سخنگوی گمرك خبر داد؛

کشف کانتینرهای قاچاق با همکاری گمرک و ناجا

کشف کانتینرهای قاچاق با همکاری گمرک و ناجا

فوری خرید: سخنگوی گمرک از کشف کانتینرهای قاچاق با همکاری گمرک و ناجا آگاهی داد.به گزارش فوری خرید به نقل از گمرک، روح اله لطیفی گفت: بعد از اعلام هشدار گمرک باشماق درباب کالاهای ترانزیتی در طول مسیر و اعلام گمرک ایران با دستور مقام قضائی، ناجا بعنوان کنترل کننده محموله های ترانزیتی در طول مسیر ورود پیدا کرد و با همکاری گمرک و ناجا بعد از تعقیب یک محموله ترانزیتی و تخلیه کالا در داخل کشور به سرعت بررسی روش جدید قاچاقچیان در دستور کار گمرک قرار گرفت و متخلفین با بیان جرم گمرک به مراجع قضائی عرضه شدند.
وی اظهار داشت: تعدادی کانتینر لوازم آرایشی و پوشاک که قرار بود بصورت ترانزیتی از کشور بیرون بروند، اما در داخل کشور تخلیه شده بودند کشف و به مراجع قضائی ارجاع شد. گمرک مقابل شرکت های ذیمدخل حمل و ترانزیت کالا به مقام قضائی اعلام جرم کرد.
لطیفی ضمن رد تخلف در گمرک اضافه کرد: از شهریور امسال با رصد و کنترل مدیر گمرک باشماق و همکاران فن آوری اطلاعات در حملات هکرها به سرورها، گزارشی در خصوص احتمال تغییرات در کالا یا بروز اتفاقاتی در راه تردد کالاهای عبوری به ستاد گمرک برای رصد محموله های ترانزیتی در داخل کشور که خارج از کنترل گمرک است ارائه شد و برهمین اساس محموله های مختلف ترانزیتی زیر نظر گرفته شد.
وی اظهار داشت: در رصدهای مبدا و مقصد گمرک، محموله مبلمان ترانزیتی زیر نظر گرفته شد و پنج محموله مبلمان خارجی که می بایست از خاک کشور عبور و خارج می شد توسط ستاد گمرک و یگان های در رابطه با مبارزه با قاچاق این سازمان پیش از خروج از کشور شناسایی و بعد از تطبیق تصاویر ورود کالا و بررسی پلمب های کانتینرها، مشخص شد که محموله مبلمان خارجی با مبلمان داخلی در داخل کشور عوض شده است، گمرک نیز مقابل شرکت های مورد نظر اعلام جرم کرد و پرونده به مراجع قضائی ارجاع شد.
لطیفی درباب کشف جدید کالاها اظهار داشت: با کشف موفق گمرک در قضیه مبلمان، قاچاقچیان از این روش نا امید شده و در تازه ترین اقدام، روش هک سامانه و نفوذ و رخنه به فرایندهای گمرکی با روش های متخلفانه سایبری را دنبال کردند و بارها به سرورهای گمرک حمله هکری داشتند، اما به سبب لایه های پیچیده در سرورها و برنامه ها و روترهای سامانه گمرک، امکان ورود به سامانه های گمرکی برایشان میسر نشد تا این که بصورت محلی و با اتصال به شبکه محلی به دنبال کنترل کامپیوتر ها بوسیله به دست آوردن رمز ورود بودند بطوریکه یک بدافزار را وارد شبکه محلی می کنند و چند رمز ورود را به دست می آورند تا با اتصال به شبکه محلی مدیریت کامپیوتر های در محل را بدون جای کارکنان در اختیار بگیرند و در زمانی که کاربران ناآگاه یا در محل کار نبودند قاچاقچیان اقدامات خودرا انجام می دادند.
وی اضافه کرد: در این حین ناجا که پس از اعلام جرم قبلی گمرک مقابل قاچاقچیان از مسیر ترانزیت، رصد و تعقیب کالاهای ترانزیتی را در داخل کشور دنبال می کرد متوجه تأیید سیستمی یک محموله خالی می شود و با هماهنگی با گمرک، تیم فن آوری اطلاعات از ستاد گمرک به مرز اعزام می شود و در اسرع وقت روش جدید قاچاقچیان، شناسایی و به سرعت راه های نفوذ آنها مسدود می شود و دو کیس که با اتصال شیء خارجی آلوده به بد افزار شده بود از مدار خارج می شود.
وی اظهار داشت: به سبب سرعت در شناسایی فقط چند کانتینر لوازم آرایشی و پوشاک که قرار بود بصورت ترانزیتی از کشور بیرون رود امکان تخلف پیدا می کنند که توسط گمرک، کشف و به مراجع قضائی ارجاع شد.
لطیفی اشاره کرد: همانطور که گفته شد گمرک در چند ماه پیش درباب پنج کامیون مبلمان، موضوع را به مرجع قضائی ارجاع و مرجع قضائی موضوع را به ناجا بعنوان ضابط برای شناسایی مرتکبین و محل تخلیه ارجاع داد که در اجرای دستور قضائی و متعاقب اعلام جرم از طرف گمرک محل تخلیه کالاها توسط نیروی انتظامی شناسایی شد و تمام موارد و روش ها که از رویه ترانزیت سوء استفاده شده بود به مرجع قضائی ارسال شد و موضوع در مرجع قضائی در دست رسیدگی است.
سخنگوی گمرک در ادامه اضافه کرد: برابر ماده ۶ بخشنامه سلامت و روان سازی تجارت، کنترل و نظارت در طول مسیر ترانزیت با سایر سازمان های مسئول خصوصاً ناجا است و در همین راستا گمرک در آبان ماه، طی مکاتبه ای با رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر این مساله یعنی لزوم توجه سازمان های مسئول در طول مسیر تاکید کرده است.
وی اظهار داشت: با افزایش استفاده از ابزارهای نوین در کنترل های نامحسوس و غیرفیزیکی و بهره مندی از سامانه ها امکان تخلف و قاچاق برای قاچاقچیان به حداقل رسیده است، گمرک نیز بعنوان مرزبان اقتصادی در امتداد مبارزه با قاچاق عزم جدی دارد، اما برای موفقیت بیشتر نیاز به انجام وظایف سایر دستگاهها در داخل کشور و تشدید برخورد با متخلفین است.


منبع:

1400/10/25
14:05:59
5.0 / 5
301
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , كالا , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فوری خرید