گزارش فوری خرید؛

مسکن همچنان پیشران اقتصاد است؟

مسکن همچنان پیشران اقتصاد است؟

به گزارش فوری خرید باآنکه برخی کارشناسان معتقدند مسکن پیشران اقتصادی می باشد اما برخی دیگر می گویند بخش مسکن نمی تواند مانند دهه های گذشته به تنهایی نقش پیشران اقتصادی را ایفا کند.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی شب گذشته ۴ بهمن در گفت وگوی مستقیم با مردم درباره مسکن اظهار نمود: ازدواج فقط با صحبت با جوانان افزایش نمی یابد و باید برای آنها کار عملی کرد؛ مسکن سازی در افزایش ازدواج بسیار مؤثر است و ما مقرر است در ۴ سال ۴ میلیون مسکن بسازیم.
وی اضافه کرد: ساخت مسکن علاوه بر این که نیاز مردم است، اگر ساخته نشود، از ساخت و ساز تعداد مسکن مورد نیاز مردم هم عقب می مانیم.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تاکید کردیم که باید برای حل مشکل رشد اجاره بها، یک فکر اساسی کرد.
رئیس جمهور: مسکن یکی از پیشرانه های اقتصادی کشور است
به گفته رئیس جمهور، حل مشکل اجاره بها باید ریشه ای باشد که همان ساخت و ساز است؛ مسکن بعنوان یکی از پیشران های اقتصادی مطرح بوده و مسکن سازی می تواند صنایع زیادی را به دنبال خود بکشد.
وی تصریح کرد: در خیلی از شهرهای کشور بانک زمین تشکیل شده و در خیلی از حاشیه شهرها زمین داریم که شناسایی و آماده سازی آن کمی زمان برده است اساس قضیه آن است که با مسکن سازی، هم قیمت فروش و هم اجاره بهای مسکن تعدیل شود.
کارشناس اقتصادی: مسکن نیاز اساسی و غیر قابل جایگزین است
فرهاد بیضایی کارشناس اقتصاد مسکن در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: من به بخش مسکن بعنوان پیشران اقتصاد کشور نگاه نمی کنم کما این که در یکی دو دهه قبل می شد از بخش مسکن بعنوان پیشران اقتصاد نام برد ولی با عنایت به تغییر و تحولاتی که در اقتصاد رخ داده، در دنیا دیگر به مسکن بعنوان پیشران اقتصاد نگاه نمی گردد اما این نگاه را قبول دارم که مسکن نیاز اساسی کشور است و توجه به این نیاز اساسی، شوخی بردار نیست.
وی رونق بخش مسکن را عامل رونق اشتغال، پیشرفت و رشد اقتصادی دانست و اضافه کرد: اما این که عنوان پیشران اقتصادی به آن نهاد را نمی توان با قاطعیت اعلام نمود.
تسهیلات مسکن به همه تقاضاها داده شود نه صرفا به ساخت و ساز
بیضایی در مورد اعطای تسهیلات ساخت مسکن اظهار داشت: معتقدم باید بسته ای از تسهیلات مسکن را در شبکه بانکی داشته باشیم و برای هر تقاضایی از هر نوعی، تسهیلات متناسب با آن وجود داشته باشد؛ این تقاضا می تواند شامل خرید مسکن، نوسازی بافت فرسوده، مسکن روستایی، ساخت، پیش خرید که شاید بتوان از آن بعنوان یکی از مهم ترین تسهیلات بخش مسکن نام برد، باشد.
وام پیش خرید مسکن، هم مزایای وام ساخت را دارد هم وام خرید
وی دوگانه سازی میان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن را دوگانه سازی اشتباه دانست و افزود: افراط و تفریط در مورد این که وام خرید مسکن در اولویت است یا وام ساخت مسکن، روند اشتباهی است؛ البته من معتقدم بهترین تسهیلاتی که در بخش مسکن می تواند مؤثر باشد، تسهیلات پیش خرید مسکن می باشد چون هم مزایای تسهیلات خرید مسکن را دارد و هم منجر به تولید واحد مسکونی می شود؛ ضمن این که اختیار آن هم در دست مصرف کننده است و سبب می شود تا دست برتر را در بازار در اختیار داشته باشد که همان مزیت وام خرید است که گزینه های پیش روی خریدار و قدرت انتخابش را زیاد می کند.
بیضایی خاطرنشان کرد: مهم ترین نکته ای که در بخش مسکن باید به آن توجه گردد، اساسی ترین نیاز خانوار بودن آن است که قابل جایگزینی نیست؛ تاکید بر پیشران اقتصاد بودن بخش مسکن، نمی تواند این مورد را پوشش دهد.
کارشناس اقتصاد مسکن اضافه کرد: همه بخش های اثرگذار اقتصادی در صورت فعال بودن می توانند در اقتصاد پیشران باشند چون که با ایجاد اشتغال و تولید باعث رشد اقتصادی می شوند؛ بخش مسکن هم از این گونه موارد به شمار می آید و نمی توان نقش مؤثر آنرا در اقتصاد کتمان کرد.
نمی توان یک بخش را به تنهایی پیشران اقتصادی دانست
وی خاطرنشان کرد: افزایش ساخت و ساز در بخش مسکن و رشد تقاضای واقعی در این بازار می تواند اشتغال به دنبال داشته باشد که این موارد رشد اقتصادی را فراهم می کند؛ در کنار بحث مسکن سایر شاخصهای اقتصادی دیگر هم در پیشران بودن در اقتصاد کشور مؤثر هستند و شاید رتبه بالاتری در رشد شاخصهای اقتصادی داشته باشند.
کارشناس اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: ساخت و ساز همواره یک نیاز اساسی به حساب می آید و ناگزیر هستیم با فراهم آوردن شرایط تعادل در عرضه و تقاضا در این بخش، پاسخگوی تأمین مسکن مردم باشیم؛ اگر سرمایه گذاری به درستی در این بخش صورت گیرد، می تواند باعث رشد و رونق شود.
بیضایی تصریح کرد: ازاین رو بخش مسکن از این نظر اهمیت دارد که یک نیاز اساسی و بدون جایگزین محسوب می شود؛ بنابراین در نگاه واقعی اقتصاد نباید بعنوان پیشران به آن نگاه کرد چون که در صورت توقف رشد اقتصادی، خیلی از شاخصهای اقتصادی متوقف خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در بخش مسکن علاوه بر توجه به ساخت و ساز انبوه باید به رفع نیاز واقعی مردم توجه کرد و تقاضای واقعی را در این بخش شناسایی و آنرا مرتفع کرد و و بیشتر بر روی تقاضای مصرفی متمرکز شد تا علاوه بر رفع نیاز مردم شاهد افزایش ساخت و ساز هم باشیم.
بیضایی ضمن اشاره به بی توجهی به سیاست هدایت اعتبارات بانکی به سمت تولید اضافه کرد: در سالهای اخیر متأسفانه یکی از مهم ترین معضلات در این عرصه بی توجهی به بخش تسهیلات دهی توسط بانکها بوده و به علت عدم نظارت، بانکها نتوانسته اند در بخش تسهیلات دهی موفق عمل کنند.

1400/11/07
23:28:18
5.0 / 5
578
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فوری خرید