روغن ارز ۴۲۰۰ می گیرد، ولی از صدر گرانی پایین نمی آید!

روغن ارز ۴۲۰۰ می گیرد، ولی از صدر گرانی پایین نمی آید!

به گزارش فوری خرید گرچه از تندی روند گرانی روغن کم شده ولی این کالا همچنان بیشترین افزایش قیمت را بین کالاهای خوراکی به مصرف کنندگان تحمیل می کند و افزایش قیمتی بیشتر از ۱۲۸ درصد دارد؛ کالایی که واردات آن چشم گیر و از دریافت کنندگان ارز ترجیحی است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، روغن از اقلام مصرفی مردم و همچون کالاهای اساسی وارداتی است که از نیمه دوم سال قبل بازار آن در کنار افزایش قیمت با کمبودهایی مواجه و همچون کالاهایی بود که در مدتی، مردم برای تأمین آن صف می کشیدند.
روغن مایع ۹۲ درصد گران شد
این در شرایطی است که حالا در آخرین آمار رسمی در مرکز آمار ایران نشان داده است که میزان افزایش قیمت روغن جامد و مایع بین ۹۲ تا ۱۲۸ درصد است؛ به صورتی که هر بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع که در تیرماه سال قبل حدود ۸۹۰۰ تومان به صورت متوسط قیمت داشته در خردادماه سال جاری به ۱۶ هزار و ۶۰۰ و در تیرماه به ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده و حتی تا ۲۳ هزار تومان هم فروش رفته است.

براین اساس روغن مایع نسبت به خردادماه ۳.۴ و در مقایسه با تیرماه سال گذشته بیشتر از ۹۲ درصد گران شده است.

هر کیلو روغن جامد ۳۰ هزار تومان
اما روغن جامد که همواره افزایش قیمت بیشتری نسبت به روغن مایع در این زمان داشته در تیرماه سال گذشته هر یک کیلوی آن به صورت متوسط ۹۵۰۰ تومان بوده که برای خرداد سال جاری به ۲۲ هزار و ۴۰۰ و در تیرماه تا مرز ۳۰ هزار تومان هم پیش رفته است.

گرچه روغن جامد در مقایسه با خردادماه سالجاری ۲.۶ درصد کاهش قیمت داشته، ولی رشد آن نسبت به سال گذشته حداقل ۱۲۸ درصد بوده است.
از صدر گرانی پایین نمی آید
روند تغییرات قیمت روغن از این حکایت دارد که در چند ماه گذشته این کالا همواره درصد افزایش قیمت قرار داشته و در مواقعی تا بیشتر از ۱۴۰ درصد گران شده است. به تدریج از میزان افزایش قیمت آن کاسته شده ولی همچنان بیشترین افزایش قیمت را در میان اقلام خوراکی به خود مختص کرده است.
واردات روغن چقدر است؟
این در شرایطی است که بررسی وضعیت واردات روغن امسال نشان داده است که از آغاز سال تا نیمه تیرماه ۶۷۹ هزار تن روغن خوراکی به ارزش ۸۷۵.۴ هزار تن واردات صورت گرفته است از سویی دیگر واردات دانه های روغنی هم در این دوره ۷۹۴.۶ هزار تن به ارزش ۵۳۷.۵ میلیون دلار بوده است.

در فاصله چهار ماهه ابتدایی سال میزان موجودی و دپوی روغن و دانه های روغنی در گمرک و آنچه از راه شناورها به بنادر رسیده بود هم به حدود ۱.۲ میلیون تن می رسید.
روغن و دانه های روغنی همچون اقلام اساسی است که همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می شود و تأمین ارز آن همواره با چالش مواجه بوده است، ازاین رو طی مصوباتی صاحبان کالاهای اساسی می توانند نسبت به ترخیص ۹۰ درصدی آن بدون کد رهگیری بانک اقدام نمایند که البته همین مصوبه هم در دوره ای با مشکل مواجه بوده است.1400/05/21
11:56:43
5.0 / 5
585
تگهای خبر: بازار , ترخیص , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فوری خرید