مدیركل مسكن روستایی بنیاد مسكن:

نیمی از خانه های روستایی مقاوم سازی شده است

نیمی از خانه های روستایی مقاوم سازی شده است

فوری خرید: مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن با اعلان اینکه 50 درصد واحدهای روستایی کشور نوسازی شده است اظهار داشت: خانه هایی که مقاوم سازی شده در زلزله و سیل های اخیر کوچکترین صدمه ای ندیدند.


حمیدرضا سهرابی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: برمبنای سرشماری سال ۱۳۹۵ بیش از ۵ میلیون و ۶۷۷ هزار واحد مسکونی روستایی داریم که تا کنون حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد که ۵۰ درصد را شامل می شود بهسازی و مقاوم سازی شده است.
وی ادامه داد: تا پیش از سال ۱۳۸۴ که طرح نوسازی مسکن روستایی آغاز شد تنها ۷ درصد واحدها مقاوم بودند. البته ۱۰ سال قبل از آن طرح بهسازی داشتیم اما بیشتر به نوسازی واحدهای لطمه دیده در سوانح پرداخته می شد. از سال ۱۳۸۴ به شکل جدی مقاوم سازی سالیانه حدود ۲۰۰ هزار کلید خرد که با فراز و فرودها یک میلیون و ۸۵۳ هزار واحد در این ۱۶ سال نوسازی شده است. در بخش واحدهای لطمه دیده در سوانح نیز ۵۵۰ هزار واحد بازسازی شد که جمعا با ۷ درصد قبلی به حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار یعنی حدودا ۵۰ درصد کل واحدهای روستایی واحد می رسد.
مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن تا سال ۱۴۰۵ طبق برنامه ۷۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی مقاوم سازی می شود اظهار داشت: کیفیت ساخت وساز در روستاها به تایید وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی، بسیار بالا رفته است. در پرداخت تسهیلات ساخت، مرحله به مرحله تسهیلات را آزاد می نماییم. علاوه بر نظارت بنیاد مسکن، نظام مهندسی نیز بر مراحل مختلف پیشرفت کار را زیر نظر دارد و حق الزحمه مهندسان نیز مرحله به مرحله پرداخت می شود.
بگفته سهرابی، واحدهای روستایی که نوسازی شده است در زلزله و سیل های اخیر کوچکترین صدمه ای ندیدند. عمده تخریبها مربوط به واحدهای خشت و گلی و فرسوده است.
وی اشاره کرد: علاوه بر بحث نوسازی و بهسازی، بنیاد مسکن برنامه های مختلفی شامل ساخت ۲۵ هزار واحد برای اقشار کم درآمد و لطمه پذیر، راه اندازی ۱۱۵ هزار واحد در روستاها و حاشیه شهرها، ساخت ۷۰ هزار واحد با پرداخت کمک و تسهیلات از حساب ۱۰۰ امام (ره)، ساخت ۲۰۰۰ واحد برای ایتام، ۶۵۰۰ واحد برای خانوارهای دومعلولیتی روستایی را در دستور کار دارد.1400/04/09
10:02:08
5.0 / 5
1091
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید