رئیس اتاق بازرگانی اهواز عنوان كرد

عدم استفاده از ظرفیت کامل مرزهای خوزستان برای توسعه صادرات غیرنفتی

عدم استفاده از ظرفیت کامل مرزهای خوزستان برای توسعه صادرات غیرنفتی

خوزستان رئیس اتاق بازرگانی اهواز اظهار داشت: هم اکنون از ظرفیت کامل مرزهای استان برای توسعه صادرات غیرنفتی استفاده نمی گردد.شهلا عموری در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به عوامل محدودکننده صادرات کالا به عراق اظهار نمود: گاهی اعمال ممنوعیت های صادراتی در ایران و همینطور ممنوعیت های واردات از جانب عراق، تجار و بازرگانان را با چالش هایی مواجه می کند که همچون تبعات آن تحت تأثیر قرار گرفتن تعهدات فعالان اقتصادی در زمینه تجارت خارجی است.

وی اضافه کرد: زیرساخت های مرزی در ایران و عراق با محوریت استانهای خوزستان و بصره باید از جانب دولت ها مورد توجه قرار گیرد و اصلاح گردد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق خاطرنشان کرد: صادرات محصول از جانب مرزهای ایرانی و واردات کالا به داخل کشور عراق با موانعی روبرو هستند و نیاز است در این حوزه زیرساخت ها اصلاح شوند.

عموری اظهار داشت: مهم ترین مشکلات در ارتباط با امور تجاری میان دو کشور، عدم هماهنگی کافی دستگاههای دولتی در حوزه مرزی و گمرکی است که اصلاح آن مستلزم افزایش نشست های کارشناسی بین مسؤلان مرزی است.

وی بیان نمود: این گونه نشست ها در کاهش بخش زیادی از موانع و تسهیل امور تجاری دو کشور اثرگذار است و باید از جانب مسؤلان دولتی مورد توجه قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز اظهار داشت: بازرگانان عراقی آمادگی دارند تا در صورت ایجاد شرایط مناسب برای توسعه همکاریهای اقتصادی در زمینه رونق هرچه بیشتر مرزهای تجاری خوزستان همکاری و تعامل کنند.

عموری افزود: ظرفیت تخلیه و بارگیری کامیون های حامل کالاهای صادراتی ایران روزانه یک هزار و ۵۰۰ کامیون از مرز شلمچه و ۸۰۰ کامیون دیگر از مرز چذابه است.

وی اظهار داشت: هم اکنون از ظرفیت کامل مرزهای استان برای توسعه صادرات غیرنفتی استفاده نمی گردد که مهم ترین دلیل آن، موانع ناشی از رویه های زائد اداری است که از جانب دستگاههای دولتی دو کشور اعمال می شود.
1400/05/23
11:15:52
5.0 / 5
658
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فوری خرید