افزایش 2 برابری پرداخت تسهیلات بانكی به صنعت و معدن

افزایش 2 برابری پرداخت تسهیلات بانكی به صنعت و معدن

فوری خرید: جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن در دو ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال نزدیک به دو برابر شده که پس از بخش خدمات بیشترین سهم از تسهیلات بانکی را به خود مختص کرده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، طبق این آمار در دو ماهه نخست سال جاری در مجموع بیشتر از ۲۷۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات از جانب بانک ها و موسسات اعتباری به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش های متفرقه پرداخت شده که نسبت به تسهیلات ۱۲۵ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومانی در مدت مشابه سال قبل ۱۱۸.۷ درصد افزایش داشته است.
در این میان تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن با افزایش ۹۹.۳ درصدی در دو ماهه نخست سال جاری، به ۸۶ هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان رسیده است. مبلغ این تسهیلات در دو ماه اول سال قبل ۴۳ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان بوده است.
سهم تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات پرداخت شده به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش های متفرقه در دو ماهه نخست سال گذشته، ۳۴.۸ درصد بوده که سال جاری این رقم به ۳۱.۷ درصد رسیده است.
این در شرایطی است که مطابق قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاست های پرداخت تسهیلات بانکی را بگونه ای تنظیم کند که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی اجرای قانون برنامه حداقل ۴۰ درصد باشد.
همینطور تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش بازرگانی هم در در دو ماهه نخست سال قبل ۲۶ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان بوده که با ۶۱.۶ درصد افزایش به ۴۲ هزار و ۶۳۰ میلیارد تومان در دو ماهه نخست سالجاری رسیده است.
با این وجود سهم بخش بازرگانی از کل تسهیلات پرداختی به بخش های یاد شده از ۲۱.۱ درصد در دو ماه اول سال ۱۳۹۹ به ۱۵.۶ درصد افزایش پیدا کرده است.
در این میان بیشترین تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات اختصاص یافته که در دو نخست سال جاری سهم ۴۳.۳ درصدی از کل تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده که معادل ۱۱۸ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۱۸۳.۴ درصد افزایش داشته است.
پس از بخش خدمات، صنعت و معدن و بازرگانی به ترتیب بخش کشاورزی و مسکن ۵.۱ و ۴.۳ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک ها و موسسات اعتباری را دریافت کرده اند. البته تسهیلات پرداختی به دو بخش کشاورزی و مسکن به ترتیب ۱۱۱.۵ و ۷۵.۱ درصد نسبت به دو ماهه اول سال قبل افزایش داشته و به ۱۳ هزار و ۸۹۰ میلیارد و ۱۱ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان رسیده است.


منبع:

1400/05/01
11:24:13
5.0 / 5
653
تگهای خبر: خدمات , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فوری خرید