فولاد خوزستان و گل گهر هم بابت قطعی برق اخطار دادند

فولاد خوزستان و گل گهر هم بابت قطعی برق اخطار دادند

به گزارش فوری خرید بعد از اعلام مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از کاهش ۱۰۰ هزار تنی تولید این شرکت به دنبال قطعی برق صنایع، مدیران عامل فولاد خوزستان و شرکت صنعتی و معدنی گل گهر هم از ادامه روند قطعی برق و محدودیت فعالیت خود ابراز نگرانی کرده و از به خطر افتادن اهداف در سال پشتیبانی و مانع زدایی از تولید خبر دادند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، به دنبال محدودیت های اعمالی برای صنایع سیمان و فولاد در مصرف برق برای پیشگیری از قطعی برق و کمک به شبکه تأمین برق، صدای این صنایع بسیار در آمده است. این صنایع در اثر محدود شدن فعالیت خود گرفتار صدمه به لحاظ کاهش ساخته شده اند.
چند روز پیش ناصر تقی زاده - مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اشاره به اینکه باوجود تمامی همکاری ها وزارت نیرو کمترین همکاری را داشته و مشکلات در ارتباط با قطعی برق و تاثیرات منفی که در صنعت فولاد بر جای گذاشت، از دو جنبه قابل بررسی است و این مورد در در حوزه سرمایه گذاری و همینطور در حوزه نگهداری بموقع و تعمیرات واحدهای نیروگاهی قابل تامل است، اعلام نمود: هم اکنون کوره ذوب و قسمت فولادسازی تعطیل شده است. ضمن این که کاهش تولید ۱۰۰ هزار تنی فولاد این شرکت که باعث تحمیل خسارات مالی بسیار به شرکت شده، از دیگر خسارات و صدمه های ناشی از قطعی برق است.
در این حوزه همینطور مدیرعامل فولاد خوزستان و مدیر عامل شرکت صنعتی و معدنی گل گهر هم از ادامه روند قطعی های برق و محدودیت فعالیتهای خود ابراز نگرانی کرده و نسبت به کاهش تولید آن هم در سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها اخطار دادند.
امین ابراهیمی-مدیرعامل فولاد خوزستان با اشاره به اینکه از آغاز اردیبهشت ماه سالجاری و با عنایت به گرمای زودرس، شرکت فولاد خوزستان به منظور پیشگیری از خاموشی های گسترده شهری مبادرت به کاهش تولید کرد؛ اظهار داشت: روند محدودیت های برقی نه تنها در ساعات اوج مصرف بلکه در دیگر ساعات هم به صورت مستمر ادامه داشته است اما پیگیری ها از طولانی شدن محدودیت های برق صنایع حکایت دارد.
وی ضمن اشاره به این که مسؤلان برق استان خوزستان اعلام نموده اند که سال جاری علاوه بر شروع زودرس گرمای هوا، کاهش بارندگی ها سبب خروج نیروگاه های آبی از مدار ساخته شده است؛ اضافه کرد: در چنین شرایطی امکان بارگیری از نیروگاه های آبی به کمترین حالت ممکن می رسد. همین مساله سبب کاهش تولید و در نتیجه محدودیت بیشتر به صنایع بخصوص فولاد می شود.

با افزایش پنج برابری بهای برق صنایع، محدودیت های برقی به اوج رسید
مدیرعامل فولاد خوزستان از پنج برابر شدن بهای برق صنایع فولادی و معدنی در ابتدای سالجاری اطلاع داد و اظهار داشت: با هدف پایداری شبکه و تثبیت تولید و درآمد بیشتر وزارت نیرو، بهای برق مصرفی صنایع فولادی و معدنی ها نسبت به سال قبل افزایش پنج برابری داشت. باوجود مخالفت های گسترده و نارضایتی فعالان عرصه ی صنعت، طرح به تصویب رسید و شکل اجرایی به خود گرفت و سبب افزایش ۲۰ درصدی هزینه های تولید شمش فولادی شد. در چنین شرایطی انتظار بر این بود که برق رسانی به صنایع روندی مستمر و پایدار به خود بگیرد که عملا در سه ماهه ی اول سال نه تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه محدودیت های برقی به اوج خود رسید.
ابراهیمی کاهش تولید شمش را نتیجه مستقیم محدودیت های برق دانست و خاطرنشان کرد: در سه ماهه ی اخیر محدودیت های برق سبب افت تولید فولاد و در نهایت افزایش قیمت در بازار شده است. بطور قطع تداوم چنین شرایطی علاوه بر ضرر مالی، سبب برهم خوردن تعادل بازار و گرانی های کاذب می شود. بهترین رفتار در چنین شرایطی پایش مصرف کشور و تقسیم بندی منصفانه ی محدودیت های برق از جانب وزارت نیرو است.
وی ضمن تاکید براینکه تداوم تولید صنایع مختلف همچون فولاد خوزستان، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و هرگونه وقفه در تولید، ناگریز بازار را ملتهب خواهد کرد، اضافه کرد: تولید مستمر فولاد علاوه بر نقش راهبردی در اقتصاد کشور، توانسته در صادرات و ارزی آوری جایگزین قابل اطمینانی برای نفت باشد اما تدوام این شرایط نتیجه ای جز گرانی و کمیاب شدن محصولات فولادی به دنبال ندارد؛ بنابراین از مدیران صنعت برق کشور انتظار داریم در اعمال محدودیت ها، نگاه ویژه ای به صنایع فولادی داشته باشند.

خسارات جدی صنایع به دنبال قطعی های برق
همینطور ایمان عتیقی-مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی گل گهر- هم ضمن تاکید صریح بر وارد شدن خسارت جدی به صنایع فولاد و ناتوانایی پیمانکاران بخش تولید در تأمین هزینه های ثابت، به شعار حمایت و مانع زدایی از تولید امسال اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به شرایطی که هم اکنون به صنایع تحمیل شده است در زمینه تأمین برق مورد نیاز واحدهای تولیدی، بسیار گله مند هستیم.
وی حداقل پشتیبانی از تولید را تأمین برق صنایع دانسته و تصریح کرد: کاهش ۱۰ تا ۹۰ درصدی در طول این دوره باعث صدمه جدی و بسیار زیادی به تجهیزات و همینطور صنایع زیردستی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر شده است. همینطور کاهش درآمد ناشی از قطعی برق، تبعات و اثرات منفی خواهد داشت. پیمانکاران گل گهر با عنایت به ماهیت قرارداد خود و به علت مشکلات در تأمین برق، قادر به تأمین هزینه های ثابت نیستند؛ این اتفاق باعث تحمیل خسارت جدی به پیمانکاران بخش تولید خواهد شد.
مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر تصریح کرد: نگاه، عزم و هیجانی که در ابتدای سال در عرصه تولید و حمایت و پشتیبانی از تولید وجود داشت یک دفعه وارد تنش جدی شد که متاسفانه آرزوها، اهداف و برنامه های ما در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها را گرفتار مخاطره جدی کرد.

طبق وعده وزیر نیرو، مشکل برق صنایع رفع و برقشان تأمین شد؟
این ها در حالی است که روز سه شنبه هفته جاری، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به کاهش تولید و افزایش قیمت ها به دنبال قطعی برق صنایع، از پیگیری های وزارت صمت و وعده وزارت نیرو برای تأمین برق صنایع از روز پنج شنبه هفته جاری اطلاع داد.
براین اساس طبق وعده وزارت نیرو که توسط معاونت معدنی وزارت صمت اعلام شد، قرار بوده است از امروز (پنجشنبه) تأمین برق صنایع بهبود یابد و مشکل قطعی برق آنها رفع گردد و برق قابل توجهی به صنایع فولاد و سیمان برسد؛ بنابراین منتظر اخبار واصله از این ناحیه هستیم.
در این رابطه، وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر لزوم صدمه شناسی واقعی و رصد روزانه میزان تولید و موجودی سیمان و فولاد در کشور، تصریح کرد که در شرایط فعلی، اولویت اصلی در حوزه سیمان و فولاد تامین برق به منظور حفظ تولید است. در بازاری که میزان تقاضا تغییری نکرده است، زمانیکه عرضه کمتر از ۳۰ درصد باشد، طبیعتا مشکلات حادث می شوند. مساله اصلی در بازار سیمان و فولاد در شرایط فعلی در ارتباط با کاهش تولید است؛ بنابراین ضروریست تمرکز اصلی بر تولید باشد که آن هم نیازمند تأمین انرژی و برق مورد نیاز این صنایع است اما متاسفانه پیشنهادات وزارت صمت برای به حداقل رساندن صدمه های ناشی از قطعی برق به بخش صنعت، مورد قبول واقع نشد.
منبع:

1400/05/08
12:59:17
5.0 / 5
710
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تعمیر , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فوری خرید