یك عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

مردم دیگر طاقت گرانی را ندارند

مردم دیگر طاقت گرانی را ندارند

به گزارش فوری خرید یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تکیه بر اینکه «ملت طاقت گرانی و هزینه های بیشتر را ندارند»، اظهار داشت: دولت باید راهکاری به مردم برای تأمین هزینه های زندگی شان نشان دهد بعد ما از هر جراحی اقتصادی و نظام عادلانه ای حمایت می نماییم.


جلیل رحیمی جهان آبادی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به اقدام دولت در اصلاح نظام پرداخت یارانه اظهار نمود: حدودا از اوایل انقلاب تا ورود به دوران جنگ نظام اقتصاد دولتی و اقتصاد مبتنی بر یارانه را در کشور اجرا کردیم چون چاره ای هم وجود نداشت ما بابت هزینه های مختلف مردم یارانه در حوزه های مختلف پرداخت می کردیم. اما با عنایت به تحریم ها و مشکلات و کمبود منابع ارزی و گرفتاری های به وجود آمده در کشور توان دولت در پرداخت یارانه کاهش پیدا کرده است به صورتی که حالا در شرایطی هستیم که درآمد ارزی کشور به شدت پایین آمده است.
وی افزود: ما تا اینجا دولت را درک می نماییم اما بعنوان نماینده ملت یک سوال خیلی ساده داریم؛ آیا وقتی یارانه حذف می شود مردم توان خرید کالاها با نرخ فعلی را دارند مثال می آورند که قیمت بنزین، آرد، روغن و خدمات در کشورهای همسایه فلان مقدار است و در کشور ما با یارانه فلان مقدار است. اما آیا درآمد یک ایرانی با درآمد کشور همسایه یکی است؟ برای فهمیدن این مورد فقط کافی است حداقل حقوق و دستمزد یک هفته کارگر با کشورهای همسایه را مقایسه کنید. هم اکنون نرخ مسکن، اجاره، خودرو و بسیاری از کالاهای مورد نیاز معیشت مردم مثل برنج، روغن و قند همسطح با کشورهای پیشرفته دنیا است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حرف ما این است که دولت راهکاری به منظور زندگی به مردم نشان دهند آن زمان ما از هر جراحی اقتصادی و نظام عادلانه ای حمایت می نماییم البته که عادلانه بودن هم فقط در پرداخت یارانه نیست و باید عدالت در پرداخت حقوق و دستمزد و یک زندگی ایده آل وجود داشته باشد.
رحیمی جهان آبادی افزود: ما قبول داریم بخشی از این وضعیت به علت تحریم های دشمن است اما مثلاً این تحریم ها چه ارتباطی به واردات خودروی راه سازی، معدنی، آتش نشانی و حتی خودروی مناسب برای سواری دارد؟
وی خاطرنشان کرد: من در زمان دولت آقای روحانی از حامیان یارانه بودم اما از همان زمان تاکید بر این بود که باید ابتدا ساختار پرداخت یارانه مشخص شود؛ بخش عمده ای از مردم به ما رجوع می کنند که کار، درآمد و ملکی ندارند اما مشمول یارانه نمی شوند. پاسخی هم به نامه نگاری های ما نمی دهند. در شرایط فعلی باید دولت به تمامی افراد به جز درصد اندکی یارانه بدهد مبلغ یارانه هم متناسب با هزینه های فعلی باشد.
رحیمی تصریح کرد: دولت بداند از راه حذف یارانه از ملت نمی توان درآمد داشت. مردم به کمک مالی نیاز دارند. بعنوان یک کشور نفت خیز و دارنده گاز و با پتانسیل و با خاک مرغوب برای کشاورزی و فرصت های زیاد برای رشد اقتصادی نباید وضعیت اقتصادی مان بگونه ای باشد که مردم توان خرید مسکن نداشته باشند. آقای رئیس جمهور ما شما را دوست داریم اما سوال مان این است که با این درآمدها و هزینه ها ملت چه طور باید زندگی کنند؟
وی با بیان اینکه باید در عرصه سیاست داخلی و خارجی و اقتصادی اصلاحات عمیقی صورت گیرد، اظهار داشت: اقتصاد رانتی است که اگر این طور نبود نباید جلوی واردات کالایی گرفته می شد که ما تولید کننده آن نیستیم بهانه هم نبود ارز است مردم دیگر طاقت گرانی و هزینه های بیشتر از این را ندارند.
منبع:

1401/03/18
10:13:54
5.0 / 5
242
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فوری خرید