رئیس سازمان برنامه و بودجه:

تغییری در قیمت آرد نانوایی ها داده نشده است

تغییری در قیمت آرد نانوایی ها داده نشده است

به گزارش فوری خرید رییس سازمان برنامه و بودجه با اعلان اینکه هیچ تغییری در قیمت آرد نانوایی ها داده نشده است، اظهار داشت: ما یارانه ها را حذف نمی نماییم، بلکه آنرا بصورت بهینه بازتوزیع می نماییم.به گزارش فوری خرید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، مسعود میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این مورد که بعد از تصمیم دولت برای گرانی آرد صنف و صنعت، برخی آنرا مقدمه ای برای حذف ارز ترجیحی قلمداد کردند، اظهار داشت: برای نانوایی هایی که نان مردم را تهیه می کنند، هیچ تغییری در قیمت آرد داده نشده است و کمافی السابق قیمت آرد نانوایی ها ثابت است. این افزایش اخیر قیمت برای بخش صنف و صنعت بوده که هیچ قیمت گذاری ای روی کالاهای آن نمی شده است.
وی درباره فرجام ارز ۴۲۰۰ امسال هم اظهار داشت: مطابق قانون بودجه، اگر بخواهیم طبق سال قبل حرکت نماییم، باید حدود ۲۰ میلیارد دلار برای تامین نهاده، کالاهای اساسی و دارو ارز داشته باشیم. در بودجه امسال ۲۵۰ هزار میلیارد تومان منابع ریالی برای این امر در نظر گرفته شده که معادل نیمی از منابع دلاری سال گذشته، یعنی حدود ۱۰ میلیارد دلار است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: بنابراین، شما نمی توانید با منابع ۱۰ میلیارد دلاری، تعهد ۲۰ میلیارد دلاری را انجام دهید پس قاعدتاً باید سیاستی را در پیش گرفت که اولاً با این ارز ۱۰ میلیارد دلار بتوانید مدیریت کنید و در ثانی، آن چیزی که بیشترین نفع را به مردم می رساند و عادلانه است را اجرا کنید. این همان واقعیتی است که در برنامه دولت وجود دارد و مطالعات آن نیز در حال انجام می باشد تا حتما در زمانی که لازم شد اجرائی شود، به مردم اطلاع رسانی صورت گیرد. درحال حاضر برای تغییر در نوع بازپرداخت یارانه ها هیچ تصمیمی گرفته نشده است.
میرکاظمی درباره طرح توزیع نان با کارت بانکی مخصوص در استان زنجان هم بیان نمود: این تنها یک نمونه است و هدف از آن هم این است که یارانه مستقیماً به مردم و مصرف کننده پرداخت گردد و دیگر دست دلالان و واسطه ها نرود چون همه مردم می دانند که اثربخشی شیوه فعلی این یارانه ها چگونه است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: از طرفی، این مسأله موجب خواهد شد تا ظرفیت های دیگر کشور هم فعال شده و فضایی برای اشتغال ایجاد شود، برای اینکه ما حالا فضای زیادی برای صادرات آرد داریم و کشورهای همسایه ما هم نیاز زیادی به آرد دارند که ما در این مورد مازاد ظرفیت داریم؛ یا درباره گندم، همسایگان شمالی ما گندم دارند که می توانیم آن گندم ها را در داخل به آرد تبدیل نموده و به همه کشورهای منطقه صادر نماییم، اما چون حالا این پروسه یارانه ای است، قاچاق می شود و کشور نمی تواند از این ظرفیت استفاده نماید.
وی تصریح کرد: اگر این اصلاحات قیمتی صورت بگیرد و پرداخت یارانه، نه حذف یارانه، بلکه پرداخت یارانه مستقیم به خود مردم صورت گیرد، خیلی از این ظرفیت ها برای کشور فعال خواهد شد.
میرکاظمی اظهار داشت: ما یارانه ها را حذف نمی نماییم، بلکه آنرا بصورت بهینه بازتوزیع می نماییم یا به عبارت بهتر، آنها را اثربخش می نماییم، یعنی از حالتی که طی آن یارانه ها به شبکه های غیراثربخش می رود و به دست مردم نمی رسد، این پروسه را اصلاح می نماییم تا یارانه ها را مستقیماً به دست مردم برسانیم. اما همین جا بار دیگر تاکید کنم که درباره نان، تا امروز هیچ تغییری در قیمت آرد نانوایی ها صورت نگرفته است.


منبع:

1401/02/16
12:17:27
5.0 / 5
453
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فوری خرید