اگر نظام یارانه ای اصلاح نمی شد چه اتفاقی می افتاد؟

همه با حذف ارز ۴۲۰۰ موافق بودند ولی

همه با حذف ارز ۴۲۰۰ موافق بودند ولی

فوری خرید: رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می گوید روش اجرای سیاست حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و زمان اجرای آن اصلی ترین ابهام هایی است که برای کارشناسان و فعالان اقتصادی به وجود آمده است.


مجیدرضا حریری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در این تردیدی وجود ندارد که تداوم اجرای سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی به شکل سابق دیگر ممکن نبود و حدودا هیچکس با اعمال اصلاحات تازه در این فرآیند مخالفتی نداشت اما این که این ارز چگونه حذف شود، سوال مهمی بود که در این عرصه مطرح می شد.
وی با اشاره به اینکه دولت باید ابهام های موجود در این حوزه را با توضیحاتی شفاف برطرف کند، تشریح کرد: با عنایت به موقعیتی که اقتصاد ایران دارد و مشکلاتی که تورم برای این اقتصاد به وجود آورده، هرگونه تصمیم جدید باید با این پیش فرض اجرایی شود که نرخ تورم افزایش جدی پیدا نکرده و فشاری تازه بر مردم وارد نشود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین توجه به وضعیت معیشت مردم و انجام حمایت های لازم در این عرصه را یکی از اصلی ترین اولویت ها در راه اصلاحات اقتصادی دانست و اظهار داشت: هر چند اصلاحات ارزی تنها در چهار کالا اجرایی شد اما در عمل در دیگر بازارها هم تأثیر قیمتی خویش را نشان داد که تداوم این شرایط می تواند منجر به افزایش باردیگر تورم شود. ازاین رو عرضه توضیحاتی دقیق درباره روش اجرای این اصلاحات، تبعات احتمالی آن و چگونگی حمایت دولت از مردم اهمیت بسیار زیادی دارد.
حریری ضمن اشاره به حمایت های نقدی دولت از مردم، بیان نمود: اگر برنامه ریزی دقیقی صورت نگیرد، حمایت نقدی هم خود می تواند به افزایش نقدینگی و تورم دامن بزند. ازاین رو باید دید در ماههای آینده طرح دولت برای اجرای سیاست هایی چون کالابرگ الکترونیک به چه نتیجه ای می رسد و سیاست های اجرایی چگونه تعریف خواهد شد.
وی تصریح کرد: اقتصاد ایران با مشکلات ساختاری مواجه بوده که بطور قطع حرکت به سمت اصلاح آنها، امری مثبت خواهد بود اما تشریح روش اجرای این اصلاحات، حمایت عملی از مردم و کاهش نگرانی های جامعه هم باید به شکل همزمان پیگیری شود.
منبع:

1401/03/07
22:42:59
5.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فوری خرید