دپوی 1 و دو دهم میلیون تنی روغن و دانه های روغنی در گمرك

دپوی 1 و دو دهم میلیون تنی روغن و دانه های روغنی در گمرك

فوری خرید: هم اکنون در مجموع بیش از 1.2 میلیون تن روغن خام و دانه های روغنی در گمرک و بنادر دپو شده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، بررسی وضعیت انباشت روغن و مواد اولیه تولید روغن در گمرک و بنادر از این حکایت دارد هم اکنون ۳۷۵ هزار تن روغن خام و بیش از ۴۷۳.۷ تن دانه های روغنی در گمرک و بنادر دپو شده است.
در کنار آن حجم قابل توجهی از روغن و دانه های روغنی نیز توسط شناورها به بنادر رسیده که یا درحال تخلیه است یا این که در کنار اسکله منتظر مانده اند که در مجموع به حدود ۳۸۵ هزار تن می رسد.
بر این اساس، هم اکنون مجموع روغن و دانه های روغنی موجود در بنادر و موجود در شناورها به بالای ۱.۲ میلیون تن می رسد و این در حالیست که جریان تامین ارز برای ورود روغن و ترخیص از گمرک همیشه مطرح بوده است.
از سوی دیگر بررسی بازار روغن از سال قبل با افزایش قیمت و البته کمبود در مقاطعی مواجه بود و صف های طولانی جهت تامین روغن خصوصاً روغن جامد تشکیل می شد.

روغن مایع تا ۲ برابر گران شد
در همین رابطه بررسی روند قیمتی روغن در گزارشی که بتازگی مرکز آمار در مورد وضعیت قیمت کالاهای خوارکی در خرداد متتشر کرد نشان میدهد که قیمت این کالا بین ۸۹ تا بیش از ۱۴۱ درصد نسبت به پارینه گران شده است؛ بطوریکه هر بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع در خرداد سال قبل حدود ۸۸۰۰ تومان قیمت داشته اما در اردیبهشت امسال تا دو برابر گران شده و بطور متوسط ۱۶هزار و ۳۰۰ تومان قیمت خورده است.
قیمت روغن مایع در خرداد سال جاری بطور متوسط ۱۶۶۰۰ ثبت شده ولی لیاین کالا تا بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان فروش رفته است.
براین اساس قیمت روغن مایع نسبت به اردیبهشت امسال دو درصد و خردادسال گذشته ۸۹ درصد افزایش دارد.


قیمت روغن جامد از کیلویی ۳۰ هزار تومان هم گذشت

در رابطه با روغن نباتی جامد نیز افزایش ۱۴۱.۲ درصدی قیمت نسبت به خرداد پارینه داشته است؛ به شکلی که قیمت هر کیلو در خرداد سال قبل ۹۳۰۰ تومان بوده که به ۲۲ هزار و ۳۰۰ تومان در خرداد ماه امسال افزایش داشته است.
روغن جامد برای هر کیلو در خرداد سال جاری بطور متوسط ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان بوده اما تا ۳۰ هزار تومان هم قیمت خورده است.

منبع:

1400/04/17
13:30:33
5.0 / 5
1238
تگهای خبر: بازار , ترخیص , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فوری خرید