در گزارش فوری خرید مطرح شد؛

توقف آهنگ رشد تورم نتیجه سرکوب انتظارات تورمی در دولت سیزدهم

توقف آهنگ رشد تورم نتیجه سرکوب انتظارات تورمی در دولت سیزدهم

به گزارش فوری خرید کارشناس اقتصادی اظهار داشت: نهضت شروع یافته دولت به امیدوار کردن مردم به تقویت بنیان تولید و نظارت بر بازار و حذف دست واسطه ها، می تواند تورم را حتی به صفر برساند. باید انتظارات ضد تورمی شکل بگیرد.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، مدتی قبل در رسانه ها خبری منتشر گردید در خصوص این که نرخ تورم سالانه مهر ماه سال جاری برای خانوارهای کشور به ۴۵.۴ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ۰.۴ واحد درصد کاهش نشان میدهد. اهمیت مطلب گفته شده از آن جهت است که این نخستین ماه کاهش نرخ تورم در کشور بعد از ۱۳ ماه است. طبق آمار، نرخ تورم در کشور از شهریور ۱۳۹۹ به بعد همیشه صعودی بوده است. اما جهت بررسی دقیق تر علت این اتفاق باید نگاهی عمیق تر به عملکرد دولت جدید در مدت کوتاه فعالیت خود و ریشه های تورم در اقتصاد کشور داشته باشیم. در این زمینه عبدالمجید شیخی کارشناس امور اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: اقدامات مجدّانه دولت در رفع گره های طولی تولید و نظارت بر قیمت ها در بازارها، سبب آن شده که انتظارات تورمی در کشور کاهش پیدا کند. این امر می تواند دوام پیدا کرده و بخش حبابی تورم را سرکوب کند. اما در کنار آن اقدامات دیگری نیز لازم است. برای نمونه دولت باید اهتمام کند عوامل تولید را مستقیماً به دست تولیدکنندگان برساند؛ یعنی واسطه های میان تولیدکنندگان نهاده ها و ستاده ها باید حذف شود. در وهله دوم، باید واسطه های میان تولید کننده ستاده ها و مصرف کننده نهایی نیز حذف شود تا حاشیه های سود غیر منطقی از مرحله تولید تا مصرف برچیده شود و قیمت تمام شده تنزل پیدا کند. مجموع این اقدامات می تواند جلوی افزایش قیمت ها را بگیرد. سرکوب خلق پول بانکی؛ قدم اول در کنترل تورم وی درباب راهکارهای بلندمدت کنترل تورم اظهار داشت: در دراز مدت نیاز داریم که یک بسته سیاستی منظم و مرکبی از سیاست های مالی، پولی و سیاست های طرف عرضه و تقاضا اتخاذ شود و اهتمام نماییم در آن مرحله کاهش رشد واقعی قیمت ها را با افزایش قدرت خرید پول تقویت و جبران نماییم.
اگر برنامه های دولت مانند عدم استقراض از بانک مرکزی و ایجاد یک امیدواری میان مردم ادامه دار باشد، می تواند نرخ تورم را همچنان کاهنده کند شیخی افزود: یکی از عوامل اصلی تورم در کشور ما، خلق پول توسط نظام بانکی است. اگر این خلق پول برچیده شود و در کنار آن از فرار مالیاتی جلوگیری شود، دولت بجای استفاده از منابع درآمدی بی بنیانی مانند فروش اوراق خزانه و اوراق بدهی و یا از محل افزایش قیمت ارز، از منابع پایدار مانند درآمدهای مالیاتی، تورم را کنترل خواهدنمود. وی ادامه داد: پس دولت باید با انسداد خلق پول بوسیله شبکه بانکی و رفع کسری بودجه بوسیله درآمدهای مالیاتی، به کاهش تورم کمک نماید. رونق بازار اولیه سرمایه، حذف بازار ثانویه بورس، تنگ کردن عرضه کارهای واسطه گری و دلالی و باز کردن فضای کسب وکار، عرصه دلالی را تنگ و عرصه تولید را باز و فشار تورم را به نزدیک صفر می رساند. فضای بخش حقیقی عرصه اشتغال مفید سرمایه های سرگردان بحران تورم آفرین قبلی در بخش مجازی اقتصاد خواهد شد ان شاء الله. لزوم شکل گیری انتظارات غیرتورمی وی اظهار نمود: پس نهضت شروع یافته دولت به امیدوار کردن مردم به تقویت بنیان تولید و نظارت بر بازار و حذف دست واسطه ها، می تواند این تورم را حتی به صفر برساند. بدین سبب باید انتظارات ضد تورمی در کشور شکل بگیرد. این کارشناس اقتصادی در آخر اظهار داشت: اگر برنامه هایی که دولت تا حالا اجرائی کرده مانند عدم استقراض از بانک مرکزی و همین طور ایجاد یک امیدواری میان آحاد مردم ادامه دار باشد، می تواند نرخ تورم را همچنان کاهنده کند.


منبع:

1400/08/28
22:15:57
5.0 / 5
590
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فوری خرید