاسفانه این اتفاق نمی افتد و از شورای ملی زعفران در تصمیم گیری ها نظرخواهی نمی گردد.

وی با اشاره به اینکه زعفران بازار آرامی را می گذارند و قیمت آن هم اکنون نوسان چندانی نداشته است، اظهار داشت: قیمت زعفران در بازارهای داخلی و حتی بازارهای هدف صادراتی عادلانه نیست و زعفران کاران تنها بخشی از ارزش زحمات خویش را در تولید ارزشمندترین محصول کشاورزی دریافت می کنند که این مورد منصفانه نیست.

کم آبی بر عملکرد مزارع زعفران موثر است

حسینی در پاسخ به این سؤال که زعفران کاران هم اکنون با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند، اظهار داشت: عمده ترین مشکلی که هم اکنون بخش کشاورزی دارد، خشکسالی است و نباید ساده از کنار آن عبور کرد. هرچند زعفران گیاه سازگار با کم آبی است اما این مورد در عملکرد مزارع بی تأثیر نیست.

وی با اشاره به اینکه از دیگر مشکلات زعفران کاران بی ثباتی در قیمت است، اظهار داشت: به علت انبوه کشت زعفران و نبود تجهیزات و ماشین آلات جمع آوری و فرآوری گل در فصل برداشت با انبوه گل زعفران مواجه می شویم و در این زمان دلالان از فرصت بهره برده و بر سر زمین ها گل های زعفران را با قیمت های ناچیز می خرند و وارد بازار می کنند. همین مساله منجر به این می شود که قیمت زعفران سقوط کند و زعفران کاران خرد که چشم امیدشان به فروش محصولاتشان است، خسارت ببینند.

منبع:

1400/03/03
20:54:04
5.0 / 5
1273
تگهای خبر: بازار , صادرات , صادراتی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید