حذف کرونا ویروس از روی سطوح کاغذی با دستگاه ایران ساخت

حذف کرونا ویروس از روی سطوح کاغذی با دستگاه ایران ساخت

فوری خرید: محققان یکی از شرکتهای دانش بنیان در چارچوب یک طرح کلان ملی با تولید یک دستگاه ضدعفونی کننده موفق به حذف کروناویروس از سطوح حساسی نظیر کاغذ شدند. این دستگاه از امواج ماکروویو برای تحریک ذرات آب موجود در کاغذ و ضدعفونی کردن آن استفاده می نماید.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، جمال شریفی، رئیس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه طرح های مختلفی بررسی گردید تا بهترین و کارآمدترین روش ضدعفونی کردن کاغذ انتخاب شود، اظهار داشت: در گام نخست، مهم ترین و بهترین راه برای این کار، قرنطینه کردن اشیای کاغذی بود و بر مبنای پژوهشی که ماندگاری ویروس کرونا بر سطح اجسام متعدد را بررسی می کرد، نشان داد که این ویروس به مدت ۲۴ ساعت روی سطوح مقوایی و به مدت ۴ روز بر روی اسکناس فعال می ماند.
به نقل از ایشان، این دستگاه ضدعفونی کننده کاغذ توسط انستیتو پاستور مورد تست ویروس آنفلوآنزا بعنوان مدلی از ویروس های پوشینه دار حاوی ژنوم تک رشته ای قرار گرفته و طبق نتایج به دست آمده در نابود کردن بیشتر از ۹۹ درصد ویروس های مورد آزمون توانمند است.
استفاده از امواج ماکروویو
این فعال فناور با بیان اینکه ضدعفونی کننده ایران ساخت، از امواج ماکروویو برای تحریک ذرات آب موجود در کاغذ و ضدعفونی کردن آن استفاده می نماید، اضافه کرد: میزان آب موجود در کاغذ به دما و رطوبت بستگی دارد و می تواند از چهار تا ۶۱ درصد وزن کاغذ را تشکیل دهد. در دمای ۴۲ درجه سانتی گراد و رطوبت ۲۱ درصد میزان یک تا دو درصد از وزن خالص کاغذی که استفاده می نماییم، از آب تشکیل شده است.
شریفی ضمن اشاره به اینکه در اثر امواج ماکروویو دمای کاغذ افزوده می شود، بیان نمود: فرآیندهای کنترلی دستگاه به واسطه سنسور مادون قرمز دما انجام می شود؛ ابتدا دمای سطح کاغذ تا ۸۰-۶۰ درجه سانتی گراد بالا می رود، سپس سیکل پله ای ضدعفونی کردن کاغذ آغاز می شود و دستگاه دمای سطح کاغذ را ثابت نگه می دارد.
به قول مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، این فرایند ۵ دقیقه طول می کشد و سپس عمل ضدعفونی کردن کاغذ به اتمام می رسد. در این روش، تمام قسمت های کاغذ و اسکناس و... استریل می شود و می تواند ویروس کرونا را از سطوح کاغذی حذف کند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، این شرکت دانش بنیان علاوه بر محصول ضد عفونی کننده کاغذ با استفاده از امواج ماکروویو، دستگاه خشک کن تونلی و کابینی، دستگاه بی خطر کننده زباله های عفونی به روش امواج ماکروویو مجهز به خردکن داخلی و خارجی و دستگاه ضد عفونی و تصفیه کننده هوا به روش پلاسمای سرد و ضد عفونی کننده و استریل تجهیزات پزشکی به روش پلاسما را تولید و تجاری سازی کرده است.
این طرح کلان ملی فناوری هم با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مورد بهره برداری قرار گرفت و توانست نیاز صنایع، بخش های بهداشتی و ایمنی را به ضد عفونی کننده تأمین کند.1400/06/12
17:25:27
5.0 / 5
581
تگهای خبر: صنایع , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فوری خرید