در ۴ ماهه امسال اتفاق افتاد؛

رشد صادرات و واردات

رشد صادرات و واردات

به گزارش فوری خرید رئیس کل گمرک از رشد صادرات و واردات در ۴ ماه نخست سال جاری اطلاع داد.به گزارش فوری خرید به نقل از گمرک، مهدی میراشرفی اظهار داشت: کارنامه تجارت خارجی کشور در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۰ حاکی از بهبود وضعیت این بخش و رشد آمارهای صادرات و واردات است.
وی افزود: در این زمان ۵۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۹ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای مختلف مبادله شد که مقایسه آن با مدت مشابه سال قبل نشان دهنده رشد ۲۱ درصدی در وزن و ۴۷ درصدی در ارزش کالاها است.
وی اضافه کرد: سهم صادرات کالاهای غیرنفتی از مجموع تجارت خارجی ۳۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۷ درصد و از حیث ارزش ۶۵ درصد رشد داشته است.
رئیس کل گمرک ایران عنوان کرد: عمده کالاهای صادر شده در این زمان شامل گاز مایع شده، پلی اتیلن، محصولات نیمه تمام از آهن، متانول، بنزین، شمش آهن و فولاد و صنایع فولادی، میله های آهنی، پروپان مایع، قیر و کاتد از مس بود.
چین مهم ترین مقصد صادراتی برای کالاهای ایرانی
میراشرفی کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران را به ترتیب چین با حدود ۱۰ میلیون تن به ارزش ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، عراق با ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیون تن به ارزش ۹۲۳ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۷۲۸ میلیون دلار اعلام نمود.
واردات ۱۴ میلیارد دلاری در ۴ ماه ابتدای سال
رئیس کل گمرک ایران در مورد آمار واردات در چهار ماهه نخست سالجاری هم اظهار داشت: در این زمان ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از حیث وزن ۵ درصد و از نظر ارزش ۳۲ درصد رشد داشت.
وی اضافه کرد: نکته قابل توجه این است که ۹.۴ میلیون تن از کالاهای وارد شده کالای اساسی است که ۸.۴ میلیون تن آن ۶ قلم کالایی است که شامل ارز ترجیحی است و با وجود بیشتر از ۴.۶ میلیون تن کالای اساسی موجود در اماکن بندری، حدود ۴۰۰ هزار تن درحال تخلیه در لنگرگاه ها و بیشتر از یک میلیون تن کالای اساسی در شناورهایی که منتظر تخلیه هستند و نزدیک به ۱۵ ونیم میلیون تن ذخایر کالاهای اساسی است که نسبت به گذشته میزان مناسبی برای کشور است.
میراشرفی عنوان کرد: تلفن همراه، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، جو، کنجاله، گندم، دانه سویا، شکر و برنج عمده ترین کالاهای وارداتی به کشور بود که به جز تلفن همراه سایر اقلام وارداتی در زمره کالاهای اساسی و ضروری قرار دارد و بعد از مصوبات ترخیص درصدی و اعتباری سرعت ترخیص کالاهای اساسی هم افزایش چشم گیری داشته است بگونه ای که از متوسط روزی ۴۷ هزار تن در بندر امام (ره) در سه ماهه اول سال به روزی ۶۲ هزار تن در روز در تیر ماه رسیدیم که افزایش ۳۲ درصدی ترخیص کالاهای اساسی را در تیرماه نشان داده است.
امارات بیشترین صادر کننده کالا به ایران
معاون وزیر اقتصاد در مورد مهم ترین کشورهای طرف معامله واردات در چهار ماهه ابتدای سال جاری اظهار داشت: امارات متحده عربی با صادرات ۴ میلیون تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به ایران در جایگاه نخست و چین با یک میلیون تن کالا به ارزش ۳ میلیارد و یکصد میلیون دلار، ترکیه با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، آلمان با ۳۵۱ هزار تن به ارزش ۵۶۳ میلیون دلار و سوئیس با ۶۷۲ هزار تن به ارزش ۵۳۹ میلیون دلار در رده های بعدی قرار دارند.
رشد ۹۵ درصدی ترانزیت کالا از مرزهای زمینی
رئیس کل گمرک ایران همینطور ضمن اشاره به بهبود وضعیت ترانزیت کالا از قلمرو کشورمان عنوان کرد: در چهار ماهه ابتدای سال جاری ۳ میلیون و ۷۵۳ هزار تن کالا از مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران وارد شد و کانتینرهای حامل کالا بعد از انجام تشریفات گمرکی و طی مسیرهای گوناگون، مرزهای خروجی را به طرف کشورهای مقصد ترانزیت ترک کردند.
وی اضافه کرد: مقایسه میزان ترانزیت کالا در چهار ماهه نخست سال جاری با مدت مشابه سال قبل حاکی از رشد ۹۵ درصدی است و بنظر می رسد در صورت ایجاد زیرساخت های مناسب و رفع بعضی از مشکلات این حوزه میتوان افزایش بیشتری را در این حوزه انتظار داشت.

1400/05/09
10:00:19
5.0 / 5
564
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فوری خرید