تجارت ۹ و دو دهم میلیارد دلاری ایران با اکو

تجارت ۹ و دو دهم میلیارد دلاری ایران با اکو

در هفت ماه نخست امسال 20.3 میلیون تن کالا به ارزش 9 میلیارد و 233میلیون دلار بین ایران و 9 کشور عضو اکو تبادل شد که نسبت به زمان مشابه 43 درصد در وزن و 48 درصد در ارزش رشد داشته است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، سید روح اله لطیفی جزییات تجارت خارجی ایران با اکو در هفت ماه اول امسال را اعلام نمود و اظهار داشت که تراز تجاری کشور با اکو در طول این مدت مثبت ۲.۸ میلیارد دلار بوده است.

بر طبق این گزارش، در هفت ماه نخست امسال ۲۰ میلیون و ۳۲۷هزار و ۸۳۹ تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۲۳۳ میلیون و ۵۳۶ هزار و ۷۹۲ دلار بین ایران و ۹ کشور دیگر سازمان همکاریهای اقتصادی "اکو" تبادل شد که ۱۷ میلیون و ۴۴۰ هزار و ۶۱۷ تن به ارزش شش میلیارد و ۳۰ میلیون و ۵۴۴ هزار و هفت دلار آن سهم صادرات و دو میلیون و ۸۸۷ هزار و ۲۲۲ تن به ارزش سه میلیارد و ۳۰۲ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۷۸۵ دلار نیز سهم واردات از این کشورها بوده است.

تجارت ایران با اکو نسبت به هفت ماهه نخست سال ۹۹ از لحاظ وزن ۴۳ درصد و از لحاظ ارزش ۴۸.۵ درصد بالا رفته و نسبت به هفت ماه نخست سال ۹۸ یعنی پیش از فراگیری کرونا و محدودیت های ناشی از آن، ازلحاظ وزنی دو درصد کاهش و از لحاظ ارزش بیش از شش درصد رشد داشته است.

صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای عضو" اکو" در هفت ماهه سال ۱۴۰۰ نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۸ درصد در وزن و ۶۰ درصد در ارزش رشد داشته و نسبت به همین مدت در سال ۹۸ از لحاظ وزنی یک و نیم درصد و از لحاظ ارزش ۱۴ونیم درصد بیشتر شده است.

همین طور ۵۶ درصد صادرات کشورمان به "اکو" به ترکیه با سه میلیارد و ۳۹۷ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۲۵۰ دلار بوده است و افغانستان با یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۹۵۵ دلار بیش از ۱۸ ونیم درصد، پاکستان با ۶۵۵ میلیون و ۱۵۴ هزار و ۹۳۰دلار بیش از ۱۰.۸ درصد از سهم صادرات کشورمان به اکو را به خود اختصاص دادند.

پس از ترکیه، افغانستان و پاکستان، آذربایجان با ۲۷۲میلیون و ۹۵۸هزار و ۳۷۲دلار، ازبکستان با ۲۴۳میلیون و ۷۲۲هزار و ۵۴۵دلار، ترکمنستان با ۱۷۴میلیون و ۱۶۳هزار و ۸۹دلار، قزاقستان با ۹۵میلیون و ۲۰۹هزار و ۷۶۵دلار، قرقیزستان با ۴۱میلیون و ۷۴۵هزار و ۹۹۸دلار و تاجیکستان با ۲۴میلیون و ۸۰۹هزار و ۱۰۳دلار قرار دارند.

طبق این گزارش در هفت ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۱درصد ارزش واردات کشورمان از کشورهای اکو بالا رفته اما نسبت به هفت ماه ۱۳۹۸کاهش ۶درصدی داشته است.

ترکیه با فروش دو میلیون و ۴۹۹هزار و ۷۲۱تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۸۶۱ میلیون و ۳۵۲ هزار و ۶۷۱دلار در رتبه نخست تامین کالا برای کشورمان در اعضای این سازمان است که ۸۵.۵درصد وزن و ۸۹درصد ارزش واردات از" اکو" به این کشور در هفت ماه نخست امسال اختصاص یافته است.

بعد از ترکیه، پاکستان با ۱۶۹ میلیون و ۶۰۲هزار و ۸۵۰دلار، ازبکستان با ۷۱میلیون و ۸۱۷ هزار و ۸۲۷ دلار، قزاقستان ۳۴ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۹۴۶ دلار، آذربایجان با ۲۷ میلیون و ۴۲هزار و ۸۷۱دلار، ترکمنستان با ۲۲ میلیون و ۸۳ هزار و ۹۴۷دلار، افغانستان با ۹ میلیون و ۳۵۴هزار و ۵۰۰دلار، تاجیکستان با پنج میلیون و ۵۹۷ هزار و ۱۹۷ دلار و نهایتاً قرقیزستان با یک میلیون و ۶۰۶هزار و ۹۷۶دلار قرار دارند.

طبق اعلام سخنگوی گمرک ایران، تراز تجاری کشور در هفت ماهه نخست امسال و زمان مشابه آن در سال قبل و ماقبل بااعضای " اکو" مثبت بوده به شکلی که در هفت ماهه امسال مثبت دو میلیارد و ۸۲۷ میلیون و ۵۵۱هزار و ۲۲۲دلار، زمان مشابه سال قبل، مثبت یک میلیارد و ۳۳۰میلیون و ۲۶۲هزار و ۴۶۷دلار و در هفت ماهه سال ۱۳۹۸ نیز مثبت یک میلیارد و ۸۵۶ میلیون و ۴۴۸هزار و ۵۱۸ دلار بوده است.
1400/09/04
11:08:01
5.0 / 5
589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فوری خرید