رئیس كنفدراسیون صادرات ایران:

تحریم های داخلی بیش از فشار خارجی ما را عذاب داد

تحریم های داخلی بیش از فشار خارجی ما را عذاب داد

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه تحریم های داخلی در سالهای قبل برای صادرکنندگان ایرانی مشکلات فراوانی به وجود آورده از بهبود نسبی شرایط در دولت سیزدهم آگاهی داد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان تهران بیان کرد: صادرکنندگان ایرانی تلاش کردند با وجود تحریم ها چه در داخل و چه در خارج آمارهای صادراتی خودرا حفظ کنند. تقدیر از صادرکنندگان نمونه نشان میدهد که برخی از این شرکتها در سالهای قبل تمام تلاش خودرا دراین زمینه به کار گرفتند.
وی با اشاره به اینکه با تغییر دولت شرایط تا حدی برای صادرکنندگان ایرانی بهبود یافته بیان کرد: خوشبختانه در ماه های گذشته دولت راه تنفس جدیدی برای صادرکنندگان ایجاد کرده است و ما امیدواریم که برخی موانع داخلی صادرات برداشته شود.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به اینکه ایران باتوجه به تحریم های داخلی نتوانست از فرصت کاهش ارزش پول ملی استفاده نماید تشریح کرد: ما معتقدیم حالا که اقتصاد ایران هزینه کاهش ارزش پول ملی را داده می تواند حداقل در زمینه صادرات از آن استفاده نماید اما متاسفانه حدفاصل سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ امکان بهره بردن از این شرایط به وجود نیاید.
لاهوتی افزود: خوشبختانه در ماه های گذشته کمیته هایی در دولت با محوریت وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت فعال شده که هدف آنها حل موانع صادرات بوده است. اگر امروز افزایش آمار صادراتی را می بینید یکی از دلیلهای آن بهبود شرایط در همین سطح است.
وی با اشاره به مشکلات صادرکنندگان ایرانی در زمینه هایی مثل حمل و نقل بیان کرد: باتوجه به تحریم ها امروز هزینه حمل و نقل بالا رفته و می توان اظهار داشت که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از هزینه کالاهای صادراتی به حمل و نقل اختصاص می یابد. اگر دولت در این عرصه مشوق های لازم را فعال نکند اساسا با تهدید کاهش صادرات مواجه خواهیم بود.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران مشکلات ارزی را یکی دیگر از مطالبی دانست که صادرکنندگان ایرانی با آن درگیر هستند و افزود: در هفته گذشته فاصله نرخ ارز نیما با بازار آزاد کم شده است. امیدواریم بانک مرکزی با بهره گیری از این فرصت موضوع نرخ چندگانه ارز را حل کند و با بهبود شرایط در این عرصه هم برای صادرکنندگان اوضاع بهتری به وجود آورد و هم بستر رانت را محدود کند.1400/10/20
23:45:16
5.0 / 5
79
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فوری خرید