با وجود ظرفیت های فراوان؛

روستائیان خراسان شمالی در قعر جدول درآمدزایی كشور قرار گرفتند

روستائیان خراسان شمالی در قعر جدول درآمدزایی كشور قرار گرفتند

به گزارش فوری خرید خراسان شمالی دارای ظرفیت های پرشماری در حوزه کشاورزی و دامپروری است اما روستائیان این استان در قعر جدول درآمدزایی قرار دارند.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها: مرکز آمار ایران روز گذشته با انتشار آماری وضعیت درآمد و هزینه خانوارهای کشور را شرح داد.
این گزارش تفصیلی نشان داده است متوسط هزینه ی کل خالص سالانه یک خانوار شهری ۳۹۲، ۶۲۱ هزار ریال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ۳۱ درصد رشد داشته است.
متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری هم ۷۶۴، ۷۴۶ هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل، ۳۸ درصد افزایش داشته است.
اما در این گزارش تلاش می شود به وضعیت درآمد و هزینه خانوارهای خراسان شمالی نگاهی بیندازیم.
خانوارهای شهری خراسان شمالی پارسال ۳۵۱، ۹۴۳ هزار ریال هزینه داشته اند و از طرفی ۴۸۲، ۵۶۰ هزار ریال درآمد کسب کردند.
از آنجایی که عموم شهرهای خراسان شمالی کمتر توسعه یافته بوده و باتبع هزینه هایی مانند اجاره کمتر از سایر استان ها است، میتوان پایین بودن میزان هزینه خانوار شهری استان را توجیه کرد. اما میزان درآمد خانوارهای شهری خراسان شمالی اصلاً مناسب نمی باشد به صورتی که فقط یک استان دیگر وضعیت نامناسب تری از خراسان شمالی دارد.
وضعیت آب و هوایی بسیار مناسب خراسان شمالی، ظرفیت های فراوان کشاورزی و فعالیت صنایعی همچون پتروشیمی و فولاد در استان همچون عواملی است که باید اختلاف درآمدی خراسان شمالی و دیگر استان ها را بیشتر کند اما حالا به علت عدم استفاده از این ظرفیت ها خراسان شمالی در وضع درآمدی خوبی قرار ندارد.
درآمد اندک روستاییان خراسان شمالی
این ظرفیت های گسترده در روستاهای استان بیشتر هم می شود به صورتی که کشاورزی در عموم روستاها رونق داشته و دامپروری شغل اصلی مردم به حساب می آید. خراسان شمالی یکی از استانهای قطب دامپروری کشور است که بیشتر از نیاز خود دام سبک و سنگین پرورش می دهد بنابراین می بایست درآمد روستاییان خراسان شمالی بسیار مطلوب باشد.
اما بر خلاف پیشبینی ها سطح درآمدی روستاییان خراسان شمالی نسبت به سایر نقاط کشور با اختلاف زیاد کمتر است. استان خراسان شمالی با درآمد ۲۵۴۰۰۰ هزار ریالی بعد از سیستان و بلوچستان در قعر جدول قرار دارند. باقی استان ها در این آمار حداقل ۲۵ درصد وضعیت بهتری نسبت به خراسان شمالی را ثبت کرده اند.
حال باید این پرسش پاسخ داده شود که علیرغم وجود ظرفیت های پرشمار کشاورزی و دامپروری در خراسان شمالی، چرا میزان درآمد خصوصاً در مناطق روستایی به شدت پایین است؟

1400/05/02
12:14:50
5.0 / 5
636
تگهای خبر: صنایع , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فوری خرید