مدیركل شیلات خوزستان عنوان كرد

کمبود اعتبار برای تکمیل پروژه های شیلات

کمبود اعتبار برای تکمیل پروژه های شیلات

خوزستان مدیر کل شیلات خوزستان از کمبود اعتبارات استانی و ملی انتقاد نمود و اظهار داشت: پروژه های عمرانی ناتمام شیلات، به علت مشکلات مالی و اعتباری سال ها بلاتکلیف مانده است، در حالیکه با منابع محدود میتوان برخی از این طرح های راکد را اجرایی کرد.فتح الله ابوعلی در نشست ویدئوکنفرانسی شورای هماهنگی مدیران کل شیلات استانهای ساحلی گزارشی از وضعیت آبزی پروری خوزستان بخصوص پرورش میگو طی ۶ ماه نخست سالجاری عرضه و اظهار نمود: تعداد مزارع فعال امسال نسبت به سال قبل با ۵۳ درصد رشد مواجه بوده و فرایند پرورش با سطح زیرکشت ۳۳۰ هکتار در شرایط نرسری شده، برداشتی حدود ۶۹۲ تن میگو را به دنبال داشته است.

وی اضافه کرد: هم اکنون با اقدامات موثر انجام شده، شیوع بیماری لکه سفید در مزارع میگو زیر ۵ درصد رسیده و این بیماری در خوزستان کنترل شده است.

مدیر کل شیلات خوزستان خاطرنشان کرد: تعداد مراکز نرسری فعال پارسال یک واحد بوده و سال جاری به ۳ واحد افزوده شده است و با تداوم همکاری و مشارکت از جانب بهره برداران، افزایش راه اندازی مراکز نرسری در سال آینده به ۱۰ مرکز هم پیشبینی می شود.

ابوعلی افزود: پس از چند سال تعطیلی و رکود یک مرکز تکثیر میگو در مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان فعال شد و سال آینده به ۳ مرکز افزایش می یابد و نیاز عمده پست لارو میگوی منطقه را در این مجتمع تأمین خواهیم کرد.

بهره برداری از مجتمع پرورش میگوی ۳۹۵ هکتاری هندیجان در سال آینده

مدیر کل شیلات خوزستان از بهره برداری مجتمع پرورش میگوی ۳۹۵ هکتاری هندیجان در سال آینده اطلاع داد و اظهار داشت: با فعال شدن این مجتمع، احتیاج به پست لارو به شدت افزوده می شود.

وی، تولید ۱۱۰ تن میگو از آب های نامتعارف (زه آب مزارع کشاورزی) شهرستان خرمشهر را اقدامی بی سابقه خواند و تصریح کرد: ظرفیت های شیلات در استان خوزستان و مناطق جنوبی بسیار بالا است و برنامه ریزی های لازم در مورد به کارگیری این ظرفیت ها به دستگاههای ذیربط عرضه خواهد شد.

ابوعلی، به آخرین وضعیت پرورش ماهی در قفس در خوزستان اشاره نمود و خاطرنشان کرد: با سال ها تلاش و پیگیری های مستمر، برای اولین بار پروانه تاسیس پرورش ۵۰۰ تن ماهی دریایی در قفس دریافت شد و در همین راستا متقاضیان دیگری هم رجوع می کنند.

دومین مزایده پرورش ماهی در قفس بزودی برگزار می شود

مدیر کل شیلات خوزستان اضافه کرد: نخستین مزایده پرورش ماهی در قفس در سد مارون برگزار شد و مزایده دوم هم بزودی برگزار می گردد. همینطور پرورش ماهی دریایی در قفس در خوریات بندر امام خمینی (ره) هم درحال مطالعه و بررسی است.

این مقام مسئول، مجتمع پرورش ماهیان گرمابی آزادگان شهرستان کارون را یکی از مهم ترین پروژه های آبزی پروری استان دانست و اظهار نمود: بیشتر از ۲۰۰ مزرعه در فاز ۲ این مجتمع طراحی شده که سال قبل ۱۵ مزرعه و سال جاری به ۲۷ مزرعه رسیده است و سال آینده ۴۵ تا ۵۰ مزرعه وارد مدار تولید می شوند.

ابوعلی بیان نمود: طی چند ماه آینده زیرساخت های دو کانال فرعی این مجتمع تکمیل و ظرفیت راه اندازی ۱۱۳ مزرعه ایجاد می شود که در صورت تأمین تسهیلات بانکی سال آینده وارد مدار تولید می شوند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در صورتیکه مجتمع های تولیدی تکمیل شوند ظرفیت ۴۵ هزار تنی به تولید استان افزوده می شود و امیدواریم سهم شیلات از تسهیلات کم بهره ای که پیشبینی شده کمک نماید تا مزارع سریعتر راه اندازی شوند.

مدیرکل شیلات خوزستان، در مورد اقدامات انجام شده در حوزه ماهیان سردابی استان هم اظهار داشت: فاز ۲ مجتمع پرورش ماهیان سردابی شهدای شهرستان اندیکا سال جاری با تکمیل زیرساخت ها و راه اندازی استخرها آغاز و سال آینده وارد مدار تولید می شود.

انتقاد مدیر کل شیلات خوزستان از کمبود اعتبارات پروژه های عمرانی

ابوعلی اضافه کرد: شهرک شیلاتی شهدای اندیمشک (مزرعه ۲ هزار و ۵۰۰ تنی ماهیان سردابی) هم در دست پیگیری و اجرا است.

وی افزود: در بحث صادرات آبزیان هم باوجود مشکلات موجود، یک خط هوایی در شهرستان آبادان به راه افتاده است و محصولات شیلاتی به صورت هفتگی به کشور کویت صادر می شوند و این اقدام برای کشور ترکیه و سایر کشورهای شمالی هم درحال پیگیری است.

مدیر کل شیلات خوزستان، در بخش دیگری از این نشست مجازی، از کمبود اعتبارات استانی و ملی انتقاد و خاطرنشان کرد: پروژه های عمرانی ناتمام شیلات، به علت مشکلات اقتصادی و اعتباری سال ها بلاتکلیف مانده و کمبود اعتبارات عمرانی کار را برای ما سخت تر کرده است. در حالیکه با منابع محدود میتوان برخی از این طرح های راکد را اجرایی کرد و از سویی دیگر این تاخیرهای پیش آمده بخصوص در حوزه بنادر صیادی، شیلات استان را از جانب رسانه ها، شبکه های اجتماعی و هم استانی ها مورد انتقاد قرار داده است.

مدیر کل شیلات خوزستان، بعضی از مهم ترین مشکلات فعلی این اداره کل را عدم تأمین اعتبارات لازم، سوخت شناورها و کمبود نیروی انسانی بخصوص در یگان حفاظت از منابع شیلات استان و راه اندازی سامانه سیتا برای صیادان برشمرد.
1400/09/18
12:49:47
5.0 / 5
651
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
فوری خرید