پیشرفت فیزیکی ۸۶ درصد طرح ها زیر ۲۰ درصد!

پیشرفت فیزیکی ۸۶ درصد طرح ها زیر ۲۰ درصد!

به گزارش فوری خرید جدید ترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که تا آخر آبان سال جاری بیشتر از ۸۶ درصد کل طرح های در دست اجرا کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و فقط ۲.۵ درصد آنها بیشتر از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار از بین ۵۲ هزار و ۳۲۶ طرح در دست اجرا تا آخر آبان سال جاری، حدود ۴۵ هزار و ۸۳ طرح معادل ۸۶ درصد کل طرح ها کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی، ۵۹۰۶ طرح معادل ۱۱.۳ درصد بین ۲۰ تا ۸۰ درصد و ۳۷۸۰ طرح معادل ۲.۵ درصد کل طرح ها بیشتر از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.
به تازگی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، مسائل مربوط به تحریم و تأمین نقدینگی را در بالا بودن تعداد طرح های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد موثر دانسته و گفته بود که برخی هم اهلیت نداشتند و فقط می خواستند زمین را نگه دارند تا گران شود که دراین زمینه سختگیری ها و مشوق هایی در نظر گرفته شده است.
همینطور بیشترین طرح های در دست اجرا، طرح هایی با اشتغال ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن است که ۳۲ هزار و ۷۱۵ طرح معادل بیشتر از نیمی از کل طرح ها را شامل می شود. ۱۴ هزار و ۷۲۶ طرح در دست اجرا هم کمتر از ۱۰ نفر کارکن دارند و تعداد طرح های با ۵۰ تا ۱۰۰ نفر کار کن و بیشتر از ۱۰۰ نفر کارکن هم به ترتیب ۲۹۷۵ طرح و ۱۹۱۰ طرح بوده است.
مجموع اشتغال پیشبینی شده در طرح های در دست اجرا هم بیشتر از یک میلیون و ۴۳۳ هزار نفر است که بیشتر از ۵۹۰ هزار نفر از آنها در طرح هایی با ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن و ۵۵۱ هزار و ۸۷۵ نفر از آنها در طرح هایی با بیشتر از ۱۰۰ کارکن مشغول خواهند شد.
مجموع سرمایه در طرح های در دست اجرا تا آخر آبان هم بیشتر از ۱۸۱۳ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده است.
بیشترین طرح ها در گروه کانی های غیرفلزی
در این میان تا آخر آبان ماه سال جاری ۷۲۱۳ طرح در بخش "سایر محصولات کانی های غیرفلزی"، ۵۴۴۰ طرح در بخش "ساخت مواد و محصولات شیمیایی" و ۵۱۳۹ طرح در بخش "محصولات غذایی و آشامیدنی ها" در دست اجرا بوده و این سه بخش بیشترین تعداد طرح ها را به خود اختصاص داده اند. کمترین طرح ها هم به بخش های "جمع آوری، تصفیه و توزیع آب"، "تولید انرژی"، و "فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر کارهای مشابه" اختصاص دارد که به ترتیب یک، پنج و ۱۴طرح در آنها در دست اجراست.
استان های محروم میزبان کمترین طرح های صنعتی
در بین استان ها هم از بین ۵۲ هزار و ۳۲۶ طرح در دست اجرا، ۴۱۱۹ طرح در یزد، ۳۶۳۱ طرح در خراسان رضوی و ۳۳۵۲ طرح در سمنان در دست اجراست که بیشترین تعداد طرح ها را به خود اختصاص داده اند. اما از بین استان ها کمترین تعداد طرح ها در کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و گیلان با ۲۷۸، ۳۷۳ و ۴۴۸ طرح است.
وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
از بین کل طرح ها، در مجموع هشت منطقه آزاد و ویژه اقتصادی فقط ۶۵۵ طرح صنعتی معادل ۱.۲ درصد طرح ها، در دست اجراست که برای آنها بیشتر از ۴۳ هزار نفر اشتغال و ۲۵۲ هزار میلیارد تومان سرمایه پیشبینی شده است.
از بین مناطق آزاد هم منطقه آزاد چابهار و اروند هر کدام با ۲۰ طرح و کیش با ۳۳ کمترین تعداد طرح ها را در دست اجرا دارند. اما سایر مناطق آزاد یعنی منطقه آزاد انزلی، قشم، ماکو و ارس ۳۷، ۴۷، ۵۴ و ۹۰ طرح در دست اجرا دارند و ۳۵۴ طرح در منطقه ویژه اقتصادی در دست اجرا است.
در زمینه حوزه فعالیت، هم "ساخت مواد و محصولات شیمیایی" با ۱۲۳ طرح پرطرفدارترین حوزه و "تحقیق و توسعه" با یک طرح، کم طرفدارترین حوزه ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستند.
این در حالیست که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی همچون پشتیبانی از صنعت داخلی کشور، جذب تکنولوژی های جدید در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده اند.
منبع:

1400/11/08
20:19:39
5.0 / 5
593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فوری خرید