معاون وزیر اقتصاد:

۸ مجوز وزارت صمت را تأیید نکردیم

۸ مجوز وزارت صمت را تأیید نکردیم

معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: از مواردی که تا ۱۸ اسفند در صدور مجوزهای کسب و کار باید عملیاتی شود شفاف شدن صدور مجوزها و الکترونیکی شدن فرایند آن است.


به گزارش فوری خرید به نقل از صدا و سیما، سید محمدهادی سبحانیان ضمن اشاره به این که یکی از مسائل فعلی در اقتصاد کشور، رشد اقتصادی و سرمایه گذاری پایین در کشور است، اضافه کرد: طی دهه گذشته متوسط رشد اقتصادی صفر بود و در بعضی از سالهای اخیر حتی میزان استهلاک از سرمایه گذاری بالاتر بود که علل مختلفی همچون تحریم و کرونا داشت، ولی یک دلیل مهم مبحث مجوزها و سهولت ورود مردم بخصوص جوانان برای کسب و کار بود که متأسفانه بر مبنای شاخصهای موجود در دنیا رتبه بسیار بدی داریم و عملاً خودمان با دست خود نمی گذاریم مردم وارد کسب و کار شوند. سبحانیان اظهار داشت: با عنایت به این که در این بخش قوانین مترقی داریم، اما چون دستگاههای صادر کننده مجوز، تعارض منافع و امضا طلایی دارند دریافت مجوز خیلی سخت است و شفاف شدن فرایند صدور مجوزها مشکل شده است. وی تصریح کرد: در اسناد تحولی دولت آمده که باید به سمت صدور مجوزهای کسب و کار برود تا مردم آثار خوب آنرا در زندگی احساس کنند. وی ضمن اشاره به این که در سالهای گذشته رویکرد مناسبی برای ساده سازی و شفاف سازی اتخاذ نشده بود خاطرنشان کرد: در تبصره ۱۸ قانون بودجه سال جاری در مبحث تسهیلات پرداختی به کسب و کارها که منجر به اشتغال می شود تقریباً در ۶ ماهه اول سال اتفاقی نیفتاد، ولی در ۶ ماهه دوم سال اقدامات بسیار گسترده توسط دستگاه انجام شد. معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: حدود ۵ ماه است که مرکز پایش کسب و کار برای شفاف شدن مجوزها فعالیت می نمایند. درگاه های تخصصی وزارت خانه ها باید به درگاه ملی وصل شوند معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: الکترونیکی شدن صدور مجوزهای کسب و کار، شرط لازم در قانون است همینطور دستگاه ها باید درگاه های تخصصی وزارت خانه ها را به درگاه ملی متصل کنند. سید محمدهادی سبحانیان در ادامه اضافه کرد: الکترونیکی شدن صدور مجوزهای کسب و کار، شرط لازم در قانون است ولی شرط مکمل آن این است که از درگاه ملی این مجوزها به دست مردم برسد یعنی این که دستگاه ها باید درگاه های تخصصی وزارت خانه ها را به درگاه ملی متصل کنند تا بتوانیم گزارشی از تعداد درخواست مجوز در وزارت خانه ها همینطور گزارشی از تعداد مجوزهای صادر شده، صادر نشده و زمان دریافت مجوز داشته باشیم. وی افزود: کاربرگ هایی را به دستگاههای مختلف ارسال کردیم تا دستگاه ها نظراتشان را نسبت به شفاف سازی و تسهیل مجوزها اعلام کنند ولی بعضاً اینجا مشکل داریم چون برخی از دستگاه ها کاربرگ ها را برنگردانده اند یا مخدوش است همینطور دستگاه ها باید یک درگاه تخصصی برای اتصال به درگاه ملی داشته باشند ازاین رو دستگاه ها باید بر مبنای قانون این دو کار را انجام دهند. سبحانیان اظهار داشت: بر مبنای آمار در وزارت صمت ۵۹ مجوز شناسایی شده است که از این تعداد ۴۰ مورد تأیید محور و ۱۹ مورد ثبت محور است و از ۵۹ مجوز که به وزارت صمت ارسال کردیم ۸ مجوز را با کاربرگ برگرداندند و این ۸ مجوز هم مورد تأیید ما نبوده است یعنی مؤلفه هایی در کاربرگ ها وجود داشت که از شفافیت لازم برخوردار نبوده است.
وی تصریح کرد: تمام مجوزهای کسب و کار را احصاء کردیم که باید شفاف سازی شود همینطور دستگاه ها درگاه های تخصصی شأن را به درگاه ملی متصل کنند. وی افزود: کاربرگ هایی را به دستگاههای مختلف ارسال کردیم تا دستگاه ها نظراتشان را نسبت به شفاف سازی و تسهیل مجوزها اعلام کنند ولی بعضاً اینجا مشکل داریم چون برخی از دستگاه ها کاربرگ ها را برنگردانده اند یا مخدوش است همینطور دستگاه ها باید یک درگاه تخصصی برای اتصال به درگاه ملی داشته باشند ازاین رو دستگاه ها باید بر مبنای قانون این دو کار را انجام دهند. معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: بر مبنای آمار در وزارت صمت ۵۹ مجوز شناسایی شده است که از این تعداد ۴۰ مورد تأیید محور و ۱۹ مورد ثبت محور است و از ۵۹ مجوز که به وزارت صمت ارسال کردیم ۸ مجوز را با کاربرگ برگرداندند و این ۸ مجوز هم مورد تأیید ما نبوده است یعنی مؤلفه هایی در کاربرگ ها وجود داشت که از شفافیت لازم برخوردار نبوده است. وی تصریح کرد: تمام مجوزهای کسب و کار را احصاء کردیم که باید شفاف سازی شود همینطور دستگاه ها درگاه های تخصصی شأن را به درگاه ملی متصل کنند.

1400/11/28
19:38:48
5.0 / 5
440
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فوری خرید