برای اولین بار از سال ۱۹۷۶

رشد اقتصادی آمریکا از چین پیشی گرفت!

رشد اقتصادی آمریکا از چین پیشی گرفت!

رشد اقتصادی چین امکان دارد برای نخستین بار از سال ۱۹۷۶ به علت محدودیت های ویروس کرونا از ایالات متحده کمتر باشد و این تغییر امکان دارد به پیامد سیاسی بالقوه در پکن و واشنگتن منجر شود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، بلومبرگ اکونومیکس در گزارشی نوشت که دومین اقتصاد بزرگ جهان سال جاری تنها دو درصد رشد خواهد نمود. بلومبرگ اکونومیکس پیشبینی می کند که در مقایسه، تولید ناخالص داخلی ایالات متحده امسال ۲.۸ درصد افزایش خواهد یافت.
در حالی که پکن درحال اعمال اقدامات محرک مالی، پولی و نظارتی است، سیاست کووید صفر رئیس جمهور شی جین پینگ که مستلزم محدود کردن شدید فعالیت ها در هنگام انتشار ویروس است، تأثیر آنرا می کاهد.
میانگین پیشبینی رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۲۲ همچنان بالای چهار درصد است. داده های بانک جهانی نشان می دهد، سال جاری برای نخستین بار است که سرعت رشد کل سال چین از رقیبش از سال ۱۹۷۶، زمانی که چین درحال بیرون آمدن از دهه پرآشوب انقلاب فرهنگی بود، عقب تر است.
نرخ رشد دو درصدی بسیار کمتر از هدف رشد رسمی دولت یعنی حدود ۵.۵ درصد امسال خواهد بود. وال استریت ژورنال ماه گذشته گزارش داد که شی به مقامات گفته است که اطمینان حاصل کنند که رشد چین امسال از ایالات متحده پیشی خواهد گرفت.
برخی از اقتصاددانان حالا تخمین می زنند که تولید ناخالص داخلی چین در این سه ماهه در بحبوحه کاهش خرده فروشی و تولید صنعتی در آوریل کاسته شده است. رشد دو درصدی هم ضعیف ترین رشد برای چین از سال ۱۹۷۶ خواهد بود و حتی در سال ۲۰۲۰ که همه گیری رشد تولید ناخالص داخلی را به ۲.۲ درصد کم کرد، کمتر از آن خواهد بود.
بایدن، رئیس جمهور آمریکا در اطلاعیه ای درباره داده های تولید ناخالص داخلی در ژانویه اظهار داشت: برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته، اقتصاد ما سریع تر از چین رشد کرد اما آیا ایالات متحده می تواند بر مبنای میانگین سالانه از چین پیشی بگیرد یا خیر؟
منبع:

1401/02/31
13:49:21
5.0 / 5
364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فوری خرید