توجه به مناطق محروم و ساماندهی حاشیه نشینی در صدر اهداف بودجه

توجه به مناطق محروم و ساماندهی حاشیه نشینی در صدر اهداف بودجه

به گزارش فوری خرید سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود: دولت در نظر دارد بدون مسکن های بودجه ای و با توزیع عادلانه و رفع تبعیض و ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته معضلات مناطق محروم را ریشه ای حل کند.به گزارش فوری خرید به نقل از سازمان برنامه و بودجه، با عنایت به سیاست های عدالت محور دولت سیزدهم رویکرد سازمان برنامه وبودجه در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۱ متمرکز بر معیشت مردم و رفع محرومیت های مناطق محروم قرار گرفت.
به طوری که دولت اعتقاد دارد باید با سرمایه گذاری، رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار از حل مقطعی مشکلات مناطق محروم به سمت چاره دائمی برای رفع معضلات این مناطق قدم برداشت. این تصمیم دولت علاوه بر رشد اعتبارات طرح های عمرانی از راه طرح های رشد اقتصادی استانی در جهت بهبود وضعیت اقتصادی مناطق محروم صورت گرفته است و در نوع خود برای نخستین بار در لایحه بودجه رخ می دهد.
چنانچه لایحه بودجه در مجلس تصویب شود اعتبارات مناطق محروم در ردیف اعتبارات استانی یا ملی و ردیف های متفرقه به مبلغ ۲۱۰ هزار میلیارد تومان و مبلغ ۳۳۲ میلیون یورو افزایش خواهد داشت که بیشترین توجه به مناطق محروم از جانب دولت سیزدهم خواهد بود. کاهش فقر مطلق، تأمین آب آشامیدنی و کمک به اقتصاد روستا از محورهای موردتوجه در بودجه مناطق محروم سال ۱۴۰۱ قرار دارد.
بر همین اساس طبق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مبلغ ۳۵ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان بابت کاهش فقر مطلق خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی، ۱۰۰ میلیارد تومان بابت رفع محرومیت و سازندگی، شامل آب آشامیدنی، راه اندازی جاده های روستایی، ساماندهی حاشیه نشینی و پیشرفت و آبادانی مناطق محروم، مبلغ ۳۳۲ میلیون یورو برای طرح های محرومیت زدایی خاص، بیشتر از ۵ هزار میلیارد تومان بابت تأمین مسکن محرومین، مبلغ ۳۲ هزار میلیارد جهت رفع تبعیض و ارتقا سطح مناطق کمتر توسعه یافته و تحقق پیشرفت و عدالت و مبلغ ۴۵۴ میلیارد تومان جهت کمک به اقتصاد روستا در نظر گرفته شده است.
بنا بر این گزارش افزایش ۴ برابری اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای استان ها با رویکرد محرومیت زدایی هم علاوه بر اعتبارات طرح های ملی است که در مناطق کمتر توسعه یافته اجرا خواهد شد. بنابراین دولت در تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ حداکثر توان خویش را برای شتاب بخشیدن به عمران و آبادانی مناطق محروم به کار گرفته و نه تنها هیچ گونه ردیف اعتباری مناطق محروم حذف نشده بلکه رشد چندین برابری نسبت به سنوات گذشته دارد.


منبع:

1400/11/25
22:52:24
5.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید