جزئیات اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در خوزستان

جزئیات اجرای طرح پرورش ماهی در قفس در خوزستان

خوزستان مدیر کل شیلات خوزستان، از اجرائی شدن طرح ˮپرورش ماهیان دریایی در قفس و خدمات تکمیلی و پشتیبانی در خشکیˮ، برای اولین بار در استان خوزستان بعد از سال ها در منطقه بحرکان شهرستان هندیجان امسال آگاهی داد و اظهار داشت: پرورش ماهی در قفس یکی از روش های پرسود و صنعتی کم هزینه در پرورش آبزیان محسوب می شود.فتح الله ابوعلی با بیان این خبر اظهار نمود: این پروژه برای نخستین بار بعد از سال ها در استان خوزستان، اجرا می شود و برای توسعه و ترویج این روش جدید آبزی پروری، در عرصه دریا در سطح ۹ هکتار در نظر گرفته شده است.

به گزارش فوری خرید به نقل از اداره کل شیلات خوزستان، وی ادامه داد: در عرصه خشکی نیز برای پشتیبانی و تکمیل زنجیره تولید، مکانی به مساحت یک هکتار واقع در کیلومتر ۵ جاده شهرستان هندیجان به بحرکان راه اندازی می شود.

ابوعلی افزود: هدف از اجرای طرح در خشکی، ارائه تاسیسات پشتیبانی و تکمیلی در مراحل مختلف پرورش ماهیان تا عمل آوری شامل محل مونتاژ، تعمیر قفس ها، دایر کردن مرکز جمع آوری محصولات، سردخانه، نگهداری، بازاریابی و عرضه ماهیان دریایی، تهیه و تولید خوراک آبزیان و تدارک و تامین نیازهای مرکز پرورش است.

مدیرکل شیلات خوزستان، ظرفیت تولید سالانه این طرح را ۵۰۰ تن ماهی دریایی، گونه صبیتی و سی باس اعلام نمود و اظهار داشت: بچه ماهیان سایت پرورش نیز از مرکز آبزی پروری در شهرستان آبادان تهیه می شوند.

این مقام مسئول، با اشاره به اینکه پرورش ماهی در قفس یکی از روش های پرسود و صنعتی کم هزینه در پرورش آبزیان به حساب می آید، اشاره کرد: میزان سرمایه گذاری در این طرح با مشارکت بخش خصوصی حدود ۴۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

به گفته وی، با اجرای این طرح فرصت شغلی برای ۹۰ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم می شود.

مدیرکل شیلات خوزستان، مزایای عمده این طرح را ظرفیت تولید بالا به دلیل وسعت دریا، قدرت خود پالایی بالا در محیط های دریایی، تهویه و جابه جایی خوب آب در محیط پرورش، عدم نیاز به اکسیژن دهی، کاهش هزینه های استهلاک، تعمیر و نگهداری، استفاده از محیط های طبیعی و شرایط مناسب پرورشی برای تولید ماهیان با ارزش برشمرد.

ابوعلی اظهار داشت: موفقیت و توسعه پرورش ماهی در قفس به عوامل مختلفی بستگی دارد و پایداری اقتصادی یک صنعت نیازمند شناخت موانع، مزایا و معایب پیش روی آنست و هم اکنون استقبال سرمایه گذاران، همکاری و نظارت دولت و توجه به بازار فروش در امتداد توسعه این صنعت نوپا نقش موثری دارند.

مدیرکل شیلات خوزستان، به وضعیت جهانی آبزی پروری و پرورش ماهی در قفس اشاره و تصریح کرد: طبق گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) صید جهانی آبزیان به حدی رسیده است که با شیوه های فعلی مدیریت ذخایر، نمی توان تولید بیشتری را انتظار داشت.

به گزارش فوری خرید به نقل از شیلات خوزستان، وی اظهار نمود: از سویی دیگر تقاضا برای ماهی و دیگر غذاهای دریایی رو به فزونی است و طی دو دهه اخیر، پرورش آبزیان با رشد سالانه حدود هشت درصد، سریعترین و با ثبات ترین نرخ رشد را در تولید پروتئین های جانوری در جهان داشته است.

ابوعلی بیان کرد: امروزه کشورهایی مانند چین، نروژ، شیلی، ژاپن و انگلستان بعنوان قطب تولید ماهیان دریایی در قفس (آب های شور و شیرین) شناخته شده اند.
1400/08/05
17:48:13
5.0 / 5
683
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید